Dzieci Ukrainy: petycja z polskiej granicy | Pierwszy rząd | Planeta przyszłości

Od początku konfliktu setki tysięcy ukraińskich dzieci zostało zmuszonych do opuszczenia na noc rodziny, przyjaciół, szkoły, zabawek i zwierząt domowych, a także zwykłych i naturalnych uczuć. Za miesiąc, 6,5 miliona osób zostało przesiedlonych Na Ukrainie i Ponad 3,5 miliona Przekroczyli granice międzynarodowe w poszukiwaniu bezpieczeństwa. UNHCR szacuje, że 90% tych uchodźców to kobiety lub dzieci i młodzież, a 40% ma mniej niż 14 lat.

Na początku marca dołączyłem do Zespołu Reagowania Humanitarnego World Vision i byłem świadkiem setek dzieci i młodzieży przybywających do Medica i innych przejść między Ukrainą a Polską. Wiele osób nosi niektóre przedmioty i trochę jedzenia w plastikowych torbach, aby kontynuować podróż.

Odwiedziłem granice, dworce kolejowe, prowizoryczne ośrodki dla uchodźców i ośrodki recepcyjne, aby ocenić sytuację z punktu widzenia bezpieczeństwa dzieci. Widziałem dużą liczbę przesiedlonych dzieci, z których część jest głęboko przygnębiona, bardzo głodna i głęboko zaniepokojona o swoich bliskich, którzy opuścili Ukrainę. Wielu jest odseparowanych od swoich rodzin i przekracza granicę bez wsparcia i jest narażonych na wysokie ryzyko nadużyć, przemocy, wyzysku i handlu ludźmi.

Widziałem wiele kobiet, których matki zdecydowały się zostać w domu, aby opiekować się innymi członkami rodziny, podróżując z nieletnimi, których nie są właścicielami. Ten kryzys jest wyjątkowy, ponieważ większość mężczyzn powinna być na Ukrainie; Z kraju wyjeżdżają tylko kobiety, dzieci i osoby starsze.

Przekroczenie granicy to dopiero pierwszy etap długiej, bolesnej i zawodnej podróży uchodźcy.

To dopiero początek. Przekroczenie granicy to dopiero pierwszy etap długiej, bolesnej i zawodnej podróży uchodźcy. Pośród chaosu i rozpaczy muszą znaleźć miejsce na nocleg lub złapać pociąg do innego miasta, w którym mają przyjaciół lub rodzinę.

Victoria, wolontariuszka na rzeszowskim dworcu, mówi: „Ludzie są w rozpaczy i przyjeżdżają prawie nie wiedząc, gdzie iść. Opuszczają swoje miasta dla bezpieczeństwa, ale kiedy już tu dotrą, niektórzy nie mają żadnych planów. W dużych miastach, takich jak Warszawa, sytuacja jest chaotyczna, setki osób śpi na korytarzach i peronach kolejowych. Ich przyszłość jest niepewna i wielu z nich podróżuje bez sieci do celu.

Ryzyko nadużycia

Podczas tego kryzysu rządy, organizacje pozarządowe i inni wolontariusze muszą pilnie współpracować w celu opracowania strategii, które pozwolą utrzymać dzieci najbardziej narażone na uprowadzenia, wykorzystywanie, wykorzystywanie i przemoc ze względu na płeć.

Natalie, aktywistka ukraińska, powiedziała mi, że bardzo niepokoiło ją to, że dziewczyny i młode kobiety przychodzą na granicę bez pieniędzy, ponieważ „przyjęły pomoc od nieznajomych”. Dodaje: „Łatwo znikają, bo nad granicami panuje chaos i rozpacz. Panika, którą odczuwają, naraża ich na duże ryzyko uprowadzenia.

Konieczne jest ustanowienie silnych powiązań między agencjami ochrony dzieci ponad granicami, aby wzmocnić protokoły identyfikacji, rejestracji i reintegracji dzieci i młodzieży, które podróżują przez Ukrainę i przekraczają granice do krajów sąsiednich. Protokoły te powinny być wspierane przez inicjatywy podnoszące świadomość w celu zapobiegania uprowadzeniom dzieci, a także opracowywanie łatwo dostępnych informacji na temat mechanizmów zgłaszania uprowadzeń i młodzieży.

Dzieci w centrum

Nie wiemy, ile czasu zajmie zakończenie konfliktu ani kiedy będziemy mogli rozpocząć pracę, aby wrócić do normalnego życia. Wiemy jednak, że dzieci i młodzież potrzebują natychmiastowej pomocy, od podstawowych artykułów po usługi bezpieczeństwa i wsparcie psychologiczne. Ponadto, w miarę rozwoju naszej odpowiedzi na ten kryzys, będą potrzebować więcej: dostępu do edukacji, wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego i emocjonalnego oraz pomocy w łączeniu się z rodzinami.

Konflikt został nałożony na ukraińskie dzieci. Dlatego apelujemy o silne mechanizmy rozliczalności, aby zapewnić, że ich głosy będą brane pod uwagę przy opracowywaniu, wdrażaniu i ocenie strategii reagowania humanitarnego. Pomocy nie można odłączyć od upodmiotowienia, uczestnictwa i odporności, ponieważ niezaprzeczalne prawo i katastrofy, które dzieci i młodzież słyszą we wszystkich decyzjach wpływających na ich życie, nie stanowią wyjątku.

Możesz śledzić PLANETA FUTURO Świergot, Facebook I InstagramI zasubskrybuj Tutaj Do naszego „Newslettera”.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.