Chilijczycy zajmują drugie miejsce pod względem poczucia, że ​​ich kraj pozostaje w tyle w badaniu spośród 25 krajów

Chilijczycy zajmują drugie miejsce pod względem poczucia, że ​​ich kraj pozostaje w tyle w badaniu spośród 25 krajów

W opinii 68% Chilijczyków kraj przechodzi okres schyłkowy. Ten odsetek plasuje ją na drugim miejscu jako najgorzej widząca obecną sytuację w swoim kraju, wyprzedzając jedynie Brazylię (69%). Dane pochodzą z badania Sentimiento de Sistema Roto przeprowadzonego w 2021 r. przez Ipsos wśród respondentów z 25 krajów.500 z nich to Chilijczycy. RPA i Argentyna (po 68%) znajdują się na tej samej pozycji co Chile, a Kolumbia (67%) zajmuje trzecie miejsce w rankingu.

Większość obywateli niemal wszystkich krajów objętych badaniem wyraża poczucie wyobcowania, gdy myślą o swoim narodzie. Badanie przeprowadzone na ponad 19 000 dorosłych ujawnia powszechne postrzeganie zepsutego systemu politycznego i gospodarczego w większości krajów, któremu często towarzyszą populistyczne, antyelitarne nastroje i rdzenne poglądy. Według Ipsos wszystkie cztery kraje o najwyższym poziomie alienacji znajdują się w Ameryce Łacińskiej: Kolumbia, Peru, Brazylia i Chile..

Aby w pełni zrozumieć rozprzestrzenianie się społecznego i politycznego niezadowolenia, Ipsos opracował wskaźnik „System jest zepsuty”, oparty na poziomie zgodności z pięcioma stwierdzeniami: „Gospodarka jest sfałszowana na korzyść bogatych i potężnych” (średnio 71% zgadza się w 25 badanych krajach), „tradycyjne partie A politycy nie dbają o ludzi „takich jak ja” (68%), „lokalni eksperci nie rozumieją życia „ludzi takich jak ja” (65%), kraj „potrzebuje silnego przywódcy, aby odebrać go bogatym i potężnym” (64%) i „naprawić” kraj, którego potrzebujemy. Silnemu przywódcy, który chce łamać zasady” (44%).

Średnio 57% zgadza się, że ich kraj podupada. Jednak mniej niż połowa ankietowanych w Australii, Korei Południowej, Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Meksyku podziela ten pogląd. Australia jest jedynym krajem, w którym ludzie (37%) nie zgadzają się (36%) z tym stwierdzeniem.

podczas, Średnio 56% respondentów postrzega społeczeństwo swojego kraju jako zepsute. Pierwsza to RPA z 74%, a następnie Węgry (72%), Brazylia (72%) i Chile (69%). W porównaniu z 2019 r., przed pandemią, poczucie, że twój kraj jest załamany, było bardziej powszechne (pięć punktów lub więcej) w ośmiu krajach i znacznie mniej w 10, a jeszcze bardziej wzrosło w Turcji (14) i Chile (12). I Szwecja (11), a spadły bardziej w Polsce (-40), Rosji (-17) i Hiszpanii (-15).

Protestujący konfrontują się z policyjną ciężarówką z wodą podczas demonstracji w Valparaíso, 19 października 2020 r. Zdjęcie: Reuters

Chile zajmuje pierwsze miejsce w kategorii „Lokalni eksperci nie rozumieją życia „ludzi takich jak ja”, z 84%i zajmuje drugie miejsce w rankingu „Tradycyjne partie i politycy nie dbają o ludzi takich jak ja”, z wynikiem 84%, wyprzedzając Kolumbię, która ma 85%.

Ipsos zauważa, że ​​antyelitarne nastroje populistyczne są ściśle powiązane z nastrojami złamanego porządku. Dlatego częściej występuje w Chile, na Węgrzech, w Kolumbii, Peru i Rosji. W rzeczywistości, Chile znajduje się na szczycie Indeksu Populizmu z wynikiem 3,26, podczas gdy średnia 25 krajów wynosi 2,94.

Wskaźnik opiera się na przyjęciu pięciu danych: Główny podział w naszym społeczeństwie jest między zwykłymi obywatelami a elitą polityczną i gospodarczą; Elity polityczne i gospodarcze nie dbają o lud pracujący; Politycy zawsze w końcu znajdują sposoby na ochronę swoich przywilejów; Politycy muszą być w stanie powiedzieć to, co myślą, niezależnie od tego, co inni myślą o ich opiniach, a najważniejsze kwestie polityczne w kraju muszą być rozstrzygane bezpośrednio przez naród w referendach, a nie przez wybieranych urzędników.

W przypadku Chile, prowadzi w dwóch z tych danych: główny podział w naszym społeczeństwie jest między zwykłymi obywatelami a elitą polityczną i gospodarczą na poziomie 84% (średnia wśród 25 krajów wynosi 70%), a w Politycy zawsze znajdują sposoby na ochronę swoich przywilejów, 91%. (Średnia wśród 25 krajów wynosi 81%.)

Wenezuelscy migranci idą drogą po nielegalnym przekroczeniu granicy między Boliwią a Chile w Colchani, 3 lutego 2021 r. Zdjęcie: AFP

Na całym świecie średnio 64% uważa, że ​​elita jest blisko spokrewnioną grupą o podobnych zainteresowaniach اهتمامPodczas gdy 36% uważa, że ​​jest to luźna grupa ludzi o różnych zainteresowaniach. Korea Południowa (79%) i Chile (77%) mają najsilniejsze przekonanie, że elita jest blisko spokrewnioną grupą ludzi.

Jeśli chodzi o poglądy tubylców, badanie Ipsos pokazuje, że „przeciętny obywatel świata” ma ambiwalentny stosunek do imigracji, skłaniając się najpierw ku poglądowi narodowemu. Tak więc 57% ankietowanych stwierdziło, że pracodawcy powinni preferować obywateli nad imigrantami, gdy brakuje miejsc pracy. 38% zgadza się, że ich kraj byłby silniejszy, gdyby powstrzymali imigrację (podczas gdy 33% się nie zgadza), a 38% twierdzi, że imigranci odbierają pracę „prawdziwym” obywatelom swojego kraju (podczas gdy 35% się nie zgadza).

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *