Czym jest NATO, kim są jego członkowie i kiedy działa?

Czym jest NATO, kim są jego członkowie i kiedy działa?

(CNN) — NATO, Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego, jak brzmi jej pełna nazwa, jest nieagresywnym europejskim i północnoamerykańskim sojuszem obronnym stworzonym w celu promowania pokoju i stabilności oraz ochrony bezpieczeństwa swoich członków.

Organizacja z siedzibą w Brukseli w Belgii powstała w miarę nasilania się zimnej wojny. Jej celem była ochrona krajów Europy Zachodniej przed zagrożeniem ze strony Związku Radzieckiego oraz przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się komunizmu po II wojnie światowej.

W kwietniu 1949 roku jej 12 założycieli — Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Francja i osiem innych krajów europejskich — podpisało Traktat Północnoatlantycki, zobowiązując się do wzajemnej ochrony środkami politycznymi i wojskowymi.

Od tego czasu sojusz rozrósł się: dziś liczy 30 członków. W kolejności alfabetycznej są to: Albania, Niemcy, Belgia, Bułgaria, Kanada, Chorwacja, Dania, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, USA, Estonia, Francja, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Czarnogóra, Norwegia , Niderlandy, Polska, Portugalia, Wielka Brytania, Czechy, Rumunia i Turcja.

Od zakończenia zimnej wojny do sojuszu przystąpiło kilkanaście krajów byłego bloku wschodniego, w tym trzy byłe republiki radzieckie. Rosja nadal postrzega NATO jako zagrożenie pomimo upadku Związku Radzieckiego. W obliczu niedawnych napięć z Zachodem Rosja zażądała stanowczych gwarancji, że sojusz nie będzie się dalej rozszerzał, czemu sprzeciwiają się członkowie NATO.

Jednak od maja 202222 doszło do dalszych napięć między NATO a Rosją Deklaracja poparcia dla NATO Prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier Sanna Marin nakreślili drogę do przystąpienia do sojuszu jako jedną z opcji Finlandii w obliczu wojny Rosji z Ukrainą po tym, jak fiński rząd niedawno przedłożył parlamentowi raport na temat bezpieczeństwa narodowego.

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o członkostwo w NATO w maju.

Wszyscy 30 członków NATO musi wyrazić jednomyślną zgodę na przyjęcie kraju do sojuszu.

Do czego odnosi się natowska zasada bezpieczeństwa zbiorowego?

Pomimo poważnych zmian geopolitycznych od czasu powstania NATO, jego cel pozostaje ten sam. Kluczowa zasada leżąca u podstaw bezpieczeństwa zbiorowego: „Zbrojny atak na jednego lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie traktowany jako atak na nich wszystkich”.

Zasada bezpieczeństwa zbiorowego jest zapisana w artykule 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Gwarantuje to, że zasoby całego sojuszu mogą być użyte do obrony dowolnego kraju członkowskiego. Jest to szczególnie ważne dla wielu małych krajów, które bez sojuszników byłyby bezradne. Na przykład Islandia nie ma stałej armii.

Ponieważ Stany Zjednoczone są największym i najpotężniejszym członkiem NATO, każde państwo w sojuszu może skutecznie bronić Stanów Zjednoczonych.

W rzeczywistości pierwszy i jedyny raz, kiedy 5. Dywizja została uruchomiona, miał miejsce po atakach na Stany Zjednoczone z 11 września 2001 roku; W rezultacie sojusznicy z NATO przystąpili do inwazji na Afganistan.

Jednak NATO działało przy innych okazjach.

Rozpoczęła wspólne działania obronne z rakietami Patriot w 1991 r., kiedy rozmieściła rakiety Patriot podczas wojny w Zatoce Perskiej, w 2003 r. w związku z kryzysem w Iraku oraz w 2012 r. w odpowiedzi na sytuację w Syrii.

Wszystkie trzy opierają się na twierdzeniach Turgiewa.

Czy NATO ma własną armię?

NIE. NATO zależy od wkładu sił swoich państw członkowskich, co oznacza, że ​​jest tak silne, jak siły poszczególnych krajów. W interesie całego sojuszu jest, aby każdy kraj przeznaczył na swoją obronę odpowiednie środki.

Jest to jeden z kluczowych punktów sojuszu, a Stany Zjednoczone i Wielka Brytania często krytykują inne państwa członkowskie za to, że nie robią tego, co do nich należy.

Wydatki wojskowe USA konsekwentnie przewyższają budżety innych sojuszników od czasu powstania NATO w 1949 roku. Ale różnica ta powiększyła się, gdy Ameryka zwiększyła swoje wydatki po atakach z 11 września.

Zgodnie z wytycznymi NATO każdy kraj musi wydawać 2% swojego PKB na obronę, ale większość krajów nie osiąga tego celu.

Były prezydent USA Donald Trump wypowiadał się w tej sprawie szczególnie głośno, domagając się, aby kraje europejskie zrobiły więcej, aw pewnym momencie sugerując, że Stany Zjednoczone powinny „spłacić” dawne deficyty.

Według najnowszych szacunków NATO siedem państw członkowskich – Grecja, Stany Zjednoczone, Chorwacja, Wielka Brytania, Estonia, Łotwa, Polska, Litwa, Rumunia i Francja – osiągnie cel 2% do 2021 roku.

Jest to jednak znacząca poprawa. W 2014 r. tylko Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Grecja wydały ponad 2 proc.

W tym czasie wszystkie państwa członkowskie poniżej progu zobowiązały się do zwiększenia wydatków wojskowych, aby osiągnąć cel w ciągu dekady. Większość dotrzymuje obietnicy.

Jak zmieniała się rola NATO na przestrzeni czasu?

Po upadku Związku Radzieckiego NATO rozrosło się i rozszerzyło.

Od tego czasu jej członkowie służyli jako żołnierze sił pokojowych w Bośni, walcząc z handlem ludźmi i przechwytywali uchodźców na Morzu Śródziemnym.

Sojusz reaguje również na nowe sposoby pojawiania się konfliktów, na przykład tworząc centrum cyberbezpieczeństwa w Estonii.

Przyczynili się do tego raportu Frederik Pleitgen i Nadine Schmidt z CNN.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *