Sztokholm. Import broni do Europy prawie się podwoił w 2022 r. ze względu na masową podaż broni z Ukrainy, która stała się trzecim na świecie miejscem docelowym dla broni, wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów nad Pokojem (SIPRI).
Wzrost o 93 procent w ciągu jednego roku, import również wzrósł z powodu wyższych wydatków wojskowych w kilku krajach europejskich, takich jak Polska i Norwegia, trend, który według tego badania przyspieszy.
„Inwazja spowodowała już znaczny wzrost popytu na broń w Europie, która nie pokazała jeszcze swojego pełnego potencjału i może doprowadzić do dalszego wzrostu importu” – powiedział Peter Weizmann, współautor rocznego raportu od ponad trzech dekad.
Według danych Sipri, z wyłączeniem Ukrainy, wzrost europejskiego importu sięgnie 35% w 2022 roku.
Ukraina, dotychczas niewielki importer, stała się w ubiegłym roku trzecim co do wielkości krajem docelowym broni na świecie, po Katarze i Indiach, dzięki pomocy Zachodu w walce z rosyjską inwazją.
Była republika radziecka koncentruje 31% swojego importu broni w Europie i 8% na całym świecie, wynika z danych przesłanych do Afp przez Sipri.
Według agencji import Kijowa, w tym darowizny z Zachodu, wzrośnie ponad dwukrotnie do 2022 roku.
„pełne spektrum”
Wzrost europejskiego importu oczekiwano po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, ale przyspieszył on z trendu notowanego już od kilku lat, po aneksji ukraińskiego Krymu przez Moskwę w 2014 roku.
„Kraje europejskie już złożyły zamówienia lub planują to zrobić na wszystkie rodzaje broni. Okręty podwodne, samoloty bojowe, drony, pociski przeciwpancerne, działa, radary” – mówi Wezeman.
„Wszystko jest analizowane”, dodaje, „ponieważ chodzi o zwiększenie zdolności wojskowych w całym spektrum” technologii wojskowej.
W ciągu ostatnich pięciu lat (2018-2022), czyli okresu, w którym Sipri określa trendy, import do Europy wzrósł o 47 procent w porównaniu z poprzednimi pięcioma latami. Ale globalnie liczby spadły o 5 procent.
W przeciwieństwie do Europy, inne kontynenty i regiony odnotowały pięcioletni spadek importu, ze znaczącymi spadkami w Afryce (-40 procent), Ameryce Północnej i Południowej (-20 procent), a nawet w Azji (-7 procent). oraz Bliski Wschód (-7 proc.) -9 proc., wiodące rynki światowe.
Kolejny ważny fakt: region Bliskiego Wschodu stanie się głównym kierunkiem eksportu broni w 2022 r., odpowiadając za 32% światowego eksportu.
Wyprzedziła od lat zajmującą pierwsze miejsce Azję i Oceanię (30 proc.) oraz Europę (27 proc.).
Według Sipri Chiny sprzedają duże ilości broni, ale za każdym razem produkują więcej w kraju, co zmniejsza eksport do Azji.
Na poziomie importerów plasują się Katar (10 proc. ogółu), Indie (9 proc.) i Ukraina (8 proc.), a następnie Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie (po 7 proc.) oraz Pakistan (5 proc.). .
Jeśli chodzi o kraje eksportujące, w pierwszej piątce pozostają Stany Zjednoczone (40 proc.), Rosja (16 proc.), Francja (11 proc.), Chiny (5 proc.) i Niemcy (4 proc.).
„Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie.”