„Facha”, „nazista”, „proetarra”… kiedy polityka wpływa na sport

„Facha”, „nazista”, „proetarra”… kiedy polityka wpływa na sport

ostatni weekend Nic więcej i nic mniej niż ziemia ofiar Holokaustu, Patrick Klimala, polski napastnik izraelskiego Hapoel Beersheba, świętował golem, który naśladował nazistowski salut. popełnionych przez nazistów w czasie II wojny światowej. 24-letni polski napastnik wygrał 2:0 z Hapoelem Jerozolima i uczcił zdobytą bramkę, podnosząc rękę w górę. Fani zinterpretowali uroczystość jako nazistowski salut, a gracz spotkał się z falą krytyki.

Biorąc pod uwagę zaistniałe zamieszanie, piłkarz musiał się wytłumaczyć i potwierdzić, że czuł, że został źle zrozumiany przez to, co uważał za błędną interpretację. „Jako Polak, który szanuje historię obu krajów, nigdy nie pomyślałbym o wykonaniu nazistowskiego pozdrowienia. Podczas mojego pobytu w Polsce odwiedziłem obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau i jestem w pełni świadomy wagi historii dziedzictwa żydowskiego . „Chciałem tylko przywitać się z fanami” – wyjaśnił Patrick Klimala.

Na szczęście dla Klimali spór pozostał tylko wtedy. zamiast nich inni sportowcy Zobaczyli, jak ich ideologia poważnie wpłynęła na ich karierę sportową, ponieważ ponieśli kary ekonomiczne w postaci dożywotniego wydalenia. Nic dziwnego, że na przykład artykuł 3 Kodeksu Dyscyplinarnego FIFA zabrania „słów politycznych w jakiejkolwiek formie”.

Oto niektórzy z tych sportowców, którzy musieli zapłacić wygórowany rachunek za rozpowszechnianie swoich pomysłów:

1. Giorgos Katidis

W 2013 roku grecki piłkarz Giorgos Katidis z AEK Ateny Został dożywotnio wykluczony z reprezentacji narodowej za wykonanie ramienia w stylu HitleraWedług Greckiej Federacji Piłki Nożnej. Do incydentu doszło podczas wygranego przez ateński klub meczu 2:1 z Verią F.C. Reprezentant Grecji świętował zwycięską bramkę z wyciągniętą ręką w 84. minucie.

„Zachowanie zawodnika polegające na pozdrawianiu widzów w sposób nazistowski głęboko obraża wszystkie ofiary nazistowskiego barbarzyństwa i głęboko szkodzi pokojowemu i humanitarnemu charakterowi futbolu” – napisała grecka federacja w oświadczeniu.

2. Unai Etxebarria

w lipcu 2020 r. Granada CF zdecydowała się otworzyć sprawę dyscyplinarną i ostatecznie rozwiązała kontrakt ze swoim zawodnikiem, Unaiem Etxebarrią. Za noszenie koszulki wspierającej skazańców SASWA. Podczas świętowania przez zespół eliminacji do Europy.

Na ubraniach widnieje napis „Altsasukoak aske”, co w języku baskijskim oznacza „Ci z Alsasua Wolni” oraz „Zatrzymaj zgromadzenie policji”, nawiązujące do incydentu, który miał miejsce w barze w baskijskim mieście wśród ośmiu osób, które ostatecznie skazany za zbrodnie agresji, dwóch strażników cywilnych po służbie i ich wspólników, którzy zostali dotkliwie pobici.

3 — Quinn Simmons

W październiku 2020 roku amerykański kolarz Trek-Segafredo, Quinn Simmons, został nagle zwolniony ze swojego zespołu za publikowanie komentarzy wspierających Donalda Trumpa w mediach społecznościowych.

„Popieramy prawo do wolności słowa”, wyjaśnił Trek-Segafredo w oświadczeniu, wyrażając jednocześnie ubolewanie, że Simmons napisał komentarze, które „powodowały podziały, podziały i destrukcje dla zespołu” i za to, co postanowili usunąć.

Konflikt wybuchł, gdy Simmons skomentował tweet dziennikarza sportowego, w którym życzył obywatelom Stanów Zjednoczonych, aby kadencja Donalda Trumpa zakończyła się wyborami 3 listopada tego roku. Jeśli pójdziesz za mną i wesprzesz Trumpa, możesz iść. Nie ma wymówek, by śledzić lub głosować na tego nikczemnego i okropnego człowieka „, podsumował Jose Bean w swoim poście. Była to prosta odpowiedź Simmonsa mówiącego „Bye” (do widzenia, po angielsku), której towarzyszyła emotikonka żegnająca i używająca wyraz twarzy czarnoskórej osoby (z całym pochodzeniem etnicznym, które wywołuje zamieszanie w wyborach i kiedy Simmons jest biały), wyzwala kontrowersje, które ostatecznie kosztują go pozycję w jego drużynie.

Daleki od unikania dalszych napięć, Simmons odpowiedział dumnym emotikonem z flagą USA, gdy ludzie w mediach społecznościowych zapytali go, czy rzeczywiście jest „Trumperem”, jak nazywają ich ci, którzy kochają republikańskiego prezydenta.

4. Domagogue na żywo

W lipcu 2018 roku Komisja Dyscyplinarna FIFA wysłała upomnienie karne chorwackiemu obrońcy Domagojowi Vidzie za nagranie wideo iN osoba, która po zwycięstwie nad Rosją w ćwierćfinale mistrzostw świata krzyczała „Chwała Ukrainie”.

Vida strzelił drugiego chorwackiego gola, co dało jego drużynie chwilową przewagę po dogrywce, wraz z byłym zawodnikiem Ogninem Vukojeviciem, który chwalił Ukrainę po pokonaniu rosyjskiej drużyny w rzutach karnych (3-4). Zdjęcia, które ukraińska dziennikarka umieściła na Facebooku, wywołały poruszenie w kraju gospodarza mistrzostw świata, ponieważ antyrosyjscy nacjonaliści, którzy sprzeciwiają się aneksji Krymu, używają hasła „Chwała Ukrainie”.

„Możemy potwierdzić, że Komisja Dyscyplinarna FIFA wystosowała ostrzeżenie dla zawodnika Domagoj Vida z powodu jego wizualnego oświadczenia po meczu Mistrzostw Świata 2018 pomiędzy Rosją a Chorwacją” – podają źródła z Międzynarodowej Federacji.

Artykuł 3 Kodeksu Dyscyplinarnego FIFA zabrania „hasła politycznego w jakiejkolwiek formie”.

5. Frederic Kanoute

Kanoute, jeden z symboli przychylności Sewilli, również wyrażał swoje nastroje polityczne. Po zdobyciu gola przeciwko Deportivo La Coruña w meczu rozegranym w styczniu 2009 roku, francusko-Malijczyk nauczył Czarna koszulka z napisem „Palestyna” wspierająca społeczność, która walczyła o niepodległość na Bliskim Wschodzie I że ma konflikty z Izraelem od początku XX wieku. powiedział gest Wywołało to krytykę piłkarza i kosztowało go grzywnę w wysokości 3000 euro od Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej.

6. Colina Kaepernicka

W sezonie NFL 2016 Colin Kaepernick podjął decyzję, która wyznaczyła przyszłość jego kariery. Ktokolwiek był główną gwiazdą ligi, rozgrywający San Francisco 49ers, zdecydował o tymlub, w proteście przeciwko nierówności rasowej, klęczenie podczas grania hymnu Stanów Zjednoczonych, gest, który powtarzał przez resztę roku. Od razu został skrytykowany przez Donalda Trumpa, a potem w wyścigu prezydenckim, który miał go zaprowadzić do Białego Domu. A to, co mogło być kontrowersją poza boiskiem, od tamtej pory podsycało w nich potępienie Żaden z 32 franczyzobiorców nie chciał podjąć wyzwania zatrudnienia kogoś tak otwartego na ich pomysły.

7. Salva Ballista, bardzo hiszpańska

Wydarzenia miały miejsce w 2013 roku, kiedy Celta de Vigo pomyślał o Salvie Ballista, który objąłby miejsce w galicyjskiej drużynie jako asystent trenera Abela Resino. Kibice Celty de Vigo uniemożliwili mu przyjazd. Gdy tylko dowiedział się, że został asystentem Resino, Radykalni fani zespołu Figo wyrazili dezaprobatę w sieciach społecznościowych dla jego nominacji, nazywając Ballistę „faszystą”, „faszystą”, a nawet „nazistą”.

Widząc reakcję kibiców, prezes Celty postanowił skontaktować się z Silvą Ballestą i powiedział byłemu piłkarzowi, że nie będzie już asystentem trenera Figo. „Celta nie podpisała ze mną kontraktu, ponieważ czuję się bardzo Hiszpanem. Szkoda, że ​​w czasach, w których żyjemy, polityka miesza się ze sportem. Nigdy nie odnosiłem się do polityki, zawsze mówiłem, że czuję się bardzo Hiszpanem, – stwierdził wówczas Balista. Sieci pokazały swoje wsparcie dla trenera, a hashtag #YoestoyconSalvaBallesta był „modnym tematem”.

8. Przypadek medyczny Zozulya

Na rynku transferowym w 2017 roku Real Betis i Rayo Vallecano zgodzili się na wypożyczenie Romana Zozulii do drużyny Madrytu. Jednak jego postawa polityczna nie zadowoliła radykalnych fanów Vallecano i Zozulia została zmuszona do powrotu do Sewilli z powodu przeciwnej reakcji, która oskarżyła go o bycie nazistą. Rzekoma sympatia zawodnika do ukraińskich grup nacjonalistycznych wywołała gniewny protest fanów Rayo.

Kontrowersje były tak intensywne, że nawet aresztowany w lutym kataloński raper Pablo Hasel opublikował w 2017 roku za pośrednictwem swojego konta na Twitterze wiadomość, w której miał nadzieję, że oficjalny samolot Realu Betis Balompie się rozbije dzięki wsparciu, jakie zespół okazał swojemu partnerowi . Roman Zozulia. List wskazywał na wszystko, co wydarzyło się wokół transferu Ukraińca do Rayo Vallecano, co ostatecznie udaremniono.

9. Josip Simonek

W tym przypadku nie był to salut, a raczej krzyk serwującego Chorwata Został ukarany zawieszeniem na 10 meczów. Simonek trzy razy z rzędu krzyknął „za dom”, dobrze znany nazistowski okrzyk wojenny.

10. Paolo Di Canio

Były zawodnik Lazio nie ukrywał swoich politycznych ideałów. Zapamiętamy obraz, kiedy wszedł na trybuny i oddał faszystowski salut po zakończeniu derbów z Romą. tym gestem Został ukarany grzywną w wysokości 10 000 euro i zawieszony na jeden mecz.

Piłkarz w ten sposób tłumaczył swój kontrowersyjny salut. Jestem faszystą, ale nie jestem rasistą. Pozdrawiam po rumuńsku, aby pozdrowić moich fanów i tych, którzy podzielają moje przemyślenia. To wyciągnięte ramię nigdy nie chce być podżeganiem do przemocy, a tym bardziej do nienawiści rasowej.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *