Wiedeń 1938-1941: poligon doświadczalny dla Holokaustu

Wiedeń 1938-1941: poligon doświadczalny dla Holokaustu
Ta treść została opublikowana 30 października 2021 – 08:32

Antonio Sanchez Solis

Wiedeń, 30 października (EFE). Holokaust rozpoczął się w Wiedniu. Nie tylko dlatego, że Adolf Hitler urodził się w Austrii, ale dlatego, że antysemityzm wiedeńczyków inspirował samych niemieckich nazistów i dlatego, że tutaj został zaprojektowany i przetestowany model deportacji, służący do eksterminacji Żydów w Europie.

Kiedy nazistowskie Niemcy zaanektowały Austrię 12 marca 1938 r., wśród ogólnego entuzjazmu ludności, Wiedeń, około 200 000, był miastem III Rzeszy z większością ludności żydowskiej, nawet powyżej Berlina.

Kilka godzin później cały ciężar antysemickich posunięć, które stopniowo stosowano w Niemczech w ciągu ostatnich pięciu lat, spadł na austriackich Żydów.

Grabiono firmy i mienie, obywateli upokarzano i nękano na ulicach przez sąsiadów, a przywódców gmin żydowskich aresztowano.

Wybuch antysemicki

„To była absolutna skrajność, coś takiego nigdy wcześniej się nie zdarzyło” – podsumowuje historyk Michaela Ragham-Bleich, jedna z osób odpowiedzialnych za niedawno otwartą wystawę poświęconą roli Wiednia w żydowskim Holokauście.

Otwarcie wystawy „Wiedeński model ekstremizmu. Austria i Holokaust” zbiega się z 80. rocznicą rozpoczęcia w październiku 1941 r. deportacji Żydów w celu ich zagłady.

W Wiedniu połączono historyczny antysemityzm w społeczeństwie austriackim, obecność ruchu panniemieckiego i gniew austriackich nazistów, prześladowanych przez faszystowski reżim przed Anschlussem.

Poziom grabieży osiągnął taki punkt, że Berlin położył temu kres, nie w odniesieniu do Żydów, ale aby państwo, a nie tylko jednostki, skorzystało z tej grabieży.

Bardziej radykalny niż Niemcy

Raggam-Blesch z Instytutu Historii Współczesnej Uniwersytetu Wiedeńskiego twierdzi, że Niemcy osiągnęły ten poziom przemocy wobec Żydów dopiero osiem miesięcy później, wraz z „Nocą tłuczonego szkła”, postrzeganą jako punkt zwrotny i radykalizację Antyżydowska polityka III Rzeszy.

Historyk zauważa, że ​​podczas gdy program z listopada 1938 r. był zorganizowany przez władze nazistowskie, choć przedstawiany jako odpowiedź na powszechny gniew, wiedeńskie nękanie ich żydowskich sąsiadów zaczęło się od dołu.

„To nie byli tylko lokalni naziści, ale zwykli ludzie” – mówi Ragham-Bleich, który twierdzi, że historyczne obrazy publiczności obrażającej Żydów neutralizują hipotezę, że Austria była pierwszą ofiarą nazizmu, którym była do lat 90. XX wieku. Oficjalny list w kraju.

„Niemieccy naziści byli zaskoczeni wszystkim, co było możliwe w Wiedniu” – porównuje Heidmarie Uhl, jedna z kuratorek, która do grudnia była pokazywana na Placu Bohaterów w Wiedniu, gdzie 15 marca 1938 r. Hitler ogłosił tłumowi aneksję Austrii .

W sierpniu 1938 r. Adolf Eichmann, niemiecki nazista, który dorastał w Austrii, założył w Wiedniu „Centralne Biuro Emigracji Żydowskiej” z zadaniem wypędzenia Żydów, które później zostało utworzone w Berlinie, Pradze i Amsterdamie.

Pierwsze miasto bez Żydów

W październiku 1940 Baldur von Scherach, gubernator Wiednia, zaproponował Hitlerowi, aby miasto było pierwszym miastem wolnym od Żydów.

W ramach tych starań w lutym 1941 r. zorganizowano pierwsze przerzuty 60 tys. ledwie pozostałych w Wiedniu Żydów do małych miasteczek w Polsce, gdzie pozostawiono ich samym sobie, bez jedzenia i opieki medycznej.

Od wydalenia do zagłady

Wraz z inwazją na Związek Radziecki latem 1941 r. nastąpiła zmiana polityki brutalnych wypędzeń na strategię czystej zagłady, mówi Rajam-Bleich.

Po raz kolejny Wiedeń jest pionierem. 15 października pociąg wiozący 1000 Żydów wyjechał z Wiednia do Polski, w pierwszej masowej deportacji, w której zginęło 60 000 Austriaków.

Potem przyszły transporty z Luksemburga, Pragi, Berlina, Hamburga, Kolonii, Frankfurtu… Tysiące ludzi zatrzymano w łódzkim getcie, gdzie już 150 tysięcy deportowanych było przepełnionych. Po kilku miesiącach trafią do obozów zagłady.

Innym przedmiotem zainteresowania próby jest odpowiedzialność Austrii i Austriaków za zbrodnie nazistowskie.

„Państwo podjęło wiele działań, aby odejść od pierwszej tezy o ofiarach, która pokazuje wspólną odpowiedzialność Austriaków za zbrodnie nazistowskie” – mówi Monika Sommer, dyrektor Austriackiego Domu Historycznego i współdyrektorka galerii. .

Sommer łączy antysemityzm sprzed 80 lat z obecnymi demonstracjami przeciwko środkom antywirusowym, podczas których aktywiści antyszczepionkowi potępiają ówczesną dyskryminację i nastroje wobec Żydów.

„Ta wystawa to także sposób na odpowiedź na obecny antysemityzm i pokazanie, gdzie może on doprowadzić do największej katastrofy XX wieku” – ostrzega. EFE

Jak /ll/jgb

(zdjęcie/wideo)

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *