Duda pogłębia kryzys instytucjonalny w Polsce, ułaskawiając dwóch skazanych polityków

Duda pogłębia kryzys instytucjonalny w Polsce, ułaskawiając dwóch skazanych polityków

Prezydent Polski Andrzeja DudyW czwartek przedstawiono rządowi nową dyrektywę Donalda Tuska Ułaskawił dwóch uwięzionych polityków, a demonstracja zorganizowana przez konserwatywną opozycję w stolicy była protestem przeciwko temu, co określali jako „anarchię” i „chaos narodowy”.

W transmitowanym na żywo w telewizji przemówieniu Duda zapowiedział „rozpoczęcie procesu ułaskawienia” byłemu ministrowi spraw wewnętrznych M.Ariasz Kamiński, i jego wiceminister Masij Wasik, Określił ich mianem „pierwszych więźniów politycznych” w Polsce od 1989 r., czyli daty nadejścia w Polsce demokracji.

Ułaskawiając prezydenta, powiązanego z ultrakonserwatywną partią Prawo i Sprawiedliwość (PiS), oświadczył, że chce „zapobiec eskalacji incydentów” i „uspokojeniu napięć” w kraju.

Występując wraz z żonami polityków Duda nazwał aresztowanie Kamińskiego i Wasika, którzy chcąc uniknąć aresztowania, szukali schronienia w pałacu prezydenckim, „zagrożeniem dla konstytucji”.

Przemówienie prezydenta nastąpiło na kilka minut przed rozpoczęciem demonstracji zwołanej przez konserwatywną opozycję w centrum Warszawy, która według władz miasta zgromadziła się. 35 000 osób A jego podróż obejmuje trzy scenariusze kryzysu instytucjonalnego, przed którym stoi Polska.

Jednym z nich jest parlament, w którym koalicja pod wodzą Tuska wykorzystała swoją absolutną większość, zanim miesiąc temu utworzyła rząd, aby rozpocząć dezaktywację niektórych z najbardziej kontrowersyjnych posunięć poprzedniej konserwatywnej administracji, wspieranej przez Dudę.

W ubiegły wtorek w Pałacu Prezydenckim doszło do konfrontacji Dudy z władzą, kiedy 16 funkcjonariuszy policji wkroczyło, by aresztować dwóch polityków ułaskawionych przez Sąd Najwyższy w 2015 roku za nadużycie władzy. Nie uznaje go za ważny.

Trzecią z nich była telewizja państwowa, której likwidację rozpoczęto, gdyż uznał ją za narzędzie w służbie poprzedniego zarządcy; Było to kolejne pole bitwy, na którym nowy rząd, który powołał nową administrację, starł się z sądami, które uznały nominacje za nielegalne.

Skutek jest taki, że cztery tygodnie po zmianie władzy widać nie tylko, że Duda i Tusk bronią zupełnie odmiennej polityki, ale że obaj są gotowi użyć wszelkich dostępnych środków, aby sobie nawzajem udaremnić.

Dla nowej władzy wykonawczej trudniej będzie stanąć przed sesją legislacyjną z wrogim prezydentem, gdyż dla skuteczności ustaw zatwierdzonych przez parlament wymagana jest zgoda prezydenta.

Uchwalenie jednej z tych ustaw, czyli ogólnego budżetu państwa na 2024 rok, stało się dla Tuska wymogiem nieodzownym, bo jeśli nie zostanie przyjęta do końca miesiąca, Tuta będzie mógł korzystać z uprawnień przyznanych mu przez konstytucję. Zadzwoń do wcześniejszych wyborów.

Podobnie Duda ryzykuje, że stanie się postacią czysto polityczną i będzie postrzegany przez obywateli jako czynnik destrukcyjny, niezdolny do rządzenia krajem i godzący w prestiż instytucji prezydenckiej.

Po ośmiu latach ultrakonserwatywnego rządu, ze skomplikowaną reformą sądownictwa i szeregiem politycznych manewrów mających na celu utrzymanie wpływów sojuszników w instytucjach i organach publicznych, zwolennicy PiS zachowują tymczasem znaczną część władzy. Protest.

Z drugiej strony Trybunał Konstytucyjny, który może skierować do kontroli każdą ustawę, którą Duda uzna za wątpliwą, wielokrotnie pokazywał, że nie interesują go trudne do rozstrzygnięcia spory, jak chociażby orzeczenie stwierdzające niezgodność Traktatu Akcesyjnego Polski z prawem. do Unii Europejskiej.

Kryzys instytucjonalno-prawny, przed którym stoi Polska, grozi zaostrzeniem istniejącego już od lat konfliktu społecznego i wbrew oczekiwaniom milionów Polaków zmiana rządu nie została dotychczas rozwiązana.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *