Zobacz pierwsze zdjęcia, które Juno zrobiła podczas lotu nad Ganimedesem

To zdjęcie Ganimedesa zostało zrobione przez fotografa JunoCam podczas przelotu Juno nad lodowym księżycem 7 czerwca 2021 r. Źródło zdjęcia: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Sonda Juno przeleciała bliżej największego księżyca Jowisza niż jakikolwiek inny statek kosmiczny od ponad dwóch dekad, dostarczając ekscytujących przebłysków lodowej kuli.

Pierwsze dwa zdjęcia lotu wykonane 7 czerwca 2021 przez sondę Juno NASA zostały odebrane nad gigantycznym księżycem Jowisza, Ganimedesem, na Ziemi. Obrazy, jeden z kamery JunoCam na pokładzie Jowisza, a drugi z kamery Stellar, gwiezdnej jednostki odniesienia, pokazują powierzchnię bardzo szczegółowo, w tym kratery, wyraźnie kontrastujący ciemny i jasny teren oraz wysokie cechy strukturalne prawdopodobnie związane z błędami tektonicznymi.

„Jest to statek kosmiczny najbliższy temu gigantycznemu księżycowi w całym pokoleniu” – powiedział główny badacz Juno, Scott Bolton z Southwest Research Institute w San Antonio. „Poświęcimy trochę czasu, zanim wyciągniemy naukowe wnioski, ale do tego czasu możemy po prostu podziwiać ten niebiański cud: jedyny księżyc w naszym Układzie Słonecznym jest większy niż planeta Merkury”.

Wykorzystując swój zielony filtr, wizjer JunoCam sondy w świetle widzialnym uchwycił prawie całą stronę księżyca pokrytą lodem. Później, gdy zostaną wyprodukowane kopie tego samego obrazu, które zawierają czerwony i niebieski filtr aparatu, eksperci od obrazowania będą w stanie dostarczyć kolorowy obraz Ganimedesa. Rozdzielczość obrazu wynosi około jednego kilometra (0,6 mili) na piksel.

Ganimedes_2.png

To zdjęcie ciemnej strony Ganimedesa zostało wykonane przez kamerę nawigacyjną Stellar Reference UnitSRU) Juno lecąca nad Księżycem 7 czerwca 2021 r.Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI

Ponadto Stellar Reference Unit, kamera nawigacyjna, która utrzymuje orientację statku kosmicznego, dostarczyła czarno-białego obrazu ciemnej strony Ganimedesa (strony przeciwległej do Słońca) skąpanej w słabym świetle rozproszonym przez Jowisza. Rozdzielczość obrazu wynosi od 600 do 900 metrów (0,37 i 0,56 mili) na piksel.

„Warunki, w których zrobiliśmy zdjęcie ciemnej strony Ganimedesa, były idealne dla kamery przy słabym oświetleniu, takiej jak gwiazdowa jednostka referencyjna” – powiedziała Heidi Becker, dowódca monitorowania promieniowania w NASA Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii. Jest to inna część powierzchni, którą JunoCam widzi w bezpośrednim świetle słonecznym. Ciekawie będzie zobaczyć, co obie drużyny mogą odbudować”.

W nadchodzących dniach sonda wyśle ​​więcej zdjęć przelotu Ganimedesa, a początkowe zdjęcia JunoCam będą dostępne tutaj.

Oczekuje się, że spotkanie statku kosmicznego zasilanego energią słoneczną z satelitą Jowisza dostarczy informacji o jego składzie, jonosferze, magnetosferze i pokrywie lodowej, jednocześnie zapewniając pomiary środowiska radiacyjnego, które przyniosą korzyści przyszłym misjom systemu Jowisza.

Więcej o misji

Jet Propulsion Laboratory, oddział Kalifornijskiego Instytutu Technologii w Pasadenie w Kalifornii, kieruje misją Juno dla głównego badacza Scotta J. Boltona z Southwest Research Institute w San Antonio. Juno jest częścią NASA’s New Frontiers Program, który jest zarządzany w NASA Marshall Space Flight Center w Huntsville w stanie Alabama, dla Dyrekcji Misji Naukowych agencji w Waszyngtonie. Firma Lockheed Martin Space w Denver zbudowała i obsługiwała statek kosmiczny.

Więcej informacji o Juno w języku angielskim można znaleźć pod adresem:

https://www.nasa.gov/juno

https://www.missionjuno.swri.edu

Przeczytaj w języku angielskim.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *