Według szacunków Argentyna wraz z 12 innymi krajami stanowi drugą grupę krajów o najwyższym ryzyku na świecie Aswatha Damodaranaprofesor finansów przedsiębiorstw i wyceny w Stern School of Business na Uniwersytecie Nowojorskim.
Klasyfikacja, opublikowana przez portal Visual Capitalist, prowadzi w grupie 5 krajów: Białorusi, Libanu, Wenezueli, Sudanu i Syrii, za nią plasuje się Argentyna, a uzupełniają Kuba, Ghana, Rosja, Sri Lanka, Ukraina, Zambia , Haiti, Korea Północna, Malawi, Sierra Leone i Somalia.
Prace, obejmujące dane do lipca ubiegłego roku, opierają się na ocenie ryzyka politycznego, prawnego i gospodarczego. Ryzyko polityczne obejmuje rodzaj reżimu oraz poziom korupcji i konfliktów, ryzyko prawne odnosi się do stopnia ochrony własności i praw umownych, a ryzyko ekonomiczne wiąże się ze stopniem dywersyfikacji gospodarki i obejmuje m.in. ryzyko Moody’s ratingi, spready akcji przedsiębiorstw i koszty ubezpieczenia od niewykonania zobowiązania (swap ryzyka kredytowego). ) dla sklasyfikowanych krajów.
Damodaran definiuje „ryzyko kraju” jako premię lub dopłatę, jaką każdy kraj, zgodnie z danymi i ocenami, powinien ponieść w stosunku do Stanów Zjednoczonych. W rzeczywistości badanie ocenia ryzyko na 24,8% dla Białorusi, Libanu, Wenezueli, Sudanu i Syrii oraz na 18,2% dla Argentyny i pozostałych 12 krajów z nią związanych w drugiej grupie klasyfikacji.
W przeciwieństwie do profili ryzyka innych krajów, takich jak EMBI (Indeks obligacji rynków wschodzących(Przygotowane przez JP Morgan, nie wynika to bezpośrednio z ceny, po której obligacje krajowe są wyceniane na rynkach kapitałowych, co daje Argentynie ryzyko kraju o około 900 punktów wyższe niż obliczone przez Damodaran. Różnica może również wynikać z szoków post hoc PASO z 13 sierpnia oraz stopy deprecjacji waluty i inflacji, które podniosły ryzyko kraju mierzone indeksem EMBI do około 2700 punktów (tj. 27%), gdyż w pracy profesora finansów na New York University York University nie uwzględniono tych zmian .
Jednak być może najbardziej wymowną rzeczą w tym rankingu jest lista krajów, z którymi Argentyna wydaje się pokrywać.
Białoruś, znajdująca się na szczycie rankingu, jest głównym sojusznikiem Rosji w inwazji na Ukrainę i była „miejscem postojowym” sił paramilitarnych „Grupy Wagnera”, na czele której stał m.in. Jewgienij PrigożinZginął w podejrzanej katastrofie brazylijskiego samolotu Embraer po buncie przeciwko rosyjskiemu prezydentowi. Prezydent Rosji Władimir PutinNastępnie Polska utworzyła 10-tysięczną jednostkę na granicy białoruskiej. Obydwa rządy wymieniły oskarżenia o naruszenie ich przestrzeni powietrznej.
Liban uznawany jest za jeden z najbardziej skonfliktowanych krajów na świecie do tego stopnia, że „libanizacja” to słowo używane przez politologów i specjalistów od polityki międzynarodowej na określenie skrajnych przypadków konfliktu wewnętrznego. Wenezuela to stan załamania gospodarczego, masowej migracji i reżimu Nicolasa Maduro Został potępiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych jako seryjny łamiący prawa człowieka. Sudan jest podzielony i pozostaje w ciągłym konflikcie z Sudanem Południowym, między innymi w kwestiach dostępu do wody, biorąc pod uwagę, że jest to jeden z najbardziej suchych regionów na świecie. Syria kierowana przez dyktatora Baszar al-AssadPrzeżyło wojnę domową i jest ośrodkiem schronienia i wsparcia dla grup terrorystycznych.
To samo dotyczy drugiej grupy krajów, na czele której stoi Argentyna w produkcji amudaranu. Kuba ma minimalne powiązania gospodarcze lub finansowe, z wyjątkiem turystyki, z resztą świata. Od 50 lat nie wywiązuje się z zobowiązań z samą Argentyną. Ghana znów jest na skraju niewypłacalności. Rosja jest w stanie wojny z Ukrainą i jej krajami waluta Sri Lanka znalazła się wśród krajów, które odnotowały najwięcej w 2023 r., dwa lata temu Sri Lanka ogłosiła niewypłacalność, a proces renegocjacji nie został w pełni rozstrzygnięty ze względu na opór Chin wobec akceptacji odpisów uzgodnionych przez innych wierzycieli; Zamiast tego wolą wydłużyć terminy płatności. Na tym samym ilościowym poziomie ryzyka znajdują się takie kraje, jak Ukraina, która została zaatakowana i jest w stanie wojny, Zambia, która właśnie zrestrukturyzowała swoje zadłużenie, ostatecznie zgadzając się z Chinami, Haiti, najbiedniejszy kraj półkuli zachodniej, Korea Północna, międzynarodowy parias, Malawi, Sierra Leone i Somalia.To trzy najbiedniejsze kraje w Afryce i najbiedniejszy kontynent na świecie.
Po Wenezueli, Argentynie, Kubie i Haiti w rankingu Damodarana najniebezpieczniejsze kraje Ameryki Łacińskiej znalazły się na 18. i 19. miejscu ze „składką” na poziomie 15,2%, a gospodarki dolarowe, takie jak Ekwador, Salwador i Boliwia, na 34. miejscu z „składką” wynoszącą 11,2%.
Bardzo nisko w rankingu plasują się Brazylia (89.), Gwatemala (99.), Paragwaj (101.) i Kolumbia (110.). Natomiast Meksyk (116.), Urugwaj (120.), Peru (123.) i Chile (133.) również plasują się niżej . ). .
Jeśli chodzi o odwrócony ranking, czyli kraje o najniższym „ryzyku krajowym” na świecie, to na czele znajdują się Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Singapur, Norwegia, Nowa Zelandia, kilka krajów Unii Europejskiej i Kanada.
Damodaran jest profesorem finansów w Szkole Sterna i opublikował prace badawcze z różnych dziedzin Czasopisma Kluczowe znaczenie mają dane finansowe, w tym wycena Tesli Elona MuskaJest autorem książek Narracja i liczby I Ciemna strona ewaluacji (Ciemna strona ewaluacji).
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”