Domena publiczna / Merian C. Cooper / RKO Radio Pictures, 1933
Grupa ochotników amerykańskich uczestniczyła w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920. Wśród nich był przyszły reżyser słynnego filmu „King Kong”.
Po upadku Imperium Rosyjskiego z jego fragmentów wyłoniło się sporo nowych państw, z których najpotężniejsze to Rosja Sowiecka i Rzeczpospolita Polska. Na początku 1919 r. oba kraje zaangażowały się w zaciekłe walki na terenie Ukrainy i Białorusi.
W wojnie radziecko-polskiej po stronie warszawskiej brało udział kilkudziesięciu pilotów amerykańskich. Co ich przyciągnęło do dalekiej Europy Wschodniej?
Escuadron Kościuszko
Pierwsi amerykańscy ochotnicy: Fontleroy, Cooper, Corcy, Crawford, Shrewsbury, Clark, Rorison, Noble
domena publiczna
To kapitan armii amerykańskiej (i pilot) Merian Cooper wpadł na pomysł zaangażowania amerykańskich pilotów wojskowych w wojnę z bolszewikami, kiedy wiosną 1919 roku odwiedził Polskę jako członek misji humanitarnej US Relief Administration.
Nie było nic niezwykłego w udziale Amerykanów w wojnie przeciwko Rosji Sowieckiej. W tym czasie przez około rok amerykańskie jednostki wojskowe brały udział w zakrojonej na szeroką skalę interwencji w kraju, operując na jego północy i dalekim wschodzie. Polska mogłaby stać się kolejnym frontem, na którym Amerykanie wspierają siły przeciwne komunistom.
Cooper we Lwowie w okresie szwadronu kociuszkowskiego
Były też osobiste powody, dla których Cooper zdecydował się walczyć o Polskę. Jego pradziadek walczył u boku Kazimierza Putaskiego, polskiego generała i bohatera amerykańskiej wojny o niepodległość, i był świadkiem jego śmierci w bitwie pod Savannah w 1779 roku. Rodzina Merian uczciła pamięć słynnego Polaka, a pilot chciał odnaleźć sposób na spłatę długów historycznej ojczyzny Pułaskich. „Smutno mi każdego dnia, że tak mało robię dla sprawy polskiej wolności, kiedy Pułaski tak wiele dla nas zrobił” książki Cooper do swojego ojca.
Początkowo gen. Tadeusz Jordan-Rozwadowski, a następnie sam polski szef państwa Józef Pisudski poparli pomysł Coopera. Kapitan udał się do Francji, aby zwerbować swoich kolegów, którzy mimo zakończenia I wojny światowej nadal przebywali w Europie. Bardzo mu pomógł komandor Cedric Fontleroy, który został pierwszym dowódcą Amerykańskiej Ochotniczej Jednostki Powietrznej.
Siódma Dywizja Myśliwska
domena publiczna
Pierwszych siedmiu Amerykanów przybyło do Polski we wrześniu 1919 roku. Dwudziestu jeden amerykańskich pilotów uczestniczyło w wojnie radziecko-polskiej.
Eskadra Myśliwska Albatrosów D III
domena publiczna
7. Eskadra Myśliwska, do której zwerbowali Amerykanie, została wkrótce przemianowana na 7. Eskadrę Myśliwską im. Tadeusza Kościuszki. Wybór nazwy nie był przypadkowy. Podobnie jak Pułaski, Kociuszko w Polsce i Stanach Zjednoczonych był uważany za bohatera wojen o niepodległość w obu krajach.
ścieżka walki
Sowieckie Siły Powietrzne znajdowały się wówczas w poważnych tarapatach, a piloci dywizji kociuszkowskiej na ogół nie musieli brać udziału w walkach powietrznych. Podczas ofensywy wojsk polskich w Kijowie w kwietniu 1920 r. Amerykanie ze swoimi samolotami myśliwskimi Albatros D.III i Ansaldo A.1 wykonywali misje rozpoznawcze, przewozili zaopatrzenie, bombardowali sowieckie miasta, atakowali siły wroga, zatapiali okręty statki konwoju Dniepru i zapewniały wsparcie polskim jednostkom i oddziałom.
Siódma Dywizja Myśliwska
domena publiczna
Pod koniec maja tego samego roku 1 Armia Kawalerii pod dowództwem Siemiona Budionnego rozpoczęła zakrojoną na szeroką skalę ofensywę, zmuszając polskie siły do opuszczenia Kijowa i chaotycznego odwrotu na zachód. Kilkakrotnie amerykańscy piloci znaleźli się we włosach od schwytania przez Czerwoną Kawalerię. Musieli zostawić swoje samoloty na lotniskach i dosłownie uciekać w poszukiwaniu bezpieczeństwa.
Punktem kulminacyjnym dywizji Kościuszki były walki o Lwów w lipcu i sierpniu 1920 r. Amerykańscy piloci wykonywali kilka lotów dziennie, narażając wroga na ciągłe ataki i utrzymując go pod nieustanną presją. W rezultacie odegrali ważną rolę w zapewnieniu, że 1. Armia Kawalerii Budionnego potknęła się pod Loew i nie zdążyła dotrzeć do Warszawy na czas, gdzie siły Michaiła Tuchaczewskiego poniosły poważną klęskę.
Merian C. Cooper podczas zespołu Kościuszko / Kadr z filmu King Kong
domena publiczna; Merian C. Cooper/RKO Radio Pictures, 1933
„Chociaż zmęczeni amerykańscy kierowcy walczą jak szaleni. Bez ich pomocy już dawno poszlibyśmy na marne.” wskazany Polski generał Antoni Listowski. W całym okresie walk, który zakończył się wiosną 1921 roku, dywizja straciła trzech pilotów. Wielu pilotów zostało uhonorowanych najwyższym odznaczeniem wojskowym Rzeczypospolitej Polskiej: Orderem Virtuti Militari.
Nie wszyscy Amerykanie opuścili kraj po rozpoczęciu pokoju. Część z nich nadal służyła w Polskich Siłach Powietrznych, które pilnie potrzebowało pilotów z dużym doświadczeniem bojowym.
Zabawne, co się stało z Marianne Cooper. Zginął w lipcu 1920 r. i trafił do niewoli sowieckiej, gdzie spędził dziewięć miesięcy. W końcu udało mu się uciec i przez Łotwę wrócić do Polski. Później, wracając do Stanów Zjednoczonych, pilot był jednym z założycieli znanej amerykańskiej linii lotniczej Pan Am, a także zyskał sławę jako reżyser filmowy, kręcąc kultowy film. postać króla konga W 1933 roku.
Legenda głosi, że słynny potwór został stworzony przez Coopera, gdy był w niewoli. Ucząc się rosyjskiego dla zabicia czasu, zaczął czytać historię w poezji krokodylNapisany przez sowieckiego pisarza dziecięcego Korneya Czukowskiego, gdzie między innymi były wiersze opisujące dzikiego goryla, który porwał młodą kobietę o imieniu Lyalia i wspiął się z nią na skraj wysokiego budynku…
Czytaj więcej: Kiedy sowiecki oficer wywiadu uratował Kraków przed zniszczeniem
Prawo autorskie Federacji Rosyjskiej surowo zabrania kopiowania całości lub części materiałów Russia Beyond bez uprzedniego uzyskania pisemnej zgody i bez dołączania linku do oryginalnego tekstu.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”