Znowu partnerzy NATO ponownie decyduje, do której broni wysłać stokrotki Ukraina. Wszystko wskazywało na to, że możliwość dostarczenia do Kijowa myśliwców F-16 prędzej czy później zmaterializuje się po zniesieniu embarga na czołgi. Problem polega na tym, że ukraińskie zapasy rakiet są ograniczone, a F-16 wyposażone w pociski powietrze-powietrze z elektronicznie ekranowanymi radarami umożliwiłyby ukraińskiej armii równą obronę przed napastnikami. Masowe ataki armii rosyjskiej.
Protesty są liczne, a „nie” z Waszyngtonu i Berlina oznaczają tę debatę. Chociaż są inne kraje, które są bardziej prawdopodobne itp Francji, Polski i Holandii, ostrożność była najważniejsza w ciągu ostatnich kilku godzin. Najważniejsze wydaje się być to, aby nie naciskać zbyt mocno i nie napinać liny zbyt mocno, z obawy przed zerwaniem liny w szczególnie trudnym momencie.
„Nie” – zapewnił w poniedziałek prezydent USA. Joe BidenaBez składania wyjaśnień, nawet bez otwierania drzwi Eksport myśliwców F-16Kiedy dziennikarze go zapytali. Prawie identyczna replikaNie» Niemcy ostatnich dni, mimo zjednoczonego frontu Waszyngtonu i Berlina, dystansują się od kanclerz Olafa Schallsa Jej tradycyjny europejski sojusznik: Francja. Prezydent Francji Emmanuela Macrona, jest bardziej restrykcyjna i nie wyklucza kategorycznie tej opcji, choć zaczęła stawiać warunki. Dla Macrona istotne jest, aby milicje były wykorzystywane do ochrony ludności ukraińskiej, a nie do wkraczania na terytorium Rosji, aby Moskwa nie interpretowała tego posunięcia jako bezpośredniego wejścia w konflikt.
Chociaż w przeszłości Holandia otwierała drzwi dla wysyłania bojowników, panie premierze mark rutte W tym tygodniu chciał wyjaśnić, że nie było żadnych formalnych próśb i że zapewnienie Kijowowi tych lotów byłoby „bardzo dużym krokiem”. Polska była jednym z krajów, które wywierały największą presję na Berlin, aby wysłał Czołgi Pantera, teraz woli ukrywać się za niezbędną koordynacją z innymi sojusznikami z NATO. „W tej chwili nie ma oficjalnej mowy o przekazaniu Ukrainie polskich F-16” – powiedział wczoraj AFP wiceminister obrony narodowej. Wokciech Skurkiewicz. Podobnie jak czołgi, uważa przemysł zbrojeniowy. „Nie” jest tylko preludium do „tak”.
Producent Lockheed Martin Alianci ogłosili, że zwiększą produkcję F-16, jeśli zdecydują się dostarczyć je do Kijowa. Latem Kongres USA zatwierdził już budżet w wysokości 100 milionów dolarów na szkolenie ukraińskich pilotów w obsłudze tych myśliwców. Ukraińskie wojsko wybiera wysoko wyszkolonych pilotów do odbycia tego typu szkolenia, które trwa do sześciu miesięcy.
W każdym razie, tutaj znowu zaczyna się dyskusja Paryż i Berlin na przeciwległych brzegach. Niemcy wolą pozostać pod ochronną tarczą Stanów Zjednoczonych i nie podejmować decyzji w pojedynkę, proklamowana przez Francję europejska suwerenność strategiczna może zostać pogrzebana w zapomnieniu. Tydzień temu Paryż i Berlin zorganizowały swoją przyjaźń i próbowały zapomnieć o pogłębiających się różnicach ostatnich miesięcy – w tym kontrowersyjnej podróży Scholesa do samego Pekinu – gdy wojna na Ukrainie ponownie utknęła w martwym punkcie. Ujawniam odmienne spojrzenie obu krajów na świat w takich dziedzinach jak energia i obronność.
W najbliższy piątek w Kijowie odbędzie się szczyt Ukraina-UE, na którym przewodniczący Komisji Europejskiej Ursuli van der Leyen, i Przewodniczącego Rady Charles-Michael, jedź do kraju w stanie wojny. Chociaż spotkanie początkowo nie miało na celu omówienia broni, jest mało prawdopodobne, że ukraińscy urzędnicy nie wykorzystają spotkania do złożenia nowego apelu.
Chociaż ostateczna decyzja nie została podjęta, mocne oświadczenia Bidena pojawiły się po tym, jak DigitalPolitico poinformowało przez anonimowe źródła, że Pentagon rozważa wysłanie bojowników.
W rzeczywistości debata trwa od miesięcy, kiedy liczba ataków rakietowych wzrosła wielokrotnie. Ale minęło zaledwie kilka dni od pierwszej rocznicy wojny i wydaje się, że siły Władimira Putina odrabiają część strat poniesionych w ostatnich miesiącach. Wołodymyr Zełenski Po raz kolejny zażądała amerykańskich myśliwców tego typu, ale obejmuje pięćdziesiąt krajów, które wyślą te samoloty, nawet jeśli nie Berlin i Waszyngton.
Pierwsza dostawa 140 czołgów
Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebapoinformowano, że Siły Zbrojne Ukrainy otrzymają od 120 do 140 czołgów w ramach pierwszej tury dostaw potwierdzonych przez mocarstwa zachodnie. Jak opisuje Kuleba, Kijów liczy na pozyskanie zachodnich modeli, takich jak niemiecki Cheetah, brytyjski Challenger, amerykański Abrams czy francuski Leclerc. Tym samym Kuleba wykorzystał tę okazję, aby powtórzyć, że tak zwany „sojusz czołgów” był nie tylko wielkim zwycięstwem wojska w obronie przed Rosją, ale także znaczącym osiągnięciem dla prestiżu ukraińskiej dyplomacji. Odnosząc się do grupy krajów, które zobowiązały się do dostarczania czołgów, Kuleba zaznaczył, że w tej chwili składa się ona z dwunastu krajów.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”