Węgiel, w centrum uwagi COP26, czeka na nowe obietnice czystej energii

Moc Kate Abnett i Simon Jessup

Glasgow4 listopada – przedstawiciele rządu uczestniczący w konferencji ON-JEJ-TO W czwartek konferencja klimatyczna w Glasgow skupi się na walce z uzależnieniem światowej gospodarki od paliw kopalnych, z szeregiem nowych zobowiązań mających na celu ograniczenie produkcji i zużycia ropy, gazu i węgla.

Planowane ogłoszenia mają na celu przyspieszenie przejścia na czystsze formy energii, które zdaniem naukowców i liderów na całym świecie są niezbędne do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i uniknięcia najgorszych skutków zmian klimatycznych.

Jednak obietnice mogą również uwydatnić trwałe podziały między bogatymi narodami, które wzywają do szybkiego zakończenia brudnych paliw rewolucji przemysłowej, a biednymi krajami rozwijającymi się, które są uzależnione od węgla i innych paliw kopalnych.

Wśród zapowiedzi oczekuje się, że Polska, Wietnam, Chile i inne kraje zobowiążą się do stopniowego wycofywania energetyki opartej na węglu i zaprzestania budowy nowych elektrowni, w porozumieniu, według brytyjskich gospodarzy. COP26, będzie wymagać od 190 krajów i organizacji rezygnacji z paliwa.

Nie było jasne, czy umowa obejmie kraje takie jak Chiny, Indie, Indonezja i Turcja, które planują budowę kilku elektrowni węglowych. We wrześniu Chiny ogłosiły, że przestaną finansować elektrownie węglowe za granicą, choć zobowiązanie nie obejmowało projektów krajowych.

Osobno co najmniej 19 krajów ma zobowiązać się na czwartkowym szczycie do wstrzymania publicznego finansowania zagranicznych projektów paliw kopalnych do końca przyszłego roku, według dwóch osób zaznajomionych z rozmowami.

Możliwe jest również, że do Beyond Oil and Gas Alliance dołączy więcej krajów (Allah Poza Sojuszem naftowo-gazowym). Ta inicjatywa zobowiązuje jej członków do stopniowego wycofywania produkcji paliw kopalnych w ich granicach, ale zostanie oficjalnie uruchomiona dopiero w przyszłym tygodniu.

Jeden z głównych celów rozmów COP26 Ma zabezpieczyć narodowe obietnice ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zwłaszcza z węgla, ropy i gazu, które wystarczą do utrzymania wzrostu średniej temperatury na świecie do 1,5°C. Sposób, w jaki te zobowiązania zostaną spełnione, zwłaszcza w krajach rozwijających się, wciąż jest opracowywany.

Węgiel wytwarza około 37% światowej energii elektrycznej i dominuje w produkcji energii w krajach takich jak RPA, Polska i Indie ze względu na obfite i tanie dostawy krajowe.

wysłannik ON-JEJ-TO Jeśli chodzi o klimat, powiedział Mark Carney, osiągnięcie międzynarodowych celów klimatycznych może kosztować około 100 bilionów dolarów w ciągu najbliższych trzech dekad, wzywając branżę finansową do zebrania prywatnych pieniędzy, aby uzupełnić to, co mogą zrobić narody.

W środę banki, ubezpieczyciele i inwestorzy dysponujący 130 bilionami dolarów zobowiązali się nadać priorytet walce ze zmianami klimatycznymi. Światowi przywódcy zobowiązali się również w tym tygodniu do powstrzymania wylesiania do końca dekady i zmniejszenia emisji metanu gazów cieplarnianych.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *