15 stycznia 2023 – 01:02
Film nakręcony w Jujuy został doceniony i zdobył ważne międzynarodowe nagrody. O filmie otwierającym 8. Festiwal Filmowy Las Altoras rozmawialiśmy z Carminą Balaguer.
Dokument „La pantalla andina” katalońskiej reżyserki i producentki Carminy Balaguer trafił do telewizji publicznej w Katalonii po premierze w kinie Girona w Barcelonie i po pokazie na 24 festiwalach w 14 krajach, gdzie zdobył cztery nagrody w Hiszpanii, Peru i Stany Zjednoczone, oprócz wyróżnienia w Boliwii.
29 listopada film miał swoją komercyjną premierę w Barcelonie z dyskusją moderowaną przez Sandrę Martín Guillén, redaktor naczelną National Geographic Travel. Po nim nastąpiła premiera w TV3 – telewizji publicznej Katalonii – 15 grudnia, w dniu, w którym została wyemitowana w programie „Dokument” na kanale 33.
Film, którego akcja toczy się w andyjskiej społeczności Yaquispampa, najbardziej odizolowanej w prowincji Jujuy, dotyczy edukacji w świecie andyjskim w kontekstach górskich i nieustępliwego zaangażowania nauczycieli w odizolowane społeczności, pośród wzgórz o niezaprzeczalnym pięknie, gdzie dźwięk wiatr i natura. To tutaj po raz pierwszy przyjeżdża zespół Cine Móvil Jujuy, aby pokazać filmy dla dzieci, ucząc grupę sześciorga dzieci na wysokości 3000 metrów nad poziomem morza. Ta mobilna ekipa filmowa przybywa z dyrektorem po 20-godzinnej wędrówce po 4200-metrowej wędrówce, która zaczyna się w Tilcara, mieście położonym w prowincji Quebrada de Humahuaca. Jedynym możliwym dostępem jest ścieżka konna.
Carmina Balaguer | Kataloński reżyser i producent
„Każda projekcja nadaje dokumentowi ludzkie i konceptualne znaczenie, co sprawia, że się rozwija. W przypadku projekcji w kinie Girona w Barcelonie z przyjemnością dokument dotarł do teatru w tym mieście, ponieważ” Andyjski ekran to miłosna historia korzeni, aw Barcelonie to moja historia, do której wróciłam po kilku latach mieszkania w Ameryce Południowej i z drugiej strony postanowiłam opowiedzieć tę historię, aby podkreślić walory kultura, w którą wierzę, tradycja Andów, gdzie są mniej znani, z tego powodu ostatnia premiera była w TV3 – Televisión de Catalunya również Kamień milowy w ich podróży, ponieważ pozwolił na osiągnięcie jednego z celów, dla których ten historia została stworzona, aby się rozwijać” – powiedział Balaguer w rozmowie telefonicznej z naszymi mediami.
Premiera w Europie w grudniu ubiegłego roku na Mendi Film Bilbao-Bizkaia 2021, „The Andean Screen” zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu kulturalnego i przyrodniczego za pracę, która najlepiej przedstawia kulturę górską, „za sprowadzenie kultury do odległych miejsc i dokończenie fabryki marzeń”. Nadal cieszy się dobrym przyjęciem na międzynarodowych festiwalach, zdobywając nagrody, takie jak Nagroda dla Najlepszego Filmu Górskiego na 13. 24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Cine Las Americas w Austin w Teksasie w Stanach Zjednoczonych „za piękne zdjęcia i szczerą podróż pełną pasji i poświęcenia”, którą reprezentuje. Zdobył także nagrodę dla najlepszego filmu górskiego na 18. Festiwalu Filmów Górskich Inkafest w Peru.
Dokument otrzymał również wyróżnienie na 18. Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Prawach Człowieka w Sucre w Boliwii, „ponieważ na ekranie widać codzienne życie nieustających i monumentalnych wysiłków na rzecz potwierdzenia części prawa do kultury, które mają wszystkie narody”.
Główna publiczność | Dzieci spotykają się po raz pierwszy w kinie.
Ponadto otrzymał Deklarację o znaczeniu regionalnym z prowincji Jujuy, ponieważ był to film otwierający 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Las Altoras. Spektakl – który miał tę specyfikę, że witał bohaterów opowieści, którzy po raz pierwszy weszli do kina po spacerze do miasta w podróży odwrotnej do tego, co pokazuje dokument – nadal przenikał projekt kursu i ducha społecznego. do tej pory był wybierany na różnych festiwalach w Argentynie, Boliwii, Peru, Ekwadorze, Meksyku, Hiszpanii, Francji, Grecji, Włoszech, Niemczech, Bułgarii, Serbii, Polsce i Stanach Zjednoczonych” – zauważył Balaguer.
Niedawno, w ramach 18. Festiwalu Filmów Górskich Móc Gor w Polsce, dokument otrzymał właśnie nagrodę dla najlepszego filmu społeczno-kulturalnego. Zdaniem jury: „Zobrazować w sposób etnograficzny wartości edukacji w odległych i górskich regionach oraz zamienić tę historię w poetycki film w drodze”.
„Ekran andyjski to opowieść o tym, że można zajść daleko, dlatego konieczne było, aby pierwsza faza dystrybucji dokumentu towarzyszyła temu uczuciu. Myślę, że to osiągnęliśmy, bo przejechaliśmy cały świat, mijając najpiękniejsze pasm górskich na świecie i krajów z potrójnymi granicami, których lokalizacja jest równoległa do historii i obszaru fotografowania, Jujuy. Każdy festiwal i pokaz, który został podjęty, został przemyślany i zadbany, starając się ulepszyć i nadać dodatkowe znaczenie projekt. Wspaniałe przyjęcie publiczności, z seminariami powitalnymi, ze strony jury i mediów, jest impulsem. W nadchodzącej przyszłości kontynuujemy pracę z zaangażowaniem i mam nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli przekazać wszystkie nadchodzące wiadomości.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”