Zobacz pierwsze zdjęcia, które Juno zrobiła podczas lotu nad Ganimedesem

Zobacz pierwsze zdjęcia, które Juno zrobiła podczas lotu nad Ganimedesem

To zdjęcie Ganimedesa zostało zrobione przez fotografa JunoCam podczas przelotu Juno nad lodowym księżycem 7 czerwca 2021 r. Źródło zdjęcia: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Sonda Juno przeleciała bliżej największego księżyca Jowisza niż jakikolwiek inny statek kosmiczny od ponad dwóch dekad, dostarczając ekscytujących przebłysków lodowej kuli.

Pierwsze dwa zdjęcia lotu wykonane 7 czerwca 2021 przez sondę Juno NASA zostały odebrane nad gigantycznym księżycem Jowisza, Ganimedesem, na Ziemi. Obrazy, jeden z kamery JunoCam na pokładzie Jowisza, a drugi z kamery Stellar, gwiezdnej jednostki odniesienia, pokazują powierzchnię bardzo szczegółowo, w tym kratery, wyraźnie kontrastujący ciemny i jasny teren oraz wysokie cechy strukturalne prawdopodobnie związane z błędami tektonicznymi.

„Jest to statek kosmiczny najbliższy temu gigantycznemu księżycowi w całym pokoleniu” – powiedział główny badacz Juno, Scott Bolton z Southwest Research Institute w San Antonio. „Poświęcimy trochę czasu, zanim wyciągniemy naukowe wnioski, ale do tego czasu możemy po prostu podziwiać ten niebiański cud: jedyny księżyc w naszym Układzie Słonecznym jest większy niż planeta Merkury”.

Wykorzystując swój zielony filtr, wizjer JunoCam sondy w świetle widzialnym uchwycił prawie całą stronę księżyca pokrytą lodem. Później, gdy zostaną wyprodukowane kopie tego samego obrazu, które zawierają czerwony i niebieski filtr aparatu, eksperci od obrazowania będą w stanie dostarczyć kolorowy obraz Ganimedesa. Rozdzielczość obrazu wynosi około jednego kilometra (0,6 mili) na piksel.

Ganimedes_2.png

To zdjęcie ciemnej strony Ganimedesa zostało wykonane przez kamerę nawigacyjną Stellar Reference UnitSRU) Juno lecąca nad Księżycem 7 czerwca 2021 r.Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI

Ponadto Stellar Reference Unit, kamera nawigacyjna, która utrzymuje orientację statku kosmicznego, dostarczyła czarno-białego obrazu ciemnej strony Ganimedesa (strony przeciwległej do Słońca) skąpanej w słabym świetle rozproszonym przez Jowisza. Rozdzielczość obrazu wynosi od 600 do 900 metrów (0,37 i 0,56 mili) na piksel.

„Warunki, w których zrobiliśmy zdjęcie ciemnej strony Ganimedesa, były idealne dla kamery przy słabym oświetleniu, takiej jak gwiazdowa jednostka referencyjna” – powiedziała Heidi Becker, dowódca monitorowania promieniowania w NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii. Jest to inna część powierzchni, którą JunoCam widzi w bezpośrednim świetle słonecznym. Ciekawie będzie zobaczyć, co obie drużyny mogą odbudować”.

W nadchodzących dniach sonda wyśle ​​więcej zdjęć przelotu Ganimedesa, a początkowe zdjęcia JunoCam będą dostępne tutaj.

Oczekuje się, że spotkanie statku kosmicznego zasilanego energią słoneczną z satelitą Jowisza dostarczy informacji o jego składzie, jonosferze, magnetosferze i pokrywie lodowej, jednocześnie zapewniając pomiary środowiska radiacyjnego, które przyniosą korzyści przyszłym misjom systemu Jowisza.

Więcej o misji

Jet Propulsion Laboratory, oddział Kalifornijskiego Instytutu Technologii w Pasadenie w Kalifornii, kieruje misją Juno dla głównego badacza Scotta J. Boltona z Southwest Research Institute w San Antonio. Juno jest częścią NASA’s New Frontiers Program, który jest zarządzany w NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama, dla Dyrekcji Misji Naukowych agencji w Waszyngtonie. Firma Lockheed Martin Space w Denver zbudowała i obsługiwała statek kosmiczny.

Więcej informacji o Juno w języku angielskim można znaleźć pod adresem:

https://www.nasa.gov/juno

https://www.missionjuno.swri.edu

Przeczytaj w języku angielskim.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *