Największe gospodarki Unii Europejskiej są gotowe ominąć blokadę Viktora Orbana i nałożyć na duże firmy minimalny podatek w wysokości 15%. Zostało to ogłoszone przez Hiszpanię, Niemcy, Francję, Włochy i Holandię w piątek w ramach spotkania ministrów finansów Unii Europejskiej, które odbyło się w Pradze.
Podczas wspólnego wystąpienia w Pradze wiceprzewodnicząca Nadia Calvino stwierdziła: „Zobowiązania G20 i OECD muszą zostać włączone do europejskiego systemu prawnego. Musimy iść naprzód. Na razie musimy upewnić się, że nie ma konkurencja do dołu i że duże firmy przyczyniają się do kosztów wojny”.
Pięć krajów chce wprowadzić w 2023 r. globalny minimalny efektywny podatek, który zależy tylko od Węgier. „Ponieważ inflacja mocno uderza w siłę nabywczą naszych obywateli, firmy muszą ponosić sprawiedliwą część ciężaru, aby złagodzić skutki globalnego kryzysu energetycznego”, mówi pięciu szefów finansów z Niemiec, Hiszpanii, Francji, Włoch i Holandii. : „Dlatego dzisiaj potwierdzamy nasze silne zaangażowanie w szybkie wdrożenie efektywnego globalnego minimalnego podatku od osób prawnych. Jest to główna dźwignia większej sprawiedliwości podatkowej poprzez skuteczniejszą walkę z optymalizacją podatkową i uchylaniem się od opodatkowania”.
Ministrowie przypominają, że w czerwcu 2022 r. Ecofin 26 z 27 państw członkowskich UE „wyraziło chęć wdrożenia tego ważnego kroku w kierunku sprawiedliwości podatkowej, a naszym pierwszym celem pozostaje osiągnięcie konsensusu. Jeśli konsensus nie zostanie osiągnięty w nadchodzących tygodniach, nasze rządy jesteśmy w pełni zdeterminowani, aby wywiązać się z naszych zobowiązań Jesteśmy gotowi do wprowadzenia globalnego minimalnego efektywnego opodatkowania w 2023 roku i wszelkimi możliwymi środkami prawnymi Jesteśmy również w pełni zaangażowani w ukończenie prac nad najlepszą redystrybucją praw podatkowych do zysków dużych globalnych międzynarodowych korporacji z zamiarem podpisania umowy wielostronnej do połowy 2023 roku”.
Oświadczenie podpisał Christian Lindner, niemiecki minister finansów. Nadia Calvino, Wiceprezydent i Minister Gospodarki Hiszpanii; Bruno Le Maire, francuski minister gospodarki. Daniel Franco, włoski minister gospodarki. oraz Sigrid Kaag, holenderska minister finansów.
Wymuszenie miejskie
Jak przypomina pięciu ministrów, czerwiec był miesiącem, w którym Unia Europejska planowała zatwierdzić 15% podatek od międzynarodowych korporacji. ale nie. Na poprzednim spotkaniu Ecofin, polscy ministrowie finansów potwierdzili polskie weto, które w efekcie oparło się na Komisji Europejskiej w sprawie odblokowania funduszu naprawczego – 36 mld euro – co skończyło się pod warunkiem, że Polska zmierzy się z polityczną dekolonizacją sądownictwa.
Polska osiągnęła tę wersję, a następnie zniosła weto w sprawie nowych podatków. Ale teraz weto pochodzi od dawnego sojusznika Węgier, których plan naprawczy został również zablokowany z powodu autorytarnego dryfu, co skłoniło Komisję Europejską do uruchomienia mechanizmu warunkowości z powodu korupcji wykrytej w administracji UE. fundusze.
Weto Urbana w sprawie podatku idzie w parze z napięciami Budapesztu z 26 krajami w związku z sankcjami wobec Rosji.
Węgierski minister gospodarki Mihaly Varga powiedział Ecofinowi: „Węgry nie mogą w tej chwili poprzeć propozycji ukierunkowania globalnej stawki minimalnej, praca nie jest gotowa i myślę, że musimy kontynuować wysiłki, aby znaleźć rozwiązanie”.
W ten sposób Orbán w końcu spełnił swoją groźbę zawetowania minimalnego podatku w wysokości 15% dla międzynarodowych korporacji, zgodnie z porozumieniem zawartym na arenie międzynarodowej w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zeszłego lata.
Propozycja OECD z października ubiegłego roku ma dwa filary.
Pierwszy filar stanowi, że 25% zysków firm o obrotach powyżej 20 000 mln USD (około 19 000 mln EUR) i rentowności powyżej 10% musi płacić podatki w krajach, w których działają. Uprawiać sport. Według OECD pierwszy filar będzie dotyczył około 100 międzynarodowych firm – Google, Facebook, technologii itp. – i wygeneruje około 125 000 milionów dolarów (119 000 milionów euro) rocznego dochodu dla dotkniętych krajów i terytoriów.
Drugi filar, omawiany w piątek w Ecofin, oferuje globalne minimum 15%, które będzie dotyczyło firm o przychodach przekraczających 750 mln euro. Według Monitora Finansowego Unii Europejskiej, kraje UE mogą wprowadzić dzięki reformie około 80 miliardów euro rocznie.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”