Hiszpania, Niemcy, Francja, Holandia i Włochy uzgodnią minimalną stawkę 15% dla międzynarodowych firm w celu obejścia miejskiego szantażu

Hiszpania, Niemcy, Francja, Holandia i Włochy uzgodnią minimalną stawkę 15% dla międzynarodowych firm w celu obejścia miejskiego szantażu

Największe gospodarki Unii Europejskiej są gotowe ominąć blokadę Viktora Orbana i nałożyć na duże firmy minimalny podatek w wysokości 15%. Zostało to ogłoszone przez Hiszpanię, Niemcy, Francję, Włochy i Holandię w piątek w ramach spotkania ministrów finansów Unii Europejskiej, które odbyło się w Pradze.

Podczas wspólnego wystąpienia w Pradze wiceprzewodnicząca Nadia Calvino stwierdziła: „Zobowiązania G20 i OECD muszą zostać włączone do europejskiego systemu prawnego. Musimy iść naprzód. Na razie musimy upewnić się, że nie ma konkurencja do dołu i że duże firmy przyczyniają się do kosztów wojny”.

Pięć krajów chce wprowadzić w 2023 r. globalny minimalny efektywny podatek, który zależy tylko od Węgier. „Ponieważ inflacja mocno uderza w siłę nabywczą naszych obywateli, firmy muszą ponosić sprawiedliwą część ciężaru, aby złagodzić skutki globalnego kryzysu energetycznego”, mówi pięciu szefów finansów z Niemiec, Hiszpanii, Francji, Włoch i Holandii. : „Dlatego dzisiaj potwierdzamy nasze silne zaangażowanie w szybkie wdrożenie efektywnego globalnego minimalnego podatku od osób prawnych. Jest to główna dźwignia większej sprawiedliwości podatkowej poprzez skuteczniejszą walkę z optymalizacją podatkową i uchylaniem się od opodatkowania”.

Ministrowie przypominają, że w czerwcu 2022 r. Ecofin 26 z 27 państw członkowskich UE „wyraziło chęć wdrożenia tego ważnego kroku w kierunku sprawiedliwości podatkowej, a naszym pierwszym celem pozostaje osiągnięcie konsensusu. Jeśli konsensus nie zostanie osiągnięty w nadchodzących tygodniach, nasze rządy jesteśmy w pełni zdeterminowani, aby wywiązać się z naszych zobowiązań Jesteśmy gotowi do wprowadzenia globalnego minimalnego efektywnego opodatkowania w 2023 roku i wszelkimi możliwymi środkami prawnymi Jesteśmy również w pełni zaangażowani w ukończenie prac nad najlepszą redystrybucją praw podatkowych do zysków dużych globalnych międzynarodowych korporacji z zamiarem podpisania umowy wielostronnej do połowy 2023 roku”.

Oświadczenie podpisał Christian Lindner, niemiecki minister finansów. Nadia Calvino, Wiceprezydent i Minister Gospodarki Hiszpanii; Bruno Le Maire, francuski minister gospodarki. Daniel Franco, włoski minister gospodarki. oraz Sigrid Kaag, holenderska minister finansów.


Wymuszenie miejskie

Jak przypomina pięciu ministrów, czerwiec był miesiącem, w którym Unia Europejska planowała zatwierdzić 15% podatek od międzynarodowych korporacji. ale nie. Na poprzednim spotkaniu Ecofin, polscy ministrowie finansów potwierdzili polskie weto, które w efekcie oparło się na Komisji Europejskiej w sprawie odblokowania funduszu naprawczego – 36 mld euro – co skończyło się pod warunkiem, że Polska zmierzy się z polityczną dekolonizacją sądownictwa.

Polska osiągnęła tę wersję, a następnie zniosła weto w sprawie nowych podatków. Ale teraz weto pochodzi od dawnego sojusznika Węgier, których plan naprawczy został również zablokowany z powodu autorytarnego dryfu, co skłoniło Komisję Europejską do uruchomienia mechanizmu warunkowości z powodu korupcji wykrytej w administracji UE. fundusze.

Weto Urbana w sprawie podatku idzie w parze z napięciami Budapesztu z 26 krajami w związku z sankcjami wobec Rosji.

Węgierski minister gospodarki Mihaly Varga powiedział Ecofinowi: „Węgry nie mogą w tej chwili poprzeć propozycji ukierunkowania globalnej stawki minimalnej, praca nie jest gotowa i myślę, że musimy kontynuować wysiłki, aby znaleźć rozwiązanie”.

W ten sposób Orbán w końcu spełnił swoją groźbę zawetowania minimalnego podatku w wysokości 15% dla międzynarodowych korporacji, zgodnie z porozumieniem zawartym na arenie międzynarodowej w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zeszłego lata.

Propozycja OECD z października ubiegłego roku ma dwa filary.

Pierwszy filar stanowi, że 25% zysków firm o obrotach powyżej 20 000 mln USD (około 19 000 mln EUR) i rentowności powyżej 10% musi płacić podatki w krajach, w których działają. Uprawiać sport. Według OECD pierwszy filar będzie dotyczył około 100 międzynarodowych firm – Google, Facebook, technologii itp. – i wygeneruje około 125 000 milionów dolarów (119 000 milionów euro) rocznego dochodu dla dotkniętych krajów i terytoriów.

Drugi filar, omawiany w piątek w Ecofin, oferuje globalne minimum 15%, które będzie dotyczyło firm o przychodach przekraczających 750 mln euro. Według Monitora Finansowego Unii Europejskiej, kraje UE mogą wprowadzić dzięki reformie około 80 miliardów euro rocznie.


You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *