Podwyżki cen w Europie przekroczyły już dwucyfrowe wartości w niektórych krajach. Terytoria takie jak Anglia czy Hiszpania doświadczają najwyższych podwyżek cen w ostatnich dziesięcioleciach, podczas gdy Francja czy Portugalia utrzymują inflację poniżej średniej. Niewątpliwie najwyższy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) mają kraje bałtyckie.
Inflacja w krajach bałtyckich
W sytuacji, gdy waluta traci na wartości, wiele osób decyduje się na inne strategie oszczędzania: Inwestuj w kryptowalutę lub handluj Kontrakty CFD za pośrednictwem regulowanych brokerów to jedne z najczęściej używanych sposobów uzyskiwania zysków. Jedną z wielkich zalet inwestowania w kryptowaluty jest ich niska korelacja z innymi aktywami. Tymczasem eskalacja cen żywności, energii i transportu jest zauważalna we wszystkich krajach europejskich, zwłaszcza w krajach bałtyckich.
Estonia, Łotwa, Litwa, Polska i Ukraina to tylko niektóre z krajów, które borykają się z podwyżkami cen po wojnie rosyjsko-ukraińskiej, która wybuchła w marcu 2022 roku. Polska np. w czerwcu osiągnęła roczną zmianę CPI 15,6%, najwyższa wartość od ćwierćwiecza. Tymczasem Łotwa osiągnęła w lipcu 21,5%. Ukraina 22,2% i Estonia 22,9%.
inflacja w Wielkiej Brytanii
Brytyjskie Biuro Statystyk Narodowych poinformowało, że Roczna inflacja w Wielkiej Brytanii za lipiec Wyniósł 10,1%: najwyższy od 40 lat. Bank Anglii przewiduje, że do października wzrost cen gazu i energii elektrycznej spowoduje wzrost inflacji do 11%.
inflacja w Hiszpanii
W lipcu Hiszpania odnotowała rekordową stopę inflacji od 38 lat: 10,8%. To o sześć dziesiątych więcej niż stopa inflacji zanotowana w poprzednim miesiącu. Według Narodowego Instytutu Statystycznego eskalacja inflacji jest spowodowana wzrostem cen mieszkań po Rynek nieruchomości odnotuje trend wzrostowy w 2021 roku.
Ponadto eskalacja cen gazu ma znaczący wpływ na kieszenie Hiszpanów. W tym kontekście rząd odrzucił niedawno propozycję Brukseli dotyczącą: 15% redukcja zużycia gazu Przygotować się do ewentualnego cięcia rosyjskich dostaw.
Włochy i Francja z niższą inflacją
Po odnotowaniu 8% wzrostu w czerwcu tego roku (najwyższy wzrost rok do roku od 1986), Włochom udało się osiągnąć spowolnienie inflacyjne. Według Włoskiego Instytutu Statystycznego (Istat) wynika to częściowo z niższych cen energii; Coś, co kompensuje wzrost kosztów żywności. W każdym razie ceny koszyka gospodarstw domowych wzrosły o 9,6% w ciągu jednego roku, czyli na poziomie niespotykanym od czterech dekad.
Z kolei Francja odnotowała roczne wahania CPI w lipcu o 6,1%. Chociaż pozostaje jednym z regionów o najniższej stopie inflacji w Europie, wzrost kosztów życia znalazł odzwierciedlenie w niedawnym badaniu przeprowadzonym przez Narodową Federację Studentów Francji (UNEF). W badaniu stwierdzono, że na przykład koszty utrzymania studentów wzrosły o 6,4%: równowartość 428 euro rocznie.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”