Górnictwo i gospodarka o obiegu zamkniętym idą w parze dzięki projektowi LIFE Remine Water

Górnictwo i gospodarka o obiegu zamkniętym idą w parze dzięki projektowi LIFE Remine Water

Projekt badawczo-rozwojowy i innowacyjny Życie wodne w Riminiprowadzone przez Setaqua Świętowało się dzięki finansowaniu z programu LIFE Komisji Europejskiej Wydarzenie zamykające „Innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego górnictwa”. W Sewilli odbyło się spotkanie, w którym wzięło udział ponad 70 przedstawicieli administracji publicznej, przedsiębiorstw oraz sektora naukowo-akademickiego, aby omówić wyzwania i rozwiązania w zakresie zarządzania zasobami (wodą i odpadami) w obszarze górnictwa.

Wydarzenie to było doskonałą okazją do zaprezentowania wyników i wniosków uzyskanych w projekcie, a także opublikowania innych sukcesów przybliżających gospodarkę o obiegu zamkniętym do sektora wydobywczego, takich jak projekty RECOVERY, METALLICO, SUBPRODUCTS4LIFE i BRINE MINING.

Rewolucjonizujemy przemysł wydobywczy z liniowego na cyrkularny

Sektor wydobywczy jest dużym konsumentem wody w Europie, dlatego istotne jest zarządzanie nim. LIFE Remine Poszukiwania wody Promowanie przejścia w stronę modelu o bardziej zamkniętym obiegu w sektorze wydobywczym, Opracowując innowacyjne rozwiązania w zakresie oczyszczania zasilane energią odnawialną w celu promowania odzyskiwania zasobów i ponownego wykorzystania wody w przemyśle.

To wydarzenie symbolizuje koniec pięciu lat badań, które pozwoliły nam zademonstrować proces bardziej zrównoważony pod względem środowiskowym i ekonomicznym. W tym sensie uzdatnianie wody opracowane w LIFE Remine Water „umożliwiło to Ogranicz zrzuty do środowiska poprzez odzysk ponad 90% wody, aby można było go później ponownie wykorzystać. Oprócz tego ponownego użycia, Technologia wymiany jonowej „Druga linia technologiczna pozwoliła nam odzyskać ponad 90% miedzi i 50% cynku obecnego w strumieniach kwasów bogatych w minerały” – wyjaśnił. Lydia Fernandez Rojokierownik projektu LIFE Remine Water.

W podsumowującym wydarzenie okrągłym stole uczestniczyli przedstawiciele sektora publicznego i prywatnego, m.in.: Manuela Vazquezadoradca techniczny Generalnej Dyrekcji Kopalń Rządu Andaluzji; Diego Davoise’aczłonek Komitetu ds. Innowacji AMNER oraz dyrektor ds. minerałów oraz badań i rozwoju w Atalaya Mining; Daniel Fazkez, dyrektor ds. rozwoju biznesu na Andaluzję i Estremadurę w Veolia Spain oraz Alicja PalomoKoordynator projektu LIFE Remine Water w Sandfire Matsa.

Temat przewodni skupiał się na konieczności kontynuowania inwestycji w przekształcanie odpadów „do tej pory uważanych za bezużyteczną część metalu” w cenne zasoby, aby przyczynić się do gospodarki o obiegu zamkniętym w sektorze wydobywczym. Zostało to poprzedzone sesją refleksyjną, podczas której można było omówić przyszłe wyzwania i możliwości w zakresie górnictwa, biorąc pod uwagę aspekty ekonomiczne, środowiskowe i regulacyjne.

Wreszcie, Marina ArnaldosDyrektor ds. rozwoju i rozwiązań firmy Cetaqua zakończył wydarzenie, dziękując za zainteresowanie „nie tylko wdrażaniem projektów badawczo-rozwojowych i innowacyjnych, ale także zwiększaniem ich skalowalności, tak aby opracowywane technologie mogły zostać ostatecznie wdrożone”. Zauważył także talenty, jakie to nowe podejście do odzyskiwania zasobów może przyciągnąć, „w miarę otwierania się nowych możliwości w różnych obszarach wiedzy i specjalizacji”.

Zaangażowanie Cetaqua w zrównoważone górnictwo w Europie

Cetaqua, centrum technologii wodnej, kierowało projektem LIFE Remine Water. W inicjatywie tej, współfinansowanej przez program Komisji Europejskiej Life, wzięła udział Sandfire Matsa, gdzie laboratorium wody żywej dla górnictwa, Pierwsza platforma eksperymentalna do eksperymentów technologicznych w zakresie uzdatniania wody w górnictwie; Instytut Metali Nieżelaznych (IMN), który zajmował się badaniem powtarzalności procesu w przemyśle wydobywczym i hutniczym; Francuska firma Newheat specjalizuje się we wdrażaniu projektów związanych z energią słoneczną w przemyśle i jest odpowiedzialna za wykazanie ekonomicznej wykonalności wykorzystania tego rodzaju energii w operacjach uzdatniania wody w sektorze górniczym.

Inicjatywa ta zapoczątkowała szereg projektów badawczo-rozwojowych i innowacyjnych, które Cetaqua prowadziła i które pomagała promować, zgodnie z rosnącą potrzebą odzyskiwania niezbędnych surowców i metali szlachetnych, o którą prosiła Komisja Europejska. Przykładami są projekty REECOVERY, RESILEX lub METALLICO, których celem jest nie tylko efektywne oczyszczanie kwaśnych wód kopalnianych lub oczyszczonych strumieni ścieków, ale także stabilność ekonomiczna wspomnianych procesów poprzez ekstrakcję siarczków metali, pierwiastków ziem rzadkich lub kobaltu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *