W głębinach oceanu znajduje się „zaginione miasto”, które nie przypomina niczego, co kiedykolwiek widzieliśmy: ScienceAlert

W głębinach oceanu znajduje się „zaginione miasto”, które nie przypomina niczego, co kiedykolwiek widzieliśmy: ScienceAlert

W pobliżu szczytu podwodnej góry na zachód od Grzbietu Śródatlantyckiego z ciemności wyłania się poszarpany krajobraz wież.

Jego kremowe ściany i filary z włókna węglowego wydają się upiornie niebieskie w świetle zdalnie sterowanego pojazdu wysłanego na eksplorację.

Ich wysokość waha się od Małe kopce wielkości żaby w duży monolit Ma 60 metrów (prawie 200 stóp) wysokości. To jest zaginione miasto.

Zdalnie sterowany samochód podkreśla wieże zaginionego miasta. (D. Kelley/UW/URI-IAO/NOAA).

Odkryta przez naukowców w 2000 r. ponad 700 metrów (2300 stóp) pod powierzchnią, Pole hydrotermalne Lost City jest najdłużej znanym środowiskiem wentylacyjnym w oceanie. Nic innego podobnego nie zostało znalezione.

Od co najmniej 120 000 lat, a być może dłużej, upwellingowy płaszcz w tej części świata wchodzi w interakcję z wodą morską, wypluwając wodór, metan i inne rozpuszczone gazy do oceanu.

W pęknięciach i szczelinach otworów wentylacyjnych węglowodory zasilają nowe społeczności drobnoustrojów nawet bez obecności tlenu.

Bakterie na kalcytowej kolumnie.
Łańcuchy bakterii żyją w kalcytowych otworach wentylacyjnych w Zaginionym Mieście. (Uniwersytet Waszyngtoński/CC BY 3.0).

Kominy wydzielają gazy o temperaturze dochodzącej do 40 stopni Celsjusza (104 stopnie Fahrenheita) Jest domem dla wielu ślimaków i skorupiaków. Większe zwierzęta, takie jak kraby, krewetki, jeżowce i węgorze są rzadkie, ale nadal istnieją.

Pomimo surowego charakteru środowiska, wydaje się, że tętni życiem, a naukowcy uważają, że zasługuje na naszą uwagę i ochronę.

Podczas gdy inne pola hydrotermalne, takie jak to, mogą istnieć gdzie indziej w oceanach świata, jest to jedyny zdalnie sterowany łazik, jaki udało mi się znaleźć.

Węglowodory wytwarzane przez otwory wentylacyjne Zaginionego Miasta nie powstały z atmosferycznego dwutlenku węgla lub światła słonecznego, ale w wyniku reakcji chemicznych zachodzących na dnie głębin morskich.

Ponieważ węglowodory są budulcem życia, pozostawia to otwartą możliwość powstania życia w takim siedlisku. I to nie tylko na naszej planecie.

„To jest przykład rodzaju ekosystemu, który może być aktywny na Enceladusie lub Europie w tej chwili” – mikrobiolog William Brazelton Powiedzieć Smithsonian W 2018 roku, w odniesieniu do księżyców Saturna i Jowisz.

I może Mars W przeszłości.”

W przeciwieństwie do tzw. podwodnych kominów wulkanicznych Czarni palaczektóre również zostało nazwane możliwym pierwszym siedliskiem, ekosystem Zaginionego Miasta nie jest zależny od ciepła magmy.

Czarni palacze produkują głównie minerały bogate w żelazo i siarkę, podczas gdy zagubieni palacze miast wytwarzają minerały bogate w żelazo i siarkę do 100 razy Więcej wodoru i metanu.

Kalcytowe otwory wentylacyjne w Zaginionym Mieście są również znacznie większe niż czarne palacze, co wskazuje, że były one aktywne przez dłuższy czas.

Długie odpowietrzenie zaginionego miasta
Dziewięciometrowy komin w Zaginionym Mieście. (Instytucja Oceanograficzna Uniwersytetu Waszyngtońskiego/Woods Hole).

Najwyższy monolit nazywa się Posejdon, na cześć greckiego boga mórz i rozciąga się na ponad 60 metrów wysokości.

Tymczasem na północny wschód od wieży znajduje się zbocze z krótkimi okresami aktywności. Naukowcy z University of Washington Opisać Otwory wentylacyjne tutaj „płaczą” płynami, tworząc „skupiska drobnych narośli wieloszczetów rozciągających się na zewnątrz jak palce dwóch zwróconych dłoni”.

Niestety, nie tylko naukowcy zostali dotknięci tym niezwykłym terenem.

W 2018 roku ogłoszono, że Polska ma zdobył prawa Aby wydobywać głębiny morskie wokół zaginionego miasta. Chociaż w samym polu termalnym nie wydobywa się cennych zasobów, zniszczenie obszarów wokół miasta może mieć niezamierzone konsekwencje.

Naukowcy ostrzegają, że wszelkie pióropusze lub wyładowania spowodowane wydobyciem mogą z łatwością zmyć to wspaniałe siedlisko.

Więc kilku ekspertów wymaga Zaginione Miasto zostanie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, aby chronić cuda natury, zanim będzie za późno.

Przez dziesiątki tysięcy lat Zaginione Miasto stanowiło świadectwo wiecznej siły życiowej.

Byłoby tak, jakbyśmy po prostu go zniszczyli.

Poprzednia wersja tego artykułu została opublikowana w sierpniu 2022 r.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *