Rzym, 20 października (EFE).- Mikołaj Kopernik, renesansowy astronom, który „wyparł” Ziemię z centrum wszechświata, będzie uczczony w 550. rocznicę jego urodzin na majestatycznym Rzymskim Forum Cesarskim wystawą prezentującą rewolucję, która zaznaczył swoje odkrycia i przejście.Decydujące przez Wieczne Miasto.
„Kopernik i rewolucja światowa” to tytuł wystawy, która odbędzie się w piątek w Curia Giulia, jednej z najlepiej zachowanych budowli z epoki rzymskiej, skupiającej dzieła starożytności, renesansu i epoki współczesnej związane z astronomia.
„Wiemy, że Kopernik był tutaj, w Rzymie w nocy z 5 na 6 listopada 1500 roku i właśnie tam dokonał ważnego odkrycia, obserwując zaćmienie Księżyca” – powiedziała Alfonsina Russo, dyrektor Parku Archeologicznego w Koloseum. Evie.
Po pięciu wiekach tej podróży, która rozpocznie się jutro i potrwa do 29 stycznia przyszłego roku, odwiedzający fora będą mogli zobaczyć teleskopy i inne narzędzia używane przez astrologów w latach 1400–1500, a także dzieła starożytne, które inspirowały i zaawansowany. Wiele wniosków opublikowanych przez Kopernika.
Kopernik urodził się w Królestwie Polskim w 1473 roku i swoją książką „O obrotach ciał niebieskich” zmienił paradygmat nauki, antropologii, a nawet religii, w której wyjaśnił nowatorski model astronomiczny, według którego Ziemia i Ziemia planety krążą wokół niego. słońce.
„Jego postać reprezentuje przejście od filozofii i koncepcji świata starożytnego do rzeczywistości współczesnej. Kopernik zmienił pozycję człowieka w centrum wszechświata” – powiedziała archeolog i kuratorka wystawy Francesca Ceci.
Wystawa nie tylko gloryfikuje jego twórczość, ale w szczególności skupia się na cenzurze, jakiej poddana została jego teoria w 1616 roku, kiedy Stolica Apostolska umieściła ją w Indeksie Ksiąg Zakazanych, gdzie pozostała dwa wieki później.
Z tego powodu znaczna część kolejnych obrazów i publikacji poświęcona jest fascynacji astronoma I rewolucją przemysłową w jego rodzinnej Polsce i innych częściach świata.
Wśród nich wyróżnia się książka wydana w Barcelonie w 1880 roku i przetłumaczona na inne języki, istotna dla szerzenia w całej Europie postaci geniusza renesansu, a jedna z kolorowych rycin ilustruje wystawę.
„Chcieliśmy także podkreślić związek Kopernika ze światem starożytnym, z koncepcjami wszechświata, słońca i astronomii z czasów starożytnych” – wyjaśnia Ceci.
Wystawa jest efektem współpracy Parku Archeologicznego Koloseum z Uniwersytetami Warszawskimi i Krakowskimi.
Rezultatem jest trasa, w której freski z I wieku p.n.e., takie jak „Apollo Sitaridu”, współistnieją ze współczesnymi i abstrakcyjnymi obrazami, takimi jak „Kopernik rozmawia z Bogiem” Jana Matejki, otulone wciągającym doświadczeniem światła i dźwięku, aby zagłębić się w umysł astronoma.
Powiązany
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”