BRUKSELA (EuroEFE). – Komisja Europejska oświadczyła w poniedziałek, że monitoruje przepływ ukraińskich towarów eksportowanych do Unii Europejskiej i współpracuje z Kijowem oraz pięcioma państwami graniczącymi z Ukrainą w celu usunięcia jednostronnych sankcji nałożonych na ten import. jest w Polsce.
„Komisja w dalszym ciągu monitoruje przepływ ukraińskich towarów eksportowanych do UE i jest w kontakcie z władzami Ukrainy oraz 5 państwami graniczącymi z Ukrainą; Poprosiliśmy kraje, w których obowiązują jednostronne zakazy importu, o ich usunięcie„Rzecznik Wspólnoty ds. Rolnictwa i Biznesu powiedział: Olofa GillaNa codziennej konferencji prasowej Komisji Europejskiej.
Rzecznik przypomniał, że „Ukraina uruchomiła plan działania mający na celu zarządzanie przepływami”, a celem administratora społecznego jest „konstruktywna praca ze wszystkimi zainteresowanymi stronami”.
Gill odpowiedział na pytanie Polski rząd pod przewodnictwem Donalda Tuska Ogłosiła, że będzie utrzymywać Zakaz importu zbóż i innych ukraińskich produktów rolnych do krajuPomimo osiągniętego w ostatnią sobotę porozumienia z polskimi rolnikami o wstrzymaniu przejść granicznych w zamian za pożyczki i dotacje.
„To proces dwuetapowy. Po pierwsze, wzywamy kraje, które nałożyły te jednostronne zakazy importu. Po drugie, chcemy współpracować ze wszystkimi stronami. Potwierdzić plan działania zaproponowany przez Ukrainę Aby rozwiązać ten problem w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej, potwierdź go Nie ma kwestii, które będą miały negatywny wpływ na rynek europejski W przyszłości” – powiedział Gill.
Zapytany, czy jest zaskoczony decyzją nowego polskiego rządu, główny rzecznik Komisji Europejskiej powiedział: Eryk MamarOdpowiedziałZmiana sytuacji wymaga czasu i „pracy”. Czerpanie z przeszłości.
„Myślę, że tak Jesteśmy na początku nowej ery w Polscepo wyborach i utworzeniu nowego rządu. „Nie sądzę, żeby ktokolwiek wierzył, że magiczna różdżka może rozwiązać wszystkie nasze trudności” – powiedziała Mamar.
Rząd Tuska „stawia czoła wcześniej istniejącym sytuacjom. Czasem te sytuacje będą trwać długo. „Jest więc wiele do zrobienia, a postęp w tych kwestiach będzie wymagał czasu”.
Kiedy na Ukrainie wybuchła wojna, Bruksela zaprzestała nakładania kwot i kontroli jakości na eksport produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.Spowodowało to spadek cen dla lokalnych producentów w takich krajach jak Polska Nakłanianie producentów rolnych do szukania pomocy państwa.
23 listopada ubiegłego roku setki polskich producentów rolnych rozpoczęło protest, który przerwali po spotkaniu z Ministrem Rolnictwa 24 grudnia.
W porozumieniu podpisanym w ostatnią sobotę władza wykonawcza zaakceptowała trzy żądania rolników: wielomilionowe dopłaty do upraw kukurydzy, zwiększenie kredytów gwarantujących ich przepływy pieniężne oraz utrzymanie podatków na poziomie z 2023 roku.
Ostrzeżenie dla Korei Północnej
Z kolei Bruksela ostrzegła w poniedziałek, że każdy kraj pomagający Rosji w inwazji na Ukrainę „poniesie konsekwencje” po stwierdzeniu przez Biały Dom Moskwa użyła niedawno rakiet balistycznych Korei Północnej Odpowiednie mobilne platformy startowe do ataku na Ukrainę.
„UE wielokrotnie dawała temu do zrozumienia swoim partnerom międzynarodowym Pomoc Rosji w jej nielegalnej agresji na RosjęZ naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych, poniesie konsekwencjePeter Stano, rzecznik Wspólnoty ds. Zagranicznych, powiedział na codziennej konferencji prasowej Komisji.
„Oczywiście potępiamy wszelkie zagraniczne dostawy broni do Rosji, broni, która jest następnie wykorzystywana do zabijania ukraińskiej ludności cywilnej lub atakowania infrastruktury obywateli Ukrainy. W ostatnich dniach Byliśmy świadkami, jak Rosja w dalszym ciągu przeprowadzała ataki rakietowe i drony na dużą skalę na Ukrainę, których celem są cele cywilne. To zbrodnia wojenna A osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności” – dodał.
Rzecznik dodał, że podobnie jak miało to już miejsce w przypadku innych krajów, UE pokazała, że „potrafi zareagować” na tego typu sytuację, „jeśli istnieją wystarczające dowody”, np. Sankcje nałożone na kraj dopuszczający się przestępstwa.
„Pokazuje także potrzebę dalszego wspierania Ukrainy, aby mogła obronić się przed tą brutalną agresją” – podkreślił Stano.
Pod redakcją Lucii Leal
Więcej informacji:
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”