W tym tygodniu szczyt meteorytów Geminidów osiągnie szczyt

W tym tygodniu szczyt meteorytów Geminidów osiągnie szczyt

Powieść chińska / Siba / Shutterstock

Meteor Geminid można było zobaczyć przelatując po niebie nad zaśnieżoną górą Yulong w południowo-zachodnich Chinach w 2021 roku. W tym roku meteor Geminid osiągnie swój szczyt w czwartek.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Obserwatorzy nieba wkrótce będą mieli okazję zobaczyć dziesiątki meteorów przelatujących po niebie, gdy coroczny rój meteorów Geminidów osiągnie swój szczyt.

Gemindy osiągną szczyt, czyli największą aktywność, w czwartek o 14:27 ET, Według Earth Sky. Najlepszy czas na oglądanie niebiańskiego pokazu będzie w okresie poprzedzającym wczesny poranek, pomiędzy 1:00 a 2:00 w dowolnej strefie czasowej, powiedział Robert Lunsford, koordynator raportu o kulach ognia w American Meteor Society.

W obszarze o dobrej widoczności i bez zakłóceń świetlnych pochodzących z pełni księżyca, Szacunki NASA Fakt, że Geminidy mogą wystrzelić do 120 widocznych meteorów na godzinę, czyni je najpotężniejszym rocznym rojem meteorów, czyli „królem roju meteorów”, jak nazwał je Lunsford. Podczas tegorocznej imprezy od środy do czwartku księżyc będzie w 1% pełni. Według społecznościpozwalając meteorytom zająć centralne miejsce.

„Wszystko zależy od tego, skąd patrzysz. Jeśli jesteś na środku pustyni lub na szczycie góry, jest to całkowicie możliwe (zobaczysz do 120 meteorów). Jeśli jesteś na swoim podwórku, nie” – powiedział Lunsford.

Dodał, że realistycznie rzecz biorąc, obserwator wyglądający z podwórka po północy w obszarze oddalonym od zanieczyszczenia światłem, zobaczy średnio 60 meteorów na godzinę.

Lunsford powiedział, że roje meteorów będą widoczne z dowolnego miejsca na świecie, ale okres obserwacji tych na półkuli południowej będzie krótszy. Dzieje się tak dlatego, że konstelacja Bliźniąt – promienna strefa meteorów lub obszar, z którego zdają się wystrzeliwać meteory – będzie niżej na niebie i oczekuje się, że wzejdzie dopiero po północy.

Na początku tego roku korzystano z danych z NASA w toku Misja sondy słonecznej ParkerAstronomowie odkryli, że meteoryty Geminidy – składające się ze szczątków asteroidy zwanej 3200 Phaethon – prawdopodobnie powstały w wyniku asteroidy. rozbić Według badań przeprowadzonych w czerwcu ubiegłego roku pomiędzy asteroidą a inną skałą kosmiczną lub jakimś rodzajem eksplozji gazu Dziennik nauk planetarnych. Pierwszą odnotowaną obserwację roju meteorów odnotowano w 1862 roku.

Wiadomo, że meteoryty geminidalne są bardzo jasne, a czasem kolorowe ze względu na swój skład chemiczny. Niektóre z tych skał kosmicznych mogą zawierać więcej wapnia, sodu lub niklu niż inne, więc meteoryt w tym roju może wydawać się pomarańczowy, żółty, a nawet zielony, powiedział Lunsford.

Geminidy są obserwowane jak ścigają się po niebie od listopada i wydaje się, że ich liczba wzrasta w miarę zbliżania się Ziemi do jądra chmury szczątków Phaethona 3200. Jeśli warunki obserwacji zostaną zakłócone przez niesprzyjającą pogodę, opady utrzymają się na wysokim poziomie przez kilka dni przed i po szczyt, powiedział Lunsford.

„Zabierz sobie krzesło ogrodowe, znajdź najciemniejsze miejsce na swojej działce i spójrz do połowy nieba w kierunku, w którym unikasz drzew lub innych obiektów, tak aby widzieć prawie po horyzont” – powiedział Lunsford. „Po prostu usiądź wygodnie i ciesz się przedstawieniem. Zobaczysz meteoryty Geminidy strzelające we wszystkich kierunkach”.

Następnym i ostatnim dużym deszczem meteorytów w 2023 r. będą Ursydy, których szczyt osiągnie w nocy 21 grudnia i we wczesnych godzinach porannych 22 grudnia, według Amerykańskie Towarzystwo Meteorytowe.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *