Ósma edycja Międzynarodowego Forum Rozwoju i Koprodukcji Ventana CineMad oraz Programu Szkoleniowego Ventana CineMad zostaną zaprezentowane w najbliższy poniedziałek, 19 września, w ramach Festiwalu w San Sebastian. Jego celem jest promowanie rozwoju przedsiębiorczości i umiędzynarodowienia sektora audiowizualnego w Madrycie oraz przyciągnięcie fotografii, produkcji i postprodukcji wysokiej jakości dzieł audiowizualnych do Wspólnoty Madrytu.
19 września w ramach Festiwalu w San Sebastian zostanie zaprezentowane Forum i Laboratorium CineMad Window. W sumie ponad 60 000 euro zostanie przyznanych w postaci nagród podzielonych na cztery kategorie: filmy fabularne, dokumentalne (filmy i seriale fabularne), fabuła i animacje (seriale). Profesjonalne punkty za uczestnictwo w ósmym kursie w październiku są teraz dostępne na stronie internetowej Ventana CineMad, zarówno osobiście, jak i online.
Forum Koprodukcji i Laboratorium Opracowywania Projektów są organizowane przez AMA (Madrytowe Stowarzyszenie Audiowizualne) we współpracy ze Wspólnotą Madrytu i Radą Miasta Madrytu za pośrednictwem Rządowego Obszaru Gospodarki, Innowacji i Zatrudnienia. Ma wsparcie PIAF i EGEDA. Jest to projekt finansowany przez ICAA (Instytut Kinematografii i Sztuk Audiowizualnych) oraz Unię Europejską Next Generation European Union.
Okno CineMad odbędzie się 5 i 6 października w Círculo de Bellas Artes w Madrycie. W tych dniach 16 projektów wybranych przez panel ekspertów spośród 117 zarejestrowanych (30% więcej niż w poprzedniej edycji) przedstawi swoje prezentacje w formie prezentacji, aby zastosować wiedzę zdobytą podczas pierwszego cyklu realizowanego już programu szkoleniowego . Będą walczyć o nagrody w wysokości 60 000 euro, w najnowszej edycji ponad 15 000 euro, które zostaną podzielone na cztery kategorie: animację, filmy dokumentalne (filmy i seriale fabularne), seriale fantasy i filmy fabularne. Ponadto za najlepszą prezentację zostanie przyznana nowa nagroda w wysokości 3000 euro, a każdy z wybranych projektów otrzyma portfolio ekonomiczne, które można wykorzystać do umiędzynarodowienia projektu.
Profesjonalne kredyty umożliwiające bezpłatne uczestnictwo w tej 8. edycji są teraz dostępne po zarejestrowaniu się pod tym linkiem, aby wziąć udział osobiście i pod tym linkiem, aby wziąć udział online.
Oprócz nowego programu szkoleniowego dla Laboratorium Ventana CineMad, ta edycja obejmuje również współpracę z TorinoFilmLab Next 2023, w ramach której jeden z 16 wybranych projektów weźmie udział w tym międzynarodowym wydarzeniu benchmarkingowym.
Laboratorium okien CineMad
Celem tego ekskluzywnego trzymiesięcznego programu szkoleniowego, realizowanego po raz pierwszy i przed Międzynarodowym Forum Rozwoju i Koprodukcji, jest wspieranie rozwoju i internacjonalizacji 16 wybranych projektów. W szczególności Ventana CineMad Lab jest skierowany do twórców, reżyserów i producentów, co odróżnia go od innych programów, które koncentrują się na jednym aspekcie rozwoju projektu.
Przeprowadzone już kursy przedstawiały globalną wizję sektora: od tworzenia scenariuszy, doradztwa w zakresie internacjonalizacji, projektowania widowni, komunikacji i marketingu, sprzedaży międzynarodowej, dystrybucji i finansów.
W tym celu w pierwszej sesji, która odbyła się w lipcu, wzięli udział uznani eksperci i mentorzy z kraju i zagranicy. Pracując z zespołami odpowiedzialnymi za scenariusz i zarządzanie projektami, odpowiadali Ralizza Petrova, Miguel López Peraza i Lola Mayo. Doradztwem w zakresie internacjonalizacji kierowali Violetta Bava, Marta Andrew, Isabel Ravintos i Manuel Cristobal. Ponadto Isona Admetlla Font skupiła się na projektowaniu publiczności, lvaro Vega na komunikacji i marketingu, a wreszcie Fernanda Rossi zrealizuje warsztaty prezentacyjne.
W najbliższych dniach szkolenie zostanie uzupełnione kilkoma wspólnymi sesjami na tematy takie jak finanse publiczne, międzynarodowa sprzedaż i dystrybucja oraz strategia festiwalowa.
Ten program i forum koprodukcyjne zostaną oficjalnie zaprezentowane w tym roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian, a wcześniej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.
Międzynarodowe Forum Ventana CineMad na rzecz rozwoju i koprodukcji oraz program szkoleniowy Ventana CineMad są organizowane przez AMA (Madrytowe Stowarzyszenie Audiowizualne) we współpracy ze Wspólnotą Madrytu za pośrednictwem Ministerstwa Kultury, Turystyki i Sportu oraz Rady Miasta Madrytu za pośrednictwem obszar gospodarki rządowej, innowacji i zatrudnienia. Ma wsparcie PIAF i EGEDA. Jest to projekt finansowany przez ICAA (Instytut Kinematografii i Sztuk Audiowizualnych) oraz Unię Europejską Next Generation European Union.
O oknie CineMad
To Międzynarodowe Forum Rozwoju i Koprodukcji odbywa się corocznie od 2015 roku w celu nawiązania sojuszy między europejskim i amerykańskim sektorem audiowizualnym z Madrytem jako epicentrum.
Co roku międzynarodowy panel wybiera projekty audiowizualne z Madrytu, Europy i Ameryki, które następnie są prezentowane publicznie w formacie stadionowym. Podczas siedmiu dotychczasowych edycji na Forum prezentowane były projekty z Kolumbii, Szwecji, Rumunii, Meksyku, Chile, Niemiec, Peru, Polski, Argentyny, Brukseli i Kanady.
Niektóre z udanych projektów, które przeszły przez inne edycje Ventana CineMad, to: Mój brat Ali w reżyserii Pauli Palacios, która niedawno została wybrana w Los Angeles przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Filmów Dokumentalnych na twórcę IDA/Netflix Global Emerging Films; Cinco Lopetos, którego premiera odbyła się na Berlinale i była nominowana do reprezentacji Hiszpanii na Oscara, w reżyserii Alaudy Ruiz de Azúa; Świnka, premiera w Sundance w reżyserii Carloty Peredy; Josefina, premiera na Festiwalu w San Sebastian w reżyserii Javiera Marco Rico; Life Was This Way po raz pierwszy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Tokio w reżyserii Davida Martina de los Santos.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”