W dniach od 31 stycznia do 3 lutego 2024 r. w nadmorskim regionie Punta del Este odbędzie się „Agro en Punta Expo & Business”, wystawa sektora eksportu produktów rolnych, która wraz z wycieczkami biznesowymi i miejscami wystawienniczymi ma na celu przyciągnięcie przedsiębiorców z na całym świecie. Status Urugwaju jako regionalnego „centrum”.
Zostało to podkreślone podczas prezentacji w Montevideo przez organizatorów i promotorów wydarzenia, które odbędzie się w następnym sezonie letnim w tym kraju Ameryki Południowej w Centrum Kongresowym Punta del Este.
Dyrektor powiedział: „Po 15 latach doświadczenia w sektorze rolniczym i udzielaniu zewnętrznych konsultacji firmom z sektora rolnego, odkryliśmy potrzebę produktu bardziej zbliżonego do tego, co jest dostępne na świecie i bardziej zajęliśmy się kwestią eksportu .” Na forum Marcelo Pascella.
Według biznesmena właśnie to doprowadziło do powstania projektu „Agro en Punta”, do którego dodał, że ma on na celu „objęcie rolnej przestrzeni eksportowej, której Urugwaj nie ma tam, gdzie jest dzisiaj”, ponieważ chociaż nie ma są uprawami rolnymi – wystawami przemysłowymi i nie skupiają się na eksporcie.
Basella zwrócił uwagę, że wydarzenie skupi się z jednej strony na „Forach integracji regionalnej” i „Wystawie przemysłu rolno-przemysłowego”, a z drugiej strony na eksporcie produktów rolnych, z „ponad 150 stoiskami (budkami) promującymi towary i usługi .” „.
Minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski poinformował, że przeprowadził rozmowę telefoniczną ze swoim polskim odpowiednikiem Robertem Tylosem w celu rozstrzygnięcia sporu między obydwoma rządami po rozszerzeniu przysługującego Warszawie prawa weta w sprawie importu ukraińskich produktów rolnych.
W oświadczeniu wydanym przez ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa napisano: „Ministrowie omówili sytuację oraz propozycję Ukrainy dotyczącą jej uregulowania i zgodzili się znaleźć rozwiązanie uwzględniające interesy obu stron”.
Ukraińska propozycja, o której mowa w memorandum, obejmuje porozumienie Kijowa i rządów pięciu krajów, które ograniczyły import ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, aby umożliwić pewien wolumen importu produktów rolnych z Ukrainy.
„Obie strony potwierdziły swoje bliskie i konstruktywne stosunki” – czytamy w memorandum wydanym przez ukraińskie ministerstwo, z którego jasno wynika również, że obu ministrom zależy na znalezieniu sposobów kontynuowania współpracy w dziedzinie eksportu.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”