Kalendarz astronomiczny na 10 kwietnia

Kalendarz astronomiczny na 10 kwietnia

Jednak 10 kwietnia 1919 roku meksykański rewolucjonista Emiliano Zapata zginął w zasadzce.

Inne efemerydy:

1710. – W Wielkiej Brytanii wchodzi w życie pierwsze prawo autorskie, Anne’s Act.

1864. – Arcyksiążę Maksymilian zostaje koronowany na cesarza Habsburgów w katedrze w Meksyku.

1869. – Kubańscy rebelianci akceptują tymczasową konstytucję w Guaimarro, po tym jak liberalna burżuazja przyłącza się do buntu.

1883 – Założenie Wenezuelskiej Akademii Językowej.

1912. – Luksusowy liniowiec Titanic wypływa z portu w Southampton (Wielka Brytania) do Nowego Jorku.

1919. – W zasadzce ginie meksykański rewolucjonista Emiliano Zapata.

1936. – Były prezydent Meksyku Plutarco Calles zostaje wydalony z kraju za działalność antyrządową.

1938. – Zjednoczenie Austrii i Niemiec („Anschluss”) zostaje zatwierdzone zdecydowaną większością głosów.

1946. – Pierwsze wybory w Japonii w powszechnym głosowaniu iz udziałem kobiet. Wygraj Partię Liberalną.

1957 .- W Los Angeles (USA) wyświetlono film „12 Hombre sin piedad” (12 gniewnych ludzi).

1970. – Brytyjska grupa rockowa „The Beatles” rozpadła się po ogłoszeniu tego przez Paula McCartneya, jednego z jej członków.

1982 .- Około 300 000 ludzi wypełnia Plaza de Mayo, wspierając argentyńską rekonkwistę Malwin.

1984.- Ponad milion osób demonstrowało w Rio de Janeiro, domagając się powtórzenia wyborów prezydenckich.

1992. – Erupcja nikaraguańskiego wulkanu Cerro Negro, pozostawiająca tysiące ofiar.

1994 – Rządząca w Argentynie partia Justisalista wygrywa wybory i wybiera 305 członków Narodowego Kongresu Ustawodawczego, którego zadaniem jest zreformowanie konstytucji z 1853 roku.

1997. – UEFA ukarała dożywotnio szwajcarskiego sędziego Kurta Roethlisbergera, rzekomo za przekupstwo.

1998. Partie z Irlandii Północnej osiągają porozumienie pokojowe w Ulsterze, które kładzie kres trzydziestoletniej przemocy.

2000. – Rozpoczęcie Szczytu Południowego w Hawanie, pierwszego szczytu zorganizowanego przez Grupę 77 od jej powstania w 1964 roku.

2003. – Kubańskie sądy wydają wyroki na łączną karę 1454 lat więzienia dla 75 dysydentów, którzy byli sądzeni za próbę przeciwstawienia się niepodległości państwa i spisek ze Stanami Zjednoczonymi.

2006. – Rada Ministrów Unii Europejskiej zgadza się na zamrożenie wszelkiej bezpośredniej pomocy dla palestyńskiego rządu Hamasu.

2008. – W Nepalu odbywają się wybory do Zgromadzenia Ustawodawczego, które kończą monarchię.

2010. – Prezydent RP Lech Kaczyński i 96 innych osób ginie w katastrofie lotniczej na rosyjskim lotnisku w Smoleńsku.

2013. – Urugwaj zatwierdza ustawę o równych małżeństwach.

2016 r. – Dymisja premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka.

2017. — The New York Times otrzymał trzy nagrody Pulitzera, w tym za najlepszą relację międzynarodową, najlepszy reportaż specjalny i najlepszą fotografię wiadomości.

2018. – Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg bierze na siebie całą winę przed Senatem USA za nadużycia Cambridge Analytica, która wykorzystywała dane użytkowników do kampanii wyborczej Donalda Trumpa.

2019. – Naukowcy odpowiedzialni za Teleskop Horyzontu Zdarzeń (EHT) przedstawiają pierwszy uzyskany obraz czarnej dziury, jednej z największych tajemnic wszechświata.

2021. – Irlandka Rachel Blackmore, pierwsza zawodniczka, która wygrała Grand National na torze wyścigowym Aintree, niedaleko Liverpoolu.

2022. – Jorge Glas, wiceprezydent Ekwadoru pod rządami Rafaela Correi (2007-2017) został zwolniony na mocy petycji „Habeas corpus”.

urodzenia

1827. – Louis Wallace, amerykański pisarz i polityk.

1838. – Nicolás Salmerón, prezydent Pierwszej Republiki Hiszpańskiej.

1847 – Joseph Pulitzer, amerykański dziennikarz pochodzenia węgierskiego (zm.

1887. — Bernardo A. Hosay, argentyński fizjolog i biolog, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny w 1947 roku.

1932 – Omar Sharif, egipski aktor

1939. – Claudio Magris, włoski pisarz i eseista

1973 .- Roberto Carlos da Silva, były brazylijski piłkarz.

1980 – Charlie Hunnam, brytyjski aktor filmowy i telewizyjny oraz scenarzysta.

1992 – Daisy Jazz Isobel Ridley, brytyjska aktorka

2007. – Ariadna Orańska-Nassau, księżniczka Niderlandów.

Przypadki śmierci

1954 – Auguste Lumiere, francuski pionier filmowy.

1955. – Pierre Teilhard de Chardin, francuski filozof.

1965 .- Karolina Otero, „La Bella Otero”, hiszpańska tancerka.

2002. – Joaquin Vidal, krytyk hiszpańskich walk byków.

2003. – José María González „Chumi Chumez”, hiszpański rysownik i satyryk.

2010 r. – Lech Kaczyński, Prezydent RP.

2017. – Michael Gannon, latynoski Amerykanin.

2018. – Yvonne Staples, amerykańska piosenkarka, członkini The Staple Singers. EFE

alfa

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *