Europa ma do wykonania zadanie związane z inwestycjami w B+R+i. Porównania są niesmaczne, a największe potęgi gospodarcze świata zrobiły ogromny krok do przodu, jeśli chodzi o wydatki na tę pozycję. Stany Zjednoczone, Chiny i Japonia wyprzedzają Unię Europejską, inwestując odpowiednio 3,45%, 3,26% i 2,4% swoich gospodarek w tym obszarze. W 2021 r. wydatki Unii Europejskiej na badania, rozwój i innowacje w relacji do PKB wyniosły 2,27%, poniżej 2020 r., kiedy wynosiły 2,31%. W dłuższej perspektywie pokazuje to przyrost masy tego składnika – w 2011 r. stanowił on zaledwie 2,02% PKB gminy – choć w bardziej umiarkowany sposób niż główni konkurenci bloku gminnego.
W coraz bardziej zmieniającym się świecie zasada „dostosuj się lub zgiń” z każdym dniem nabiera coraz większego znaczenia. Inwestowanie w badania i rozwój to jedna z najlepszych gwarancji przetrwania firm na rynku. Z tego powodu państwa oferują różnego rodzaju zachęty, aby ich firmy wydawały więcej na badania, rozwój i innowacje. W Europie te różnice w projektowaniu pomocy podatkowej powodują duże zróżnicowanie hojności każdego kraju dla firm inwestujących w badania i rozwój.
głównych gospodarek kontynentu
Francja oferuje ulgi podatkowe na badania, rozwój i innowacje poprzez kredyt oparty na wielkości inwestycji, Crédit d’Impôt Recherche (CIR)., a także zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne (SSC) dla nowopowstałych firm innowacyjnych (JEI/JEU). Wszystkie firmy, które ponoszą podstawowe nakłady na B+R, niezależnie od branży czy wielkości, mogą w pewnych okolicznościach skorzystać z CIR.
Firmy w Niemczech mogą ubiegać się o roczny grant badawczy w wysokości do 1 000 000 EUR począwszy od 2020 r. Jeśli firma korzysta z własnego zespołu badawczego, 25% wynagrodzeń, w tym składek na ubezpieczenia społeczne, podlega odliczeniu od podatku.
Wielka Brytania dzieli zachęty ze względu na wielkość firmy. Ogólnie rzecz biorąc, mogą zdecydować się na RDEC (Research and Development Expenditure Expenditure Deduction, jego angielski akronim), co odpowiada 13% wydatków firmy na badania i rozwój. Z kolei w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw wzrasta do 33,35%, co również nie uwzględnia podatku dochodowego od osób prawnych.
Włochy oferują ulgi podatkowe w formie ulgi podatkowej uzależnionej od wielkości inwestycji. System ten, obowiązujący od 2015 r., zwiększył franszyzę do 4 mln euro w 2021 r. (wcześniej wynosiła ona 3). Ponadto południowe regiony kraju mają lepsze warunki rabatowe.
1 stycznia 2022 r. Polska zwiększyła dotychczasowe odliczenia w podatku dochodowym ze 100% do 200% kosztów personelu naukowego. Z pomocy mogą skorzystać wszystkie przedsiębiorstwa, niezależnie od wielkości.
inne kraje europejskie
Portugalia oferuje ulgi podatkowe w ramach hybrydowej ulgi podatkowej. Firmy rozpoczynające działalność korzystają ze zniżki, która rośnie wraz ze wzrostem inwestycji w badania i rozwój, maksymalnie do 1,5 miliona euro.
W Szwecji , forskningsavdrag Jest to zachęta podatkowa na badania i rozwój, która zapewnia obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne płaconych przez firmę do 1 225 652 SEK miesięcznie, co odpowiada około 110 000 euro.
Holandia zachęca do działań badawczo-rozwojowych poprzez obniżenie podatków dochodowych dla pracowników zajmujących się tą dziedziną. W 2022 r. zniżka wynosi 32% od pierwszych 350 000 i 16% tej kwoty.
Belgia pozwala pracownikom wyszukiwania twierdzić, że 80% kwoty potrącenia jest zwolnione z ich wynagrodzenia. Firmy mogą skorzystać z 13,5% zniżki od wartości inwestycji. Jeśli są one również przyjazne dla środowiska, stawka wzrasta do 20,5%.
wreszcie, W Irlandii zwolnienie podatkowe w wysokości 25% dotyczy całkowitej kwoty wydatków na badania i rozwój poniesionych przez firmę w działaniach związanych z tą dziedziną. Ulga ta stanowi dodatek do zwykłego odliczenia dochodu w wysokości 12,5%, co daje efektywną korzyść podatkową w wysokości 37,5%.
Powiązane publikacje
Koszty pracy w Hiszpanii od 2008 roku pozostają w stagnacji w porównaniu z Unią Europejską
Unia Europejska walczy z przestępczością, ograniczając korzystanie z gotówki
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”