Donald Tusk zaprzysiężony na nowego premiera Polski | Oznacza to koniec ośmiu lat ultrakonserwatywnego rządu

Donald Tusk zaprzysiężony na nowego premiera Polski |  Oznacza to koniec ośmiu lat ultrakonserwatywnego rządu

W środę Donald Tusk złożył ślubowanie na nowego premiera Polski Zanim prezydent Andrej Duda oficjalnie zakończył osiem lat ultrakonserwatywnego rządu z wizją większej integracji kraju ze starym kontynentem.

Nowa administracja pod wodzą Tuska, która rządziła Polską już w latach 2007-2014, przyjechała pod Pałac Prezydencki w Warszawie autobusem z napisem „Dziękuję, Polsko” na bokach, zaś niektórzy mieszkańcy wokół kompleksu upamiętnili to wydarzenie banery. 42 lata temu w Polsce wprowadzono stan wojenny, a przemiany, które przyniosły w kraju demokrację, rozpoczęły się w 1989 roku.

Ultrakonserwatywna Partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zdobyła więcej mandatów w październikowych wyborach powszechnych, ale w poniedziałek nie znalazła w parlamencie potencjalnych partnerów koalicyjnych. Sojusz Obywatelski Duska zajął w wyborach drugie miejsce, ale zawarł sojusz z dwoma mniejszymi proeuropejskimi ugrupowaniami opozycyjnymi, Trzecią Drogą i ugrupowaniami lewicowymi, i zebrał wystarczającą liczbę głosów, aby odsunąć PiS od władzy..

Nowy premier w ciągu dwóch tygodni będzie musiał stawić czoła najpilniejszym wyzwaniom związanym z przygotowaniem i zatwierdzaniem budżetów publicznych oraz wdrażaniem ważnych reform instytucjonalnych. W sądownictwie, podobnie jak poprzedni rząd, spotka się ze sprzeciwem Prezydenta. Mimo to Duda – którego kadencja kończy się w 2025 r. – obiecał w swoim przemówieniu, że nie będzie sprzeciwiał się żadnej proponowanej ustawie, która jego zdaniem będzie dobra dla polskich obywateli. W przeciwnym razie, Można skorzystać z prawa weta.

„Polska wróciła do Europy”

Po złożeniu przysięgi Tusk udał się do Brukseli, aby wziąć udział w szczycie szefów rządów i państw UE z przywódcami Bałkanów Zachodnich. „Polska wróciła do Europy i to jest dla mnie najważniejszy moment w mojej karierze politycznej. To nie jest łatwe zadanie” – oznajmił. przychodzić Wskazał także na swoje zaangażowanie na rzecz wzmacniania praworządności, standardów demokratycznych, wolności słowa i praw człowieka. „To bardzo smutna refleksja, że ​​w 2023 r., przynajmniej w niektórych państwach członkowskich, nadal będziemy mówić o tych podstawowych wartościach” – ubolewał.

Premier, który przewodniczył Radzie Europejskiej w latach 2014-2019, zapewnił polski rząd, że jego powrót jest momentem bardzo szczególnym ze względu na kontekst geopolityczny. „Jest mi trochę smutno, bo od tego czasu nic się nie zmieniło. Sytuacja się pogorszyła, szczególnie jeśli chodzi o Ukrainę i rosyjską agresję” – powiedział.

Odnosząc się do konfliktu stwierdził, że dla jego kraju i Europy najważniejsze jest skuteczne wsparcie Ukrainy. „Nie można akceptować żadnej apatii ani zmęczenia Ukrainą. To jest niedopuszczalne, ponieważ nie mówimy tylko o Ukrainie i wojnie i rosyjskiej agresji. Mówimy o naszej przyszłości” – podkreślił.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *