Wyzwanie Polski rzucone UE, duży koszt gospodarczy, ale duża korzyść – EUROEFE Euractiv

Wyzwanie Polski rzucone UE, duży koszt gospodarczy, ale duża korzyść – EUROEFE Euractiv

Kraków (Polska/EuroEFE).- Wyzwanie Polski rzucone jej unijnym partnerom, które podejmą jej przywódcy na szczycie w Brukseli, może oznaczać rezygnację z otrzymywania 36 miliardów euro środków po pandemii, ale Warszawa już z nich skorzystała w składkach społecznych.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała we wtorek, że wypłata tych środków jest powiązana ze spełnieniem przez Polskę określonych wymogów przywrócenia niezawisłości sądownictwa po kontrowersyjnych reformach przeprowadzonych przez Warszawę.

W latach 2004-2020 Warszawa otrzymała 194 890 mln euro, a wniosła 62 830 mln euro, co dało Polsce dodatnie saldo w wysokości ponad 132 000 mln euro od momentu przystąpienia do Community Club.

Jako odbiorca netto funduszy europejskich Polska w wielu swoich projektach rozwojowych korzysta z pomocy gospodarczej Brukseli.

Warszawa otrzymała 106 miliardów euro z Budżetu Wspólnoty do 2027 roku, pomiędzy funduszami spójności (75 miliardów) a Wspólną Polityką Rolną (31,2 miliarda w ciągu 7 lat), do czego dodano 36 miliardów z funduszu odbudowy po pandemii.

Uznanie Traktatu Akcesyjnego za niekonstytucyjny teoretycznie grozi możliwą secesją, która w opinii polskich ekonomistów zakończyłaby tzw. „polski cud gospodarczy” i zniweczyła perspektywy europejskiej szóstej gospodarki. .

Kiedy Ivey konsultował się z kilkoma z nich, zgodzili się podkreślić korzyści płynące z Unii Europejskiej, „mechanizmu konwergencji gospodarczej zdolnego do integracji biednych krajów w celu ich wzbogacenia”, jak mówi Marcin Piątkowski, profesor ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie . Jest autorem książki „Europejski mistrz wzrostu”. Szczegóły ożywienia gospodarczego w Polsce.

Według Piątkowskiego dochód Polski na mieszkańca potroił się od czasu, gdy trzydzieści lat temu Polska stała się członkiem Unii Europejskiej; Według danych Eurostatu dochód Polski na mieszkańca w 2020 r. stanowił 76% średniej w UE27, podczas gdy w 2004 r., kiedy Warszawa podpisała akcesję, wynosił zaledwie 50%.

Co więcej, zwraca uwagę, że „środki unijne w ciągu ostatniej dekady dodawały średnio 0,5% do rocznego wzrostu polskiej gospodarki, ale pozytywny wpływ przynależności do instytucji europejskich, który trudno zmierzyć w liczbach” był nawet bardziej znaczący.

Polska gospodarka, prognozowana na 2021 r. na poziomie 4,8%, według danych Komisji Europejskiej, utrzymuje godną pozazdroszczenia dynamikę, działa w niej najważniejsza giełda w Europie Środkowo-Wschodniej i – jak stwierdził Jan Zygmontowski, Prezydent Unii Europejskiej Union powiedział: „Pomyślcie o rezerwuarze gospodarczym Warszawy.” „Polska Siec Ekonomii” przed przystąpieniem do Unii Europejskiej borykała się z 20% bezrobociem; Według oficjalnych danych stopa bezrobocia wynosi obecnie 6,1%.

Ze swojej strony Piotr Arac i Andrzej Kupisiak, dyrektor i zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, podkreślają na przykład, że rentowność 10-letnich papierów dłużnych w Polsce wynosi obecnie 2,64%, podczas gdy w 2004 roku było to 6%. Fitch i Standard & Poor's podniosły „ocenę” kraju z BBB+ (wysoki) przed przystąpieniem do UE do A- (znacznie niska).

Inwestycje zagraniczne również skorzystały z wpływów europejskich: do 2003 r. średnioroczna wartość inwestycji zagranicznych wyniosła 2 262 mln euro, a od 2004 r. osiągnęła 10 738 mln euro, oprócz tworzenia miejsc pracy, transferu wiedzy i cennych relacji biznesowych. .

„Wzrost krajowego eksportu od czasu przystąpienia do UE jest imponujący” – podkreślają: „Od 2004 roku jego wartość wzrosła czterokrotnie i 75% polskiego eksportu trafia do krajów UE, a z naszych analiz wynika, że ​​bez integracji europejskiej eksport Polski miałby 32 % niżej.

Choć „wstąpienie do Unii Europejskiej nie rozwiązało problemu bezrobocia z dnia na dzień” i od 2004 r. z powodów ekonomicznych wyemigrowało milion Polaków, Instytut Ekonomiczny szacuje, że tylko w 2020 r. dzięki finansowanym inwestycjom powstało w tym kraju 500 tys. miejsc pracy. Przez Unię Europejską.

Podobnie z raportu tego instytutu przygotowanego dwa lata temu wynika, że ​​bez integracji z UE polska gospodarka byłaby o 12% mniejsza niż obecnie, a od akcesji w 2004 r. PKB wzrósł o 84%. .

Arac i Kubisiak przekonują, że polska gospodarka jest na tyle zintegrowana z gospodarką europejską, że jest to „zjawisko fizyczne”, które bardzo trudno będzie odwrócić.

Jourova zwraca się do Polski o respektowanie europejskich orzeczeń

Kraków/Polska (EuroEFE). – Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova odniosła się we wtorek do niektórych niedawnych działań podjętych przez polski rząd i przypomniała, że ​​„należy przestrzegać przepisów europejskiego wymiaru sprawiedliwości”. „

Jourova złożyła takie oświadczenia…

Pod redakcją F. Hellera

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *