Pochodnia do spalania nadmiaru metanu lub gazu ziemnego z wydobycia ropy naftowej na platformie wiertniczej. AP Zdjęcie / Matthew Brown
1 marca (oś Negosos) – Światowe ceny ropy naftowej przekroczyły już 100 USD za baryłkę, poziom niewidziany od wiosny 2014 roku, z powodu sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję w związku z jej konfliktami z Ukrainą, które mogą mieć pośredni wpływ na świat. Dostawy ropy naftowej.
Wysokie ceny ropy wywierają presję na interwencję światowych władz energetycznych, ponieważ ciągły wzrost cen energii może jeszcze bardziej podnieść inflację i zepchnąć ścieżkę ożywienia światowej gospodarki na krawędzi.
W pierwszym dniu sesyjnym marca cena kontraktu kwietniowego na baryłkę amerykańskiej ropy naftowej lub West Texas Intermediate (WTI) wzrosła o 9% do 104,37 USD za baryłkę, podczas gdy cena kontraktu majowego na ropę amerykańską na Morzu Północnym lub Brent wstał. Wzrosła o 8 procent, osiągając 105,78 USD za baryłkę.
Dzięki takim ruchom ceny ropy odnotowały największy dzienny wzrost od 5 maja 2020 r., kiedy to w ciągu jednego dnia wzrosły o ponad 20%. W lutym cena WTI wzrosła o 8,6%, podczas gdy cena Brent wzrosła o 13,1%, więc obydwa osiągnęły swój trzeci miesiąc z rzędu wzrostów.
Ceny ropy są bardzo wrażliwe na ryzyka geopolityczne, zwłaszcza ryzyko wojny, która może zagrozić handlowi i dostawom ropy naftowej na świecie, zwłaszcza w czasach, gdy rynek ropy jest już bardzo napięty, a popyt zwiększony ze względu na otwartość gospodarczą po Kryzys zdrowotny 2020.
W tym sensie Rosja, trzeci co do wielkości producent ropy naftowej na świecie, pompujący ponad 10 milionów baryłek ropy dziennie, jest pod surowymi sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych i innych światowych mocarstw po inwazji na Ukrainę prawie tydzień temu. …
chociaż Ostatnia runda sankcji Choć nie skupia się bezpośrednio na wpływie na rosyjski sektor energetyczny, eksperci spodziewają się znaczących efektów mnożnikowych, gdyż Moskwa przeznacza 42% produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego na dostawy do Europy.
W szczególności poziom zależności od dostaw rosyjskich paliw różni się w zależności od lokalizacji. Na przykład Austria, Niemcy, Węgry, Polska i Włochy są bardziej niż stresujące kojarzone z rosyjskimi dostawami i dostawami. Tylko Francja i Holandia są gdzieś pośrodku swojej zależności od rosyjskiej energii.
Większość z nich nie korzysta z takiego wzrostu cen ropy, ponieważ powoduje on również spowolnienie gospodarki. . . Luis Gonzali, dyrektor ds. inwestycji Franklin Templeton Investments, powiedział w rozmowie telefonicznej z centrum biznesowe. Europa jest trochę przeciwna nakładaniu sankcji na sektor naftowy, ponieważ oznacza to, że jego koszty podwoją się, a inflacja wzrośnie. . . Gdyby go ukarał, jakby strzelił mu w stopę.
Jak dotąd tylko Kanada zakazała importu rosyjskiej ropy, aby uniemożliwić Kremlowi posiadanie środków na kontynuowanie interwencji wojskowej w Rosji.
Justin Trudeau napisał na swoim koncie na Twitterze, że rosyjski sektor energetyczny ma ponad jedną trzecią dochodów z budżetu federalnego, więc słuszne było zakazanie go, aby ograniczyć jego finanse.
Choć Stany Zjednoczone nie są konsumentem rosyjskiej ropy, ale jej konkurentem na rynku – są największym producentem ropy na świecie pompującym dziennie 11,6 mln baryłek – nie dążyły jeszcze do ograniczenia podaży ropy. Ruda rosyjska na stary kontynent.
„Stany Zjednoczone i ich sojusznicy szukają sposobu na wykluczenie banków powiązanych z firmami naftowymi, takimi jak Sbierbank i Gazprombank, właśnie w celu zapobieżenia ciągłym wysokim cenom ropy w obliczu spowolnienia podaży” – powiedział. Diego Laviada, młodszy analityk w Masari Casa de Bolsa, powiedział w wywiadzie.
Laviada wyjaśnił, że chociaż ostatnia runda sankcji wobec Rosji była bardziej skoncentrowana na zablokowaniu działalności rosyjskich banków poprzez SWIFT (Stowarzyszenie Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej), może to nieco uniemożliwić eksport towarów, w tym ropy naftowej . Ziarna i zboża. Ponadto wstrzymano aliancki eksport do Rosji sprzętu i maszyn do produkcji ropy naftowej.
„Tylko te sankcje poważnie ucierpią dostawy ropy z Rosji” – dodał ekspert.
Masowy wzrost cen ropy zmusił Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA), organizację dążącą do koordynowania polityki energetycznej swoich państw członkowskich, do uwolnienia 60 milionów baryłek ropy z globalnych rezerw, z czego 50% lub 30 milionów baryłek. wydane przez Stany Zjednoczone w celu złagodzenia niektórych obecnych ograniczeń dostaw.
„Sytuacja na rynkach energetycznych jest bardzo poważna i wymaga naszej pełnej uwagi” – powiedział w oświadczeniu Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej. „Globalne bezpieczeństwo energetyczne jest zagrożone, narażając światową gospodarkę na ryzyko w niepewnej fazie ożywienia”.
Agencja z siedzibą w Paryżu ma łącznie 30 państw członkowskich: Niemcy, Australia, Austria, Belgia, Kanada, Korea Południowa, Dania, Słowacja, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Japonia, Luksemburg i Meksyk Nowa Zelandia, Norwegia, Holandia, Polska, Portugalia, Wielka Brytania, Czechy, Szwecja, Szwajcaria i Turcja.
„Jesteśmy gotowi wykorzystać wszystkie dostępne narzędzia, aby zmniejszyć zakłócenia w globalnych dostawach energii w wyniku działań Prezydenta. [Vladimir Putin]Prezydent Stanów Zjednoczonych Joseph Biden powiedział w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom.
* Cesar e Pérez przyczynił się do powstania tej historii.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”