Obawiając się recesji, Unia Europejska umożliwiła firmom płacenie za rosyjski gaz ziemny w rublach • EconoJournal

Obawiając się recesji, Unia Europejska umożliwiła firmom płacenie za rosyjski gaz ziemny w rublach • EconoJournal

Komisja Europejska dała do zrozumienia państwom członkowskim, że sankcje nałożone na Moskwę nie uniemożliwiają europejskim importerom otwierania rachunków w rublach. Rosja już odcięła gaz od Polski i Bułgarii za nieprzestrzeganie obowiązku płacenia za gaz w rosyjskiej walucie. Europejscy urzędnicy zasugerowali w poniedziałek, że całkowite odcięcie dostaw gazu do Rosji prawie na pewno popchnie gospodarkę bloku w recesję. Zaproponują ustalenie maksymalnej ceny na europejskim rynku gazu.

Unia Europejska wreszcie wyjaśniła europejskim firmom, że: Za importowany gaz mogą płacić w rublach Z Rosji, jeśli jest to przewidziane w umowach. w ten sposób, Europa wraca do porządku Decyzja prezydenta Władimira Putina o płaceniu za gaz w rosyjskiej walucie, do spełnienia którego przygotowywało się już wiele firm energetycznych. To także uznanie ekonomicznego znaczenia rosyjskiego gazu dla europejskiej konkurencyjności.

ten Komisja Europejska Państwa członkowskie poinformowały w piątek o przeglądzie wytycznych dotyczących handlu z Rosją. W przeglądzie stwierdził, że sankcje gospodarcze nałożone na Moskwę nie uniemożliwiają importerom gazu otwierania w niej nowych kont GazprombankRosyjski Bank, przez który przekazywane są zakupy gazu z Rosji. w ten sposób został Legalny sposób dokonywania płatności.

31 marca prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że zakupy gazu z krajów… „Nieprzyjazny Rosji” Musisz zapłacić w lokalnej walucie, bez wyjątku. Różne rządy europejskie kwestionują legalność rosyjskiego środka, a Polska jest jednym z głównych przeciwników.

Jednak w miarę upływu tygodni różne kraje złagodziły swoje stanowiska dotyczące: Strach przed przerwami w dostawach. Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski i Bułgarii pod koniec kwietnia z powodu niezaspokojenia swojego zapotrzebowania. W obliczu takiej możliwości co najmniej dwadzieścia europejskich firm zdecydowało się otworzyć rachunki w Gazprombanku na okres Przygotuj się na opłacenie gazu w rublachjak donosi Bloomberg.

Konta w euro i rublu

Rosja wymaga od firm otwarcia dwóch kont w Gazprombanku, Jeden w euro lub dolarach, a drugi w rublach. Komisja Europejska w końcu udostępniła tę opcję w piątek, po ponad miesiącu niepewności prawnej.

W zmienionych wytycznych Europejski Oddział Wykonawczy wyjaśnił, że sankcje europejskie „nie uniemożliwiają podmiotom gospodarczym otwarcia rachunku bankowego w banku przeznaczonym do płatności należnych z tytułu umów o dostawę gazu ziemnego, w walucie określonej w tych umowach”. Gazprombank jest jednym z nielicznych rosyjskich podmiotów bankowych, które nie są objęte europejskimi sankcjami.

Firmy będą musiały jedynie oświadczyć na piśmie, że „zamierzają wypełnić swoje zobowiązania wynikające z istniejących umów i uznają, że ich zobowiązania umowne dotyczące płatności zostały wypełnione poprzez płatność w euro lub dolarach, zgodnie z obowiązującymi umowami”.

Wielu europejskich klientów czekało na tę definicję z końcem maja na płatności w swoich umowach. Włoski Eni Spa Według Bloomberga, zdecydowała się zastosować do rosyjskiej prośby i oczekuje na publikację zmienionych wytycznych.

Minister Gospodarki Niemiec, Robert HabeckW poniedziałek uznał, że niemieckie firmy będą w stanie dokonywać przyszłych płatności za gaz poza sankcjami i nowymi przepisami narzuconymi przez Moskwę. „Firmy będą płacić kolejne rachunki w euro” – powiedział Habek. Europejskie sankcje pozwolą rosyjskim bankom na przelewanie tych pieniędzy wewnętrznie na konta, które mogą być denominowane w euro lub rublach. Imoim zdaniem, która jest w Przestrzeganie kar, również zgodnie zdo Komisji Europejskiejzostał założony.

Z kolei nowe wytyczne nie zostały dobrze przyjęte przez Polskę, jednego z głównych przeciwników rosyjskiego środka. Premier Polski Mateusz Morawiecki wyraził rozczarowanie gotowością krajów europejskich do płacenia za gaz w rublach, po opublikowaniu wytycznych przez europejską prasę. – Nie tylko jeden czy dwa państwa członkowskie, ale wiele, a nawet więcej krajów UE chce się poddać i płacić w rublach – powiedział polski premier.

Ryzyko recesji

Za decyzją o umożliwieniu płatności w rosyjskiej walucie stoi przestraszony a Ekonomiczne konsekwencje przerwy w dostawach gazu z Rosji.

Przedstawiciele Unii Europejskiej zasugerowali w poniedziałek, że całkowite ograniczenie dostaw gazu z Rosji prawie na pewno wepchnie gospodarkę bloku w recesję. „Rosyjska inwazja na Ukrainę powoduje niewypowiedziane cierpienia i spustoszenia, ale również mocno wpływa na ożywienie gospodarcze Europy” – powiedział. Paolo GentiloniKomisarz UE ds. Ekonomii. „Możliwe są inne scenariusze, w których wzrost może być niższy, a inflacja wyższa niż dziś oczekujemy” – dodał.

Komisja Europejska w poniedziałek prognozowała, że ​​PKB wzrośnie o 2,7% w tym roku i 2,3% w 2023 roku, niższa niż jej poprzednia prognoza na poziomie 4% i 2,8%., Prosty. Ostrzegł, że inwazja spowolni wzrost w tym roku, a wydatki przedsiębiorstw i gospodarstw domowych mocno ucierpią z powodu wyższych cen energii.

W Niemczech wspólny raport wydawany przez główne krajowe think tanki gospodarcze ostrzegał w kwietniu, że nagła przerwa w dostawach gazu z Rosji może kosztować niemiecką gospodarkę. 220 miliardów euro czyli około 6,5% rocznego PKB. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stwierdził już, że taki scenariusz doprowadziłby do poważnego kryzysu gospodarczego w Europie i utraty milionów miejsc pracy.

Szok podażowy i pułapy cenowe

Pierwszym odczuwalnym efektem ograniczenia podaży będzie Racja energii Zwłaszcza gaz ziemny. Niemcy uruchomiły plan awaryjny, w ramach którego codziennie spotyka się grupa robocza w celu monitorowania zużycia i zapasów. Niemiecki regulator energetyczny bada firmy pod kątem ich wykorzystania, aby określić sposób dystrybucji dostaw.

Na poziomie kontynentalnym Komisja Europejska już ostrzega państwa członkowskie, aby się do tego przygotowały „Całkowite zakłócenie dostaw gazu z Rosji”Według dokumentu, który zostanie oficjalnie opublikowany w środę. Wśród środków, które europejska władza wykonawcza zaproponuje, aby przeciwdziałać potencjalnemu szokowi podażowemu, jest nałożenie limitu na ceny gazu. Ona mówi oRegulowana maksymalna cena gazu ziemnego dostarczanego do europejskich odbiorców i firm (cena graniczna UE)”, zgodnie z dokumentem uzyskanym przez Euractiv media.

Narzucenie maksymalnej ceny oznacza a Bezpośrednia interwencja na europejskim rynku gazuBardziej kontrowersyjne niż stworzenie minimalnych wymagań dotyczących magazynowania gazu w Europie. Hiszpania już poszła w tym kierunku, tworząc pułap cen gazu Że firmy wytwórcze płacą za wytwarzanie energii elektrycznej. Cena wyniesie około 48,8 €/MWh przez dwanaście miesięcy, aby obniżyć cenę energii elektrycznej. Rada Europejska zatwierdziła ten wyjątek dla Hiszpanii i Portugalii ze względu na ograniczone połączenie tych rynków z europejską siecią elektroenergetyczną.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *