(ANSA) – Rzym, autor: Mila Onder – Włosi mają w kieszeniach ponad miliard kryptowalut, co jest tendencją rosnącą zwłaszcza wśród młodych ludzi w wieku od 18 do 29 lat. To przede wszystkim najmłodsi ludzie w wieku od 18 do 29 lat, którzy we Włoszech inwestują w kryptowaluty.
Jednak biorąc pod uwagę kwoty, wirtualna waluta jest szczególnie przekonująca dla starszych inwestorów, między 40 a 60 rokiem życia, którzy mają większą płynność.
W każdym razie, od Bitcoina po Binance, rynek włoski wydaje się być szczególnie otwarty na waluty cyfrowe.
Według danych przesłanych do OAM, organu maklerów giełdowych, na koniec pierwszego kwartału 2023 roku klienci wyspecjalizowanych operatorów posiadali we Włoszech kryptowaluty o wartości ponad 1 miliarda euro.
Ogółem do agencji przesłano metadane dotyczące operacji ponad 1,17 miliona klientów: spośród nich 59% (ponad 690 000) miało w ostatnim dniu kwartału referencyjnego kryptowaluty w swoim portfelu o łącznej wartości w euro równej dokładnie 1 067 614 570 i średniej wartości około 1 545 euro.
Wśród 10 europejskich krajów o najwyższym PKB Włochy zajmują również drugie miejsce pod względem liczby dostawców usług związanych z korzystaniem z wirtualnej waluty i dostawców usług portfela cyfrowego (VASP), z łączną liczbą 114.
Jest to liczba następująca po polskiej, czyli 768, i poprzedzająca francuską, czyli 78.
Z danych przesłanych do Oam wynika, że większość stanowią klienci w wieku od 18 do 29 lat (40%), a następnie klienci w wieku od 30 do 39 lat (25%).
Odsetek wagowy maleje wraz ze wzrostem grupy wiekowej, osiągając 1% dla osób powyżej 70 roku życia. Jeśli jednak przyjrzymy się wolumenowi inwestycji (zarówno całkowitym saldom w walutach fiducjarnych, jak i wirtualnym oraz liczbie i wartości konwersji z waluty fiducjarnej na walutę wirtualną i odwrotnie), okaże się, że klienci w wieku od 40 do 60 lat są rekordzistami, z odsetkiem około 50%.
Kontynuując walkę z nieautoryzowanymi płatnościami, OAM zidentyfikował 16 osób, które wydają się prowadzić działalność kredytodawców bez wpisu do prywatnego rejestru.
W szczególności przeanalizowano 65 osób, sprawdzając, czy 25% próby (16 osób z 65) miało stronę internetową w języku włoskim, a 5% (3 osoby z 65) miało sieć społecznościową w języku włoskim. (zapominać).
Wszelkie prawa zastrzeżone. © Copyright Firma Ansa Wszelkie prawa zastrzeżone
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”