Andaluzja przewodzi projektowi Nature-Based Carbon Offsetting (Nacao) mającego na celu zrównoważenie emisji CO2 z rozwiązań opartych na przyrodzie, w którym uczestniczy pięć europejskich regionów z budżetem w wysokości 1,5 miliona euro. Ministerstwo Zrównoważonego Rozwoju, Środowiska i Niebieskiej Gospodarki Andaluzyjskiej Junty będzie przez następne cztery lata pełnić funkcję lidera projektu dotyczącego walki ze zmianami klimatycznymi, w ramach którego departamenty ds. Świętokrzyskiego (Polska), Rządu Regionalnego Finlandii Środkowej i Rządu Regionalnego Dolnej Saksonii (Niemcy) oraz Agencji Środowiska i Energii regionu Auvergne-Rhône-Alpes (Francja).
Rada wyjaśniła w komunikacie prasowym, że Dyrekcja Generalna ds. Zrównoważonego Rozwoju Środowiska i Zmian Klimatu Ministerstwa Zrównoważonego Rozwoju, Środowiska i Niebieskiej Gospodarki złożyła kandydaturę na rozwój tego projektu w pierwszym naborze programu Interreg Europa 2021-2027 zeszłego maj i grudzień tego roku oficjalnie ogłoszono, że został wybrany do finansowania ze środków europejskich. Decyzja wskazuje również, że to Andaluzja prowadzi projekt i przejmuje kierownictwo nad biznesplanem i finansowaniem, oprócz koordynacji z pozostałymi czterema partnerami, z którymi sieć będzie współpracować.
„To wspaniała wiadomość, że pięciu europejskich partnerów może wymieniać się dobrymi praktykami w zakresie kompensacji emisji gazów cieplarnianych, integrować doświadczenia z innych terytoriów w swoich politykach publicznych i dzielić się wiedzą na ten temat” – wyjaśnia Dyrektor Generalny ds. Zrównoważonego Rozwoju Środowiska i Klimatu Zmiana, María López Sánchez. Projekt odpowiada na potrzebę opracowania przez regiony środków kompensacji emisji dwutlenku węgla, które mają złagodzić skutki zmian klimatu, ponieważ same środki redukcji emisji nie wystarczą do osiągnięcia celów neutralności klimatycznej na lata 2030 i 2050.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”