Cellnex, firma w całkowitej transformacji z atrakcyjną obecnością na Starym Kontynencie | Firmy

Cellnex, firma w całkowitej transformacji z atrakcyjną obecnością na Starym Kontynencie |  Firmy

Plotki o próbie przejęcia Celnexu przez American Tower i Brookfield zbiegają się z momentem zmian w hiszpańskiej firmie infrastrukturalnej. Tobías Martínez, dyrektor generalny Cellnex i prawdziwy promotor projektu, ogłosił w zeszłym tygodniu, że odejdzie 3 czerwca.

Proces wyboru następcy Tobiasa Martineza mógłby zostać przyspieszony. Według źródeł branżowych firma konsultingowa A Łowca głów, konfigurujesz już listę kandydatów. Jedną z możliwych zmian jest wiceprezes Àlex Mestre.

Pożegnanie menadżera dopełnia strategiczną zmianę firmy, która zdecydowała się odejść od stosowanej od 2015 roku polityki agresywnych przejęć, w które zainwestowano 40 000 mln euro, historycznej postaci hiszpańskiego świata biznesu, która stawia na wzrost organiczny .

Cellnex posiada portfel długoterminowych umów o wartości 110 000 mln euro z głównymi europejskimi operatorami, aw ciągu dziewięciu miesięcy do 2022 roku odnotował organiczny wzrost liczby punktów obecności o 5,7%. W sumie posiada ponad 104 000 lokalizacji w 12 krajach, co daje grupie europejską pozycję lidera w branży.

Dzięki takiemu pozycjonowaniu Cellnex chce zwiększać biznesy sąsiadujące z wieżami, tzw. augmented tower, a także postęp w zarządzaniu aktywnymi sieciami, czyli działalnością, która w Polsce już eksploduje, w co wierzy grupa. Zostanie rozszerzony na więcej operatorów w innych krajach.

Chcąc skorzystać z wdrożenia sieci 5G, Cellnex stara się wzmocnić swoją obecność w zakresie łączenia wież światłowodowych, centrów danych, gęstości sieci na obszarach wiejskich, infrastruktury transportowej, usług bezpieczeństwa itp. i sieci prywatne dla przemysłu.

Zadania te będą realizowane przez nowego prezesa. Grupa jest bardziej przewidywalna w swoich księgach dzięki wspomnianym umowom z operatorami. Cellnex potwierdził swoje prognozy na rok 2025, spodziewając się w tym roku przychodów w wysokości od 4100 do 4300 milionów euro, przy rocznej stopie wzrostu na poziomie 13%.

Oszacowanie

Finansowo, w ramach tej nowej fazy, firma zamierza zmodyfikować swoją strukturę kapitałową, zwiększyć generowanie gotówki i zmniejszyć zadłużenie, które obecnie wynosi 17,1 miliarda euro, z tendencją do wzrostu stóp procentowych. Jednym z wyzwań jest włączenie oceny inwestycyjnej do ratingów z S&P.

Firma, która nie wyklucza konkretnej transakcji na żadnym rynku w celu pozyskania potencjalnego głównego klienta, rozważa obecnie możliwość niemal symbolicznego podwyższenia wynagrodzenia akcjonariuszy, po zrównaniu wspomnianego ratingu inwestycyjnego z S&P. W tym samym tygodniu Fitch potwierdził rating Cellnex z perspektywą stabilną, po strategicznej zmianie polegającej na skupieniu się na wzroście organicznym, podkreślając jego potencjał redukcyjny.

Znaczne nakładanie się

Hipotetyczna transakcja między Cellnex, American Tower i Brookfield napotkałaby różne przeszkody regulacyjne w różnych krajach ze względu na znaczne nakładanie się portfeli wież zaangażowanych firm.

Na przykład w Hiszpanii w 2021 roku suma amerykańskich wieżowców, które kupiły wieże od spółki zależnej Telefóniki, Telceus i Celnex, przekroczy 20 200, co stanowi ponad 54% całego rynku, według specjalistycznej firmy TowerXchange. We Francji ich konsolidacja dałaby im 50% rynku, 52% w Polsce i 62% w Austrii.

Cellnex miał już do czynienia z niepowodzeniami w krajach takich jak Francja i Wielka Brytania, aby uzyskać zgodę organów regulacyjnych w obu krajach na nabycie aktywów HIVory i Hutchison.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *