Ukrainiec oskarżony w Stanach Zjednoczonych o porwanie komputera Kasyi

Ukrainiec oskarżony w Stanach Zjednoczonych o porwanie komputera Kasyi

Pierwsza poprawka:

Waszyngton (AFP) – Stany Zjednoczone oskarżyły 22-letniego Ukraińca aresztowanego w Polsce o przynależność do międzynarodowej sieci, którą uważają za odpowiedzialnego za włamanie w lipcu ubiegłego roku do firmy produkującej oprogramowanie komputerowe Kaseya, a także inne porwania komputerów („oprogramowanie ransomware”), podały w poniedziałek władze .

Jarosław Wassiński, aresztowany 8 października w Polsce, to najwybitniejszy haker zatrzymany w ramach globalnej operacji ogłoszonej w poniedziałek przez amerykańskie i europejskie władze.

Ransomware to atak wykorzystywany przez sponsorów do przechwytywania danych od firm lub organów publicznych, a następnie żądania pieniędzy w zamian za ich uwolnienie.

Zatrzymani należą do rosyjskiej grupy hakerskiej Revell, zwanej również Sudinokibi, oraz grupy GandCrab zajmującej się oprogramowaniem ransomware.

Interpol poinformował, że czteroletnia operacja, nazwana „Szybkim piaskiem” lub „Złotym pyłem”, została przeprowadzona przez 19 agencji rządowych w 17 krajach.

Dodali, że zatrzymani „są podejrzani o popełnienie dziesiątek tysięcy infekcji w ramach programu okupu i domagają się ponad 200 milionów euro (230 milionów dolarów) okupu”.

Departament Sprawiedliwości USA wydał akt oskarżenia przeciwko Vasinsky’emu o oszustwo i pranie brudnych pieniędzy, a także o utratę 6,1 miliona dolarów rzekomego okupu zapłaconego Jewgienijowi Polaninowi.

Polyanin, 28-letni Rosjanin, jest oskarżony o spisek mający na celu popełnienie oszustwa podczas cyberataków przeprowadzanych przez REvil/Sodinokibi w sierpniu 2019 r. przeciwko teksańskim korporacjom i agencjom rządowym, które według FBI miały miejsce w Barnauł w Rosji.

Europol poinformował, że oprócz Vasińskiego aresztowano trzy osoby w Korei Południowej, dwie w Rumunii i jedną w Kuwejcie.

priorytet

Prokurator generalny USA Merrick Garland ogłosił, że Waszyngton stara się o ekstradycję Wasczyńskiego z Polski.

„Cyberprzestępczość stanowi poważne zagrożenie dla naszego kraju, naszego osobistego bezpieczeństwa, zdrowia naszej gospodarki i naszego bezpieczeństwa narodowego” – powiedział dziennikarzom.

„Nasze dzisiejsze przesłanie jest jasne. Stany Zjednoczone wraz z naszymi sojusznikami zrobią wszystko, co w naszej mocy, aby zidentyfikować osoby odpowiedzialne za porwania online, postawić ich przed wymiarem sprawiedliwości i odzyskać fundusze skradzione ofiarom”.

Okup zażądano w kryptowalucie. Jeśli zapłacą, ofiary otrzymają klucz do odszyfrowania swoich danych. Lakryton zagroził opublikowaniem informacji o wszystkich, którzy odmówili jej zapłaty lub sprzedaży osobom trzecim.

Vasinsky i Polyanin zostają skazani na ponad 100 lat więzienia.

Prezydent USA Joe Biden pochwalił operację, nazywając cyberbezpieczeństwo „najwyższym priorytetem” dla swojej administracji.

„Kiedy spotkałem się z prezydentem (Władimirem) Putinem w czerwcu, dałem jasno do zrozumienia, że ​​Stany Zjednoczone podejmą działania w celu pociągnięcia cyberprzestępców do odpowiedzialności” – powiedział Biden w oświadczeniu. „To właśnie zrobiliśmy dzisiaj”.

Departament Stanu oferuje nagrodę w wysokości do 10 milionów dolarów za informacje prowadzące do identyfikacji lub lokalizacji osób, które przewodzą grupie REvil/Sodinokibi.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *