Rosyjska inwazja na Ukrainę sprowadziła wojnę z powrotem na stół na Zachodzie. W przeciwieństwie do konfliktów etnicznych, które doprowadziły do rozpadu Jugosławii, obecne okoliczności mają znaczenie poza granicami okupanta: różnice między najeźdźcą, który ma ponad 6000 pocisków, a Europą Zachodnią, której sojusz jest kierowany z czasów zimnej wojny do kierowanej przez Stany Zjednoczone Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) Zjednoczona: gospodarka Ukrainy jest skromna i skoncentrowana na produktach pierwotnych, rolnych i mineralnych. Jej system polityczny został zakłócony przez rosyjską ingerencję od 1991 roku, kiedy upadł Związek Radziecki. W 2001 r., podobnie jak Białoruś, zobowiązała się nie wstąpić do NATO na mocy traktatu mińskiego, z którego zrezygnowała w 2014 r. w wyniku nieporozumień z Rosją, które doprowadziły do inwazji na Krym, który ówczesny dyktator scedował na Ukrainę. sowiecki n. Chruszczow (1953-1964).
Świat jest w stanie wielkiego niepokoju. Rosjanie najechali nawet teren przy granicy z Polską. Wydaje się, że Chiny skłaniają się ku wspieraniu Rosji jako strategii konfrontacji z Zachodem. Odżył strach przed wojną nuklearną: Rosja ma ponad 6000 pocisków nuklearnych. NATO dostarczyło pociski na Ukrainę. Kraje zachodnie nałożyły na Rosję surowe sankcje gospodarcze, licząc na ich złamanie poprzez zerwanie więzi handlowych i finansowych. Jest asymetryczny: podczas gdy Ukraina jest krajem średniej wielkości, o powierzchni 1,2 miliona kilometrów kwadratowych i nieco ponad 40 milionach mieszkańców, z dużą częścią ludności rosyjskiej w regionie wschodnim.
Jej dochód per capita jest najniższy w Europie, a korupcja jest stała od rozpadu Związku Radzieckiego. W przeciwieństwie do tego Rosja zajmuje 17 milionów kilometrów kwadratowych, jej populacja zbliża się do 150 milionów, a jej dochód per capita jest wysoki. Ukraina jest pod każdym względem kruchym systemem politycznym, podczas gdy Rosja może w pewnym stopniu funkcjonować jako gospodarka zamknięta, a jej głównym celem jest działalność militarna. Dziewięćdziesiąt lat temu O. Lange wykazał, że z matematycznego punktu widzenia centralne planowanie i ekonomia rynkowa mogą działać z podobnymi wynikami, przy założeniu, że zarządzanie ma równoważną jakość w jednej lub drugiej alternatywie; Gospodarka wojenna, zamknięta, z centralnym planowaniem i niewielkimi możliwościami nadmiernej konsumpcji, może odnieść sukces w Rosji, której nauka ma znacznie większy potencjał niż widać w jej technologii. Ameryka rozwijała się niesamowicie podczas II wojny światowej dzięki centralnemu planowaniu. W ten sposób sankcje mogą prowadzić do poprawy zarządzania, nawet z chwilową korzyścią dla rosyjskiej gospodarki. Ponadto rosyjski reżim autorytarny otrzyma wsparcie ze strony Chin.
Historia odnotowuje bliskie stosunki między Rosją a Ukrainą od IX wieku, kiedy to organizowali się skandynawscy przywódcy z Nowogrodu i jak słowiańska ludność Europy Wschodniej położyła podwaliny pod powstanie państwa rosyjskiego. Nie usprawiedliwia to podboju, który jest naganny z każdego punktu widzenia, ale wnikliwa refleksja prowadzi do wniosku, że świat jest zdezorganizowany do zadań, przed którymi stoi dziś ludzkość. W połączeniu z niezbędnym rozwiązaniem dyplomatycznym ta absurdalna wojna może spowodować, że Zachód będzie myślał szerzej, a mniej wąsko.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”