Związek Radziecki pod rządami Stalina, lustro, w którym patrzy na siebie Putin

Czy Stalin osiągnął to, co zamierzał zrobić w 1931 roku? Czy udało jej się zlikwidować ekonomiczną przepaść, która oddzielała ją od krajów kapitalistycznych, i zbudować państwo podobne do wojny, zdolne stawić opór naporowi nowoczesnych i uprzemysłowionych wojen masowych? W 1945 roku wydawało się to wielu, w tym dyktatorowi. W latach 30. Sowieci budowali potężna machina wojenna; Zgromadzili ogromne ilości broni i maszyn; Szkolili cywilów do zbliżającej się wojny i tworzyli największą armię lądową na świecie. W latach 1937-1945 zwyciężyli we wszystkich konfrontacjach wojskowych, w których brali udział, Niezależnie od słabej wydajności przeciwko Finlandia Albo katastrofa drugiej połowy 1941 roku.

Pierwsza rewolucja odgórna Stalina, rewolucja 1928-1932, zbudowała ogromne państwo militarne, w którym wszystko i wszystkich nastawione było na przygotowania do wojny. Wymuszona kolektywizacja i przyspieszona industrializacja skupiona wokół przemysłu ciężkiego nie stworzyły bujności, spójności społecznej, szerokiej lojalności ani efektywnej gospodarki planowej. jednakże, dał władza państwa Na głównych dźwigniach do kontrolowania życia gospodarczegooraz możliwość skonfiskowania większości produkcji rolnej w celu jej dystrybucji według własnego uznania oraz zdolność do masowej produkcji znormalizowanego sprzętu wojskowego w ogromnych ilościach. Ten wojowniczy stan nie był szczególnie skuteczny. Ale to było skuteczne: Potrafi zmobilizować się do wojny i wypełnić swoją misję, aczkolwiek przy niewiarygodnych kosztach.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.