Wyjaśnianie nowego teleskopu NASA i poszukiwanie wskazówek dotyczących naszego wszechświata

Wyjaśnianie nowego teleskopu NASA i poszukiwanie wskazówek dotyczących naszego wszechświata
Ta misja trwała dziesięciolecia. Koncepcja teleskopu została po raz pierwszy pomyślana jako następca Hubble w 1989 roku, a budowa rozpoczęła się w 2004 roku. Teraz Webb, 100 razy potężniejszy od Hubble’a, jest gotowy do pracy.

CNN zapytało czytelników, co chcieliby wiedzieć o teleskopie i jego misji.

Wysłaliśmy te pytania do ekspertów: Sarah SeegerJest planetologiem i astrofizykiem w Massachusetts Institute of Technology; Matowa GóraNaukowiec teleskopu internetowego. i NASA Stephanie MilamZastępca naukowca JWST ds. nauk planetarnych.

Tak powiedzieli.

Ile kosztuje teleskop?

Stephanie Milam: Budowa, uruchomienie i obsługa Teleskopu Webba kosztowała NASA 8,8 miliarda dolarów. Po uwzględnieniu kosztów operacyjnych daje to całkowity rachunek do ponad 9,66 miliarda dolarów.

Jak długo trwała budowa teleskopu?

Milam: Pod koniec lat 80. Webb przeszedł od pomysłu do koncepcji prawdziwej misji.
W 1996 roku pojawiło się oficjalne zalecenie zbudowania teleskopu na podczerwień w kosmosie.

W 2004 roku rozpoczęto budowę i zakończono w 2019 roku montażem końcowym części.

Jakie są główne misje teleskopu?

Matowa Góra: To najbardziej złożony teleskop ze wszystkich, więc najpierw musi zadziałać.

NASA odkryła, że ​​w naszej galaktyce istnieje co najmniej 300 milionów potencjalnie nadających się do zamieszkania planet

Po drugie, chcemy zagłębić się w części wszechświata, których wcześniej nie widzieliśmy. Chcemy móc cofnąć się w czasie, aby zobaczyć, jak pojawiły się pierwsze gwiazdy i galaktyki. Chcemy zobaczyć, jak gwiazdy powstają w obłokach molekularnych.

Następnie chcemy zbadać pobliskie gwiazdy, które mają planety, aby zobaczyć, czy możemy znaleźć wodę na ich powierzchni. To pierwszy znak, że może tam być życie.

Jak działa teleskop?

Milam: Działa poprzez skierowanie teleskopu na dowolny obiekt w przestrzeni. Światło jest następnie odbijane od zwierciadła głównego do wtórnego w jednostce urządzenia, gdy zbierane są obrazy i widma (fale świetlne). Następnie wysyłamy te dane z powrotem na Ziemię.

Jak głęboki jest ten teleskop w kosmosie w porównaniu z innymi teleskopami?

Poniżej znajduje się porównanie całkowitego rozmiaru teleskopu Webba (po lewej) i Hubble'a (po prawej).
Góra: z Teleskop Hubble’a, Mogliśmy zobaczyć 13,5 miliarda lat wstecz i zobaczyć galaktyki, ale to nie wystarczyło. Musimy ominąć Hubble’a, aby zobaczyć, skąd wzięły się te pierwsze galaktyki i gwiazdy i jak zostały stworzone.
Korzystając z Teleskopu Webba, możemy cofnąć się o prawie 100 milionów lat od wielka eksplozja, przechwytuje światło, które podróżowało przez 13,6 miliarda lat.
NASA Ujmijmy to w ten sposób: „Hubble widziałby odpowiednik „galaktyk dziecięcych”, a Teleskop Webba byłby w stanie zobaczyć „galaktyki dziecięce”.

Jak daleko teleskop będzie w stanie to zobaczyć?

Sara Seeger: Teleskop może widzieć w czasie ponad 13 miliardów lat świetlnych. Jeśli chcemy to przełożyć na odległość, to 80 miliardów bilionów mil stąd.

Dokąd trafia teleskop?

Siger: Teleskop będzie podróżował bardzo, bardzo daleko. Znajdowałaby się milion mil od Ziemi w specjalnym punkcie równowagi między Ziemią a Słońcem, gdzie jest zimno i ciemno, co jest bardzo korzystne dla astronomii.

Ta ilustracja NASA pokazuje, że w przeciwieństwie do Hubble’a, który krąży wokół Ziemi, Webb będzie krążył wokół Słońca. Orbita ta nazywana jest drugim punktem Lagrange’a lub L2.

Dlaczego nie widzieliśmy jeszcze żadnych oznak życia (inteligentnego lub innego)?

Siger: Nie znaleźliśmy jeszcze śladów życia w atmosferach planet i egzoplanet, ponieważ nie mamy jeszcze mocy.

Jeśli chodzi o inteligentne życie, to zupełnie inna historia – słuchamy wiadomości, ale inteligentne życie nie wysłało nam jeszcze wiadomości na tyle, na ile potrafią nasze teleskopy.

Co by się stało, gdyby teleskop znalazł życie gdzieś we wszechświecie? Następne kroki?

Milam: JWST nie będzie szukać życia na innych planetach, ale określi właściwości ich atmosfer, szukając interesujących molekuł, takich jak woda, dwutlenek węgla i metan. Cząstki te dadzą nam wyobrażenie o tym, co dzieje się na tej planecie, co będziemy śledzić przyszłymi teleskopami.

Czy po uruchomieniu teleskop Webba będzie od razu gotowy do pracy, czy może jest trochę czasu na konfigurację?

Przewodnik po gwiazdach dla początkujących (podkreślona przez CNN)

Góra: Gdy teleskop jest wystrzelony, nie jest gotowy. Owinięty w kokon, musi rozwijać się jak motyl przez milion mil przestrzeni. Po około miesiącu nabierze kształtu i wtedy naukowcy będą musieli obsługiwać wszystkie instrumenty i lustra. Około sześć miesięcy po wystrzeleniu teleskop Webba będzie gotowy do wykonania pierwszych zdjęć.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *