KIJÓW, Ukraina (AP) – ukraiński nurek Stanislav Oliverchik dumnie nosi imię swojego zmarłego dziadka, który zginął w zdewastowanym Mariupolu. Siły rosyjskie zamieniły miasto portowe w strefę śmierci w trakcie zdobywania go. Wśród gruzów, powiedział jego wnuk, starzec nie był w stanie otrzymać potrzebnego leczenia raka. Miał 74 lata, kiedy zmarł w październiku.
Kolejną ofiarą podczas miesięcy rosyjskiego oblężenia był nowy akwedukt. Oliferczyk planował wykorzystać odnowiony kompleks sportowy jako bazę treningową na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 r. Ale został wysadzony w powietrze tego samego marcowego dnia co miejski teatr. Nalot na teatr był najbardziej śmiercionośnym nalotem na ludność cywilną w ciągu ponad roku rosyjskiej wojny na Ukrainie. Dochodzenie Associated Press wykazało, że w budynku zginęło prawie 600 osób.
Tak więc nie trzeba wiele, aby zrozumieć, dlaczego urodzony w Mariupolu Oliverchik wpadł w panikę na myśl, że on i inni ukraińscy sportowcy z traumą wojenną powinni odłożyć na bok sumienie i złość i konkurować ze sportowcami. Moskwa na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich.
„Przez większość czasu jestem zły. Chcę, żeby Rosja pozwoliła nam żyć w pokoju i uciec od nas” – powiedział 26-letni Oliverchik, który w 2019 roku został mistrzem Europy w mieszanej trampolinie na 3 m.
Wbrew gniewowi Ukrainy i podejrzeniom innych krajów Międzynarodowy Komitet Olimpijski zastanawia się, czy zezwolić rosyjskim i białoruskim sportowcom na powrót do międzynarodowych zawodów i igrzysk w Paryżu. Według Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego jego misją jest promowanie pokoju i jedności, zwłaszcza w czasie wojny. Ponadto cytuje ekspertów ONZ ds. praw człowieka, którzy argumentują, opierając się na niedyskryminacji, że sportowcy i sędziowie z tych dwóch krajów nie powinni być wykluczani wyłącznie z powodu paszportów.
Dla ukraińskich sportowców spoglądających na Paryż perspektywa dzielenia olimpijskich basenów, stadionów i stadionów z rosyjskimi i białoruskimi zawodnikami jest tak niesmaczna, że niektórzy twierdzą, że nie przyjechaliby, gdyby tak się stało.
Siostry Marina i Vladislava Alexieva, które zdobyły brąz olimpijski w drużynie pływania technicznego na Tokio 2021, należą do tych, które zapowiedziały bojkot zawodów.
„Musimy to zrobić”, powiedziała Marina podczas wywiadu z The Associated Press na basenie, na którym trenuje w Kijowie na Ukrainie.
Rosja jest gigantem, który dominuje w tym sporcie i zdobył złoto olimpijskie w ostatnich sześciu meczach.
Ukraińskie bliźniaczki po uzupełnieniu zdań dodały, że „nasza moralność nie pozwala nam być blisko… tych ludzi”.
Oliverchik obawia się, że mogą pojawić się problemy, jeśli Ukraińcy zderzą się z Rosjanami i Białorusinami w Paryżu, co jest prawdopodobnym scenariuszem, biorąc pod uwagę, że olimpijczycy będą przebywać i jeść razem w budynkach na północnych obrzeżach miasta nad brzegiem Sekwany.
„Wszystko może się zdarzyć, nawet walka” – powiedział Oliverchik. „Mówiąc prosto, nie może być między nami uścisku dłoni”.
Konieczność trenowania w ogniu wojny stawia ukraińskich kandydatów w bardzo niekorzystnej sytuacji. Bombardowania sił Kremla zniszczyły ośrodki szkoleniowe. Operacje lotnicze zakłócają Twoją działalność. Stracili rodzinę i przyjaciół lub zajęli się martwieniem, że może się to zdarzyć. Po zakończeniu rosyjskiej inwazji na ukraińską przestrzeń powietrzną podróże na zagraniczne zawody stały się epickie, często obejmują trzy długie loty do sąsiedniej Polski, aby złapać stamtąd lot.
„Nasi sportowcy trenują, gdy latają pociski manewrujące i bomby” – powiedział ukraiński minister sportu Wadym Gucyt w wywiadzie dla Associated Press.
Gotsit wspominał swoje spotkanie z prezydentem MKOl Thomasem Bachem i ukraińskimi kolarzami, którzy schronili się w Szwajcarii.
Powiedział: „Bach zapytał jednego z rowerzystów, jak się czuje. Zaczęła płakać, zapytała go dlaczego i powiedziała mu, że (siły rosyjskie) zaatakowały tego dnia jej miasto, w którym byli jej rodzice, i że była bardzo zdenerwowana”.
„W ten sposób wszyscy sportowcy myślą o tym, co dzieje się na Ukrainie” – powiedział minister.