Państwa członkowskie nie osiągnęły jeszcze porozumienia w sprawie odnowienia stosowania herbicydu glifosatu, którego zatwierdzenie wygasa 15 grudnia. the Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie jego stosowania o kolejne 10 lat Jednak kraje nadal nie dały zielonego światła na dalsze działania. Sprawa będzie ponownie omawiana dopiero w listopadzie.
Dzisiaj, w piątek, 27 członków Stałego Komitetu ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (Scopaf) głosowało nad wnioskiem Komisji dotyczącym przedłużenia stosowania glifosatu na 10 lat, ale Nie uzyskano wymaganej większości O zatwierdzeniu lub odrzuceniu propozycji poinformował organ wykonawczy gminy w oświadczeniu.
Wniosek oparty na opinii wydanej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zostanie zatem przedstawiony Komisji Odwoławczej i oczekuje się, że zostanie omówiony i poddany głosowaniu na posiedzeniu EFSA. Pierwsza połowa listopadaBruksela stwierdziła.
Podkreśliła to dyrektor wykonawcza, na której czele stoi Ursula von der Leyen „Konieczne jest podjęcie decyzji Dotyczy odnowienia glifosatu przed 14 grudnia 2023 r., ponieważ obecne zatwierdzenie wygasa 15 grudnia 2023 r.
Komisja jest Gotowy do dodania modyfikacji Jej propozycja polega na tym, aby spróbować uzyskać wsparcie od kwalifikowanej większości krajów, powiedział dziś na codziennej konferencji prasowej Komisji Europejskiej rzecznik ds. zdrowia Stefan De Keersmaeker.
Rzecznik wyjaśnił, że jeśli nie będzie możliwe uzyskanie większości kwalifikowanej za lub przeciw propozycji, to sama Komisja „musi podjąć decyzję w oparciu o dostępne jej elementy (…) sprawa będzie w jej gestii” własne ręce.” do Komisji Europejskiej.”
Produkty zawierające tę substancję chemiczną stosuje się głównie w Rolnictwo i ogrodnictwo przeciwko gałęziomCo szkodzi uprawom. Chociaż Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła w 2015 r. o rakotwórczych zagrożeniach związanych z glifosatem, Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności i Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) stwierdziły później, że posiadają dowody naukowe pozwalające na klasyfikację najpowszechniej stosowanego herbicydu na świecie. Jako nierakotwórczy.
W ten sposób po dwóch latach kontrowersji wypuszczono na rynek glifosat będący herbicydem firmy Monsanto Otrzymał zgodę w 2017 roku do dalszego stosowania w Unii EuropejskiejChoć na okres krótszy niż zwykle, czyli pięć lat zamiast 15, w zeszłym roku licencja ta została ponownie przedłużona do 15 grudnia, w oczekiwaniu na raport Komisji Regulacji Finansowej.
Europejska agencja zakończyła tę decyzję w lipcu ubiegłego roku Poziom ryzyka nie uzasadnia zakazuPod warunkiem, że stosowaniu pestycydów towarzyszą środki łagodzące zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko, chociaż w raporcie wskazano, że niektórych kwestii nie można ocenić.
Dyrektor wykonawczy urzędu Bernhard Url przyznał, że nie posiada „wszystkich danych” na temat tej substancji znajdującej się na rynku od czterdziestu lat, co „uniemożliwia wyciągnięcie wniosków na temat pewnych rzeczy”.
Mając ten raport w ręku, dyrektor wykonawczy społeczności zasugerował to we wrześniu ubiegłego roku Licencja na glifosat w Unii Europejskiej została przedłużona na kolejną dekadęAle z „rygorystycznymi warunkami” dotyczącymi na przykład ochrony wód gruntowych i małych ssaków. Propozycja komisji jest „wynikiem szeroko zakrojonych badań naukowych”, jak „ 2400 badań »Wniosek był taki, że „nie ma znaczących zagrożeń, które należy wziąć pod uwagę” – stwierdził dziś De Keersmaeker, który z ciekawości stwierdził, że „dossier dotyczące glifosatu zawiera 180 000 stron”.
W zeszłym miesiącu badanie zlecone przez Grupę Zielonych w Parlamencie Europejskim i przygotowane przez Europejską Sieć Akcji Pestycydów ostrzegało, że wody powierzchniowe w dwunastu państwach członkowskich UE są skażone glifosatem będącym herbicydem.
Do badań pobrano próbki wód powierzchniowych w 12 krajach Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Niemcy, Węgry, Holandia, Słowenia, Hiszpania, Polska i Portugalia) na koniec października 2022 roku. Sezon rolniczy .
Pomimo użycia tego herbicydu Obecnie dozwolone W Unii Europejskiej niektóre kraje, takie jak Belgia, Austria, Francja i Niemcy, zakazały jego stosowania na poziomie indywidualnym.
Według Ekologów en Acción w Hiszpanii, na podstawie danych z raportu „Pływanie w glifosacie” opublikowanego w 2022 r., 34,6% punktów poboru próbek wód powierzchniowych zostało skażonych herbicydami.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”