MADRYT, 16 SIERPNIA (prasa europejska) –
W drugim kwartale holenderska gospodarka weszła w techniczną recesję, po raz pierwszy od pandemii, z powodu słabych wydatków konsumpcyjnych i eksportu.
W szczególności produkt krajowy brutto spadł o 0,3% między kwietniem a czerwcem w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, według biura statystycznego w środę.
Wynik jest następstwem spadku stóp procentowych o 0,4% w pierwszym kwartale i jest znacznie poniżej prognozy wzrostu o 0,2% w ankiecie Bloomberga.
Holandia musi teraz stawić czoła recesji i zawirowaniom politycznym spowodowanym dymisją premiera Marka Rutte.
Przyczyną pogorszenia koniunktury w pierwszej połowie 2023 r. jest niedobór siły roboczej, spadek popytu ze strony europejskich partnerów handlowych i gwałtownie wyższe stopy procentowe, ponieważ Europejski Bank Centralny stara się powstrzymać inflację.
„Teraz potrzebujesz stabilności i przewidywalności, więc musimy uważać, aby nie zakłócić gospodarki, a także podnieść podatki” – powiedział holenderskiej agencji informacyjnej ANP minister gospodarki Micky Adriansens.
„Jednocześnie my jako rząd musimy zapewnić konsumentom wystarczającą siłę nabywczą i stabilny klimat biznesowy” – dodał minister.
Analiza danych pokazuje, że konsumpcja krajowa spadła w drugim kwartale o 1,6%, podczas gdy eksport spadł o 0,7%, a wydatki publiczne wzrosły o 0,7%.
PKB strefy euro wzrósł o 0,3 proc.
Z kolei PKB strefy euro wzrósł w drugim kwartale o 0,3% w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami, kiedy pozostawał stabilny. W porównaniu z drugim kwartałem 2022 r. gospodarka strefy euro wzrosła o 0,6 proc.
Wśród dużych gospodarek Unii Europejskiej w okresie od kwietnia do czerwca Niemcy znajdowały się w stagnacji, po spadku o 0,1% w pierwszym kwartale, podczas gdy Francja odnotowała wzrost o 0,5% z 01,0%, a we Włoszech PKB spadł o 0,3% po wzroście o 0,6% w pierwszym kwartał. czwarty.
Z kolei Hiszpania odnotowała umiarkowany wzrost PKB w drugim kwartale do 0,4% z 0,5% w pierwszych trzech miesiącach 2023 r. Najgorsze wyniki w tym kwartale to Polska (-3,7%), Szwecja (-1,5%) ).%) i Łotwie (-0,6%).
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”