Ta treść została opublikowana 12 sierpnia 2023 r. – 09:25
Miguel Angel Jayo
KRAKÓW (POLSKA), 12 sierpnia (EFE) – Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 15 października, kiedy zostanie rozstrzygnięte, czy konserwatywne Prawo Sprawiedliwości, rządzące od 2015 roku, może odnowić swoją niepewną większość, na co ma nadzieję . Aby to osiągnąć, wprowadzając kontrowersyjne ustawy i przeprowadzając równolegle z wyborami kontrowersyjne referendum.
Ostatnie sondaże dały 33,7% dla Prawa i Sprawiedliwości kierowanego przez Jarosława Kaczyńskiego i 29,4% dla Platformy Obywatelsko-Liberalnej Donalda Tuska.
Kaczyński opowiada się za polityką nacjonalistyczną pozostającą w ciągłym konflikcie z Brukselą, interwencją państwa w gospodarkę i polityką społeczną zgodną z Kościołem, podczas gdy Tusk opowiada się za porozumieniem z europejskimi partnerami, za w pełni liberalną ekonomią i wysuwa propozycje np. liberalizacji aborcji.
Scenariusz jest podobny do tego, co wydarzyło się w ostatnich sondażach, ale tym razem pojawiają się nowe czynniki, które dodają więcej niepewności, takie jak nowy wzrost skrajnej prawicy wśród młodych ludzi.
Jedna trzecia z 1,5 miliona Polaków, którzy w tym roku po raz pierwszy zagłosują, odda głos na CNT, którego motto „kościół, strzelnica i szkoła” oraz otwarte wiece piwne przyciągnęły pokolenie rozczarowane tradycyjną polityką.
Partia rządząca dokonała w styczniu zmian w ordynacji wyborczej, aby zwiększyć liczbę lokali wyborczych w miastach i na obszarach wiejskich, gdzie znajduje się jej główny bastion, oraz wprowadzić bezpłatny transport w dniu głosowania dla emerytów, którzy w większości głosują zgodnie z prawem i uczciwością.
W maju wprowadzono ustawę mającą na celu zbadanie rzekomych wpływów Rosji na poprzednie rządy za pośrednictwem komisji, która zasadniczo ma uprawnienia do przesłuchiwania, oskarżania i sądzenia każdego, kto nie nadaje się do sprawowania urzędu publicznego, a także odbierania immunitetu parlamentarnego każdemu wybranemu POSEŁ.
Ustawa ta, nieoficjalnie nazywana „Lex Tusk”, miała wyraźnie osłabić szanse głównej partii opozycyjnej i została zmieniona dopiero po wielkich kontrowersjach, ostrzeżeniach z Brukseli i Waszyngtonu oraz fali protestów na ulicach Warszawy.
Aby zdyskredytować te demonstracje, Prawo i Sprawiedliwość opublikowało wideo, w którym wykorzystało zdjęcia obozu zagłady w Auschwitz, zgodne z narracją rządu, że Tusk jest „niewolnikiem dyktatu Niemiec i Moskwy” oraz wrogiem Polaków. Roszczenia do żądania reparacji wojennych od Berlina.
Ponadto polska telewizja państwowa emituje od tygodni serię filmów dokumentalnych pod tytułem „Reset”, które stanowią bezstronny przegląd różnych wydarzeń, które miały miejsce za rządów Tuska w latach 2007-2015, z dramatycznymi rekonstrukcjami rozmów między Tuskiem, rosyjskimi biznesmenami i Władimirem Putinem.
Część rozmówców domagała się wycofania ich wpisów i zarzucała producentom manipulowanie ich wypowiedziami.
Polski rząd zapowiedział, że „aby zaoszczędzić na kosztach”, w tym samym dniu co wybory parlamentarne odbędzie się referendum z czterema pytaniami, z których obecnie znane są dwa: „Czy popierasz sprzedaż przedsiębiorstw państwowych?”. oraz „Czy jesteś za podniesieniem wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?”
Tak czy inaczej, są to bezpośrednie odniesienia do zarzutów, jakie PiS wielokrotnie wysuwał pod adresem poprzednich rządów Tuska: prywatyzacja dużych państwowych spółek i podniesienie wieku emerytalnego, ponieważ wyborcy proszeni są o ocenę polityki rządu z perspektywy czasu.
Trzecie pytanie, jeszcze nie sformułowane, dotyczyłoby promowanych przez Brukselę przymusowych deportacji imigrantów, które według Kaczyńskiego „podważają polską suwerenność”.
Zaproponowana przez UE alternatywa płacenia 20 tys. euro za odrzuconego imigranta „nie bierze pod uwagę, że Polska przyjęła już 2,2 mln uchodźców z Ukrainy”, co zdaniem prezesa PiS oznaczałoby „rażącą dyskryminację nas”. ” EFE
mag / rz / pi
© EFE 2023. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe jest wyraźnie zabroniona, bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”