Kadyks, 2 listopada (Europe Press) –
Reżyserka Cadiz Paula Romero weźmie udział w najnowszej edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego w Sewilli, który odbędzie się w dniach 4-12 listopada, ze swoim nagrodzonym krótkometrażowym dokumentem „Mothertruckers”, audiowizualnym dziełem o statusie kobiet. Kierowca ciężarówki w trakcie kryzysu usługowego w Brexicie.
Firma produkcyjna La Filmahora poinformowała w oświadczeniu, że film brał udział w piętnastu międzynarodowych festiwalach w Australii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Polsce i Meksyku, a na kilku z nich zdobył nagrody dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego.
Dziennikarka i producentka audiowizualna będzie obecna na tym europejskim wydarzeniu filmowym ze swoim dokumentem Mothertruckers, który był pokazywany na wielu festiwalach, zdobywając nagrody, takie jak najlepszy film dokumentalny na Reel Social Film Fest, nagroda za najlepszy film krótkometrażowy na Tonnau Short Film Festival, czy Nagroda za najlepszy międzynarodowy krótkometrażowy film dokumentalny na SWAN Perth International Women in Australian Film Festival. Jego film można było już oglądać w takich krajach jak Australia, Wielka Brytania, Włochy, Polska, Urugwaj czy Meksyk, a także w konkursach w całej Hiszpanii.
„Mothertruckers”, inspirowany niepublikowaną powieścią jej bohaterki Lisy Melbourne („Księga marca”), to krótkometrażowy dokument nakręcony przez reżysera dzięki kampanii crowdfundingowej na Verkami, który proponuje „inne spojrzenie na historię niedoreprezentowanych kobiety-kierowcy ciężarówek”.
Film, którego akcja toczy się po Brexicie iw czasie kryzysu transportowego i paliwowego w Wielkiej Brytanii, opowiada o walce kobiety w zdominowanym przez mężczyzn zawodzie. Z kolei producent powiedział, że „bada romantyczne wyobrażenie o znalezieniu wolności na drodze w przeciwieństwie do surowego i niekonwencjonalnego stylu życia”.
W Mothertruckers, którego nazwa wywodzi się od grupy brytyjskich kierowców ciężarówek, bohaterka filmu, Lisa Melbourne, przenosi widzów do swojego kreatywnego świata, używając kabiny ciężarówki jako medium łączącego dokumentalny realizm i fikcję, prezentując „oryginalny” i niedoreprezentowany na ekranie „prezentacja codzienności” dla kobiet kierowców ciężarówek, które w Wielkiej Brytanii stanowią grupę 2000 z ponad 300 000 kierowców ciężarówek w kraju.
Aby opowiedzieć historię Lisy, reżyserka otoczyła się całą hiszpańską obsadą, firmą produkcyjną Sevillian LaFilmahora, Jacobo Lagüelą jako producentem i operatorem, Carlosem F. Gerardo Pastorem jako inżynierem dźwięku.
Wykształcona na uniwersytetach w Bristolu (Anglia) i Sewilli (Hiszpania), Paula Romero ma ponad siedmioletnie doświadczenie w tworzeniu treści audiowizualnych i filmów dokumentalnych dla osobistych projektów, klientów lub produkcji w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej.
„Mothertruckers” to piąty film dokumentalny, jaki wyreżyserował po „El Ángel de Itinsana” (reż. Kolumbia, 2012), „Nigdy nie byliśmy superwoman” (Hiszpania, 2016), „Gdzie są nasze sutki?” (Hiszpania, 2018) oraz „Stories of Confinement” (współreżyserowane, Wielka Brytania, 2020).
Jako członkini Andaluzyjskiego Stowarzyszenia Kobiet w Mediach Audiowizualnych (AAMMA), Romero pracowała również jako operator kamery przy niezależnych filmach dokumentalnych „Digging Deeper” (Wielka Brytania, 2021) i „Protest” (Wielka Brytania, 2022).
Obecnie pracuje w branży telewizyjnej przy produkcjach dla BBC i Discovery Channel oraz prowadzi warsztaty audiowizualne z perspektywą płci w różnych miejscach medialnych.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”