PKB strefy euro wzrósł o 5,2% w 2021 r.

Potwierdził, że produkt krajowy brutto strefy euro odnotował wzrost o 0,3% w czwartym kwartale 2021 r. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, przy czym średnia gospodarka wyniosła 5,2% całości za rok. Eurostat, który stawia Hiszpanię na szczycie gospodarek strefy euro z 2% wzrostem PKB.

W całej UE tempo ekspansji między październikiem a grudniem uległo znacznemu spowolnieniu w porównaniu z trzecim kwartałem, do 0,4%, w porównaniu do wzrostu o 2,2% między lipcem a wrześniem 2021 r.

W porównaniu z IV kwartałem 2020 r. PKB strefy euro wzrósł o 4,6%, podczas gdy gospodarka Unii Europejskiej 27 wzrosła o 4,8%.

Wśród krajów Unii Europejskiej, dla których dostępne są dane, Najwyższe kwartalne tempo wzrostu odnotowano na Węgrzech (2,1%), wyprzedzając Hiszpanię (2%) i Polskę (1,7%). Z kolei PKB skurczył się w Austrii (-2,2%), Niemczech (-0,7%), Rumunii (-0,5%) i Łotwie (-0,1%).

Według szacunków rocznego wzrostu na 2021 r., na podstawie wyrównanych kalendarzowo i sezonowo danych kwartalnych, PKB wzrósł o 5,2% zarówno w strefie euro, jak iw Unii Europejskiej.

Rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA, od angielskiego akronimu) poinformowało, że produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych wzrósł w 2021 r. o 5,7%, w porównaniu z 3,4% spadkiem gospodarczym odnotowanym przez kraj w 2020 r.

Z kolei Chiny odnotowały wzrost o 8,1% w 2021 r., najszybsze tempo wzrostu azjatyckiego giganta od 2011 r., znacznie przekraczając cel Pekinu na poziomie 6% i w przeciwieństwie do ekspansji o 2,2% w 2020 r.

W przypadku Japonii rząd poinformował we wtorek, że produkt krajowy brutto trzeciej co do wielkości gospodarki świata wzrósł o 1,7% w 2021 r., po spadku o 4,5% w 2020 r. i 0,2% w 2019 r.

Prognozowanie

Na początku tego miesiąca Komisja Europejska zrewidowała swoją prognozę wzrostu PKB Unii Europejskiej (UE) w 2022 r. z 4,3 do 4%, zgodnie ze swoją zimową prognozą gospodarczą.

„Po znaczącej ekspansji w 2021 r. gospodarka UE wzrośnie o 4 proc. w 2022 r. i o 2,8 proc. w 2023 r.” – czytamy w dokumencie.

W tekście stwierdza się, że produkt krajowy brutto masy społeczeństwa jako całości powrócił w 2021 r. do poziomu sprzed pandemii i „oczekuje się, że wszystkie państwa członkowskie przekroczą ten kamień milowy do końca 2022 r.”.

Agencja stwierdziła, że ​​wzrost gospodarczy jest „nadal uwarunkowany epidemią”, a wiele krajów europejskich wciąż odczuwa skutki Covid. Tymczasem Komisja Europejska podniosła prognozę inflacji dla krajów UE w 2022 r. z 2,5 do 3,9% ze względu na wyższe ceny energii, wynika z zimowego raportu.

„Ogólnie oczekuje się, że inflacja w strefie euro wzrośnie… w 2022 roku do 3,5%, podczas gdy w Unii Europejskiej do 3,9%, wtedy [en la zona del euro] Spadnie do 1,7%, a w UE do 1,9% w 2023 r.”

W tekście dodano, że prognozy zostały skorygowane w górę ze względu na wzrost cen energii, ponieważ „presja cenowa rozciąga się na różne klasy towarów i usług”.


Możesz być zainteresowany: Ściągalność odpraw wzrosła o 9% do 10,05 mld USD


Efekty

Według Komisji Europejskiej w tym roku gospodarka strefy euro będzie rosła mniej niż oczekiwano, ponieważ ceny energii i problemy z łańcuchem dostaw napędzają inflację i opóźniają szybsze ożywienie.

Według przedstawionych nowych szacunków Komisja spodziewa się, że gospodarka strefy euro zamknie się w 2022 r. z akceptowalnym wzrostem.

Całkowite PKB krajów Unii Europejskiej (w tym tych, które nie posługują się wspólną walutą) na koniec 2023 roku wyniesie 2,8%, podczas gdy wzrost gospodarczy w strefie euro zamknie się w przyszłym roku na poziomie 2,7%.

Komisja Europejska podniosła jednak prognozę inflacji w tym roku w Unii Europejskiej, która w 2022 roku wyniesie 3,8%.

„Pandemia nadal determinuje wzrost, a wiele krajów UE znajduje się pod wspólną presją przeciążenia systemów opieki zdrowotnej i niedoborów personelu (…). Wpływają również na wąskie gardła logistyczne w łańcuchu dostaw” – powiedział. w swoim sprawozdaniu.

„Wreszcie oczekuje się, że ceny energii pozostaną na wysokim poziomie przez dłuższy czas, niż początkowo przewidywano, wywierając stały nacisk na gospodarkę i inflację” – dodał.

Raport zauważa jednak, że „Projekcje te zakładają, że obciążenie gospodarki obecną falą infekcji” [con Covid-19] To będzie w krótkim okresie Po tym „aktywność gospodarcza nabierze rozpędu”.

dla niego Komisarz europejski ds. gospodarki, Paolo GentiloniTej zimy europejską gospodarkę ochłodziło wiele przeciwnych wiatrów.

Wśród tych czynników spowolnienia włoski urzędnik wymienił „szybką ekspansję [la variante] omicron, utrzymujący się wzrost inflacji spowodowany cenami energii i trudnościami w łańcuchach dostaw.

Gentiloni zauważył jednak, że ponieważ czynniki te będą stopniowo zanikać, „spodziewamy się, że wzrost wróci do swojego tempa na wiosnę. [boreal]”.

Powiedział, że fundamenty europejskiej gospodarki pozostają „silne”.

Presja cenowa prawdopodobnie pozostanie silna w lecie [boreal] Od tego momentu oczekuje się, że inflacja spadnie, ponieważ ceny energii będą umiarkowane”.

Natychmiastowe wyzwania

„W miarę jak pandemia trwa, naszym bezpośrednim wyzwaniem jest utrzymanie ożywienia na właściwym torze” – zauważył wiceprezes wykonawczy UNHCR Valdis Dombrovskis.

Jego zdaniem „znaczące wzrosty inflacji i cen energii, a także problemy logistyczne i łańcucha dostaw hamują wzrost”.

2 lutego europejska agencja statystyczna Eurostat wskazała, że ​​strefa euro zamknęła styczeń z roczną inflacją na poziomie 5,1%, najwyższą w całej historycznej serii.

W ten sposób inflacja znacznie przekracza cel wyznaczony przez Europejski Bank Centralny (EBC), który wyznaczył sobie cel inflacyjny „blisko, ale poniżej 2%”.

Brutalnie dotknięta pandemią gospodarka europejska doświadczyła bezprecedensowej recesji w 2020 r., ale według Komisji „UE jako całość osiągnęła poziom PKB sprzed pandemii w trzecim kwartale 2021 r.”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *