Holenderska firma energetyczna twierdzi, że rosyjski Gazprom wstrzymuje dostawy gazu

Holenderska firma energetyczna twierdzi, że rosyjski Gazprom wstrzymuje dostawy gazu

Rosyjski gigant naftowo-gazowy Gazprom od wtorku 31 maja zawiesił dostawy do holenderskiego państwowego dostawcy energii GasTerra za odmowę zapłaty w rublach, podała w poniedziałek holenderska firma.

„Gazprom ogłosił, że ograniczy dostawy od 31 maja 2022 r.”, powiedział Gas Terra w oświadczeniu, podkreślając, że „spodziewa się kupować gdzie indziej”. Spółka jest współwłasnością gigantów energetycznych Shell i Esso, holenderskiego koncernu gazowego EPN oraz państwa holenderskiego, które posiada 10% udziałów.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego kraje zachodnie nałożyły na Moskwę szereg sankcji. W rezultacie prezydent Rosji Władimir Putin zażądał, aby nabywcy rosyjskiego gazu z „nieprzyjaznych” krajów płacili rublami ze swoich kont w Rosji pod groźbą utraty dostaw.

Firma wyjaśniła, że ​​„GasTerra kilkakrotnie zwracała się do Gazpromu o przestrzeganie uzgodnionej w umowie struktury płatności i zobowiązań dostawy, ale niestety bezskutecznie”. „GasTerra nie spełnia tych żądań płatności” – dodał. Firma uważa, że ​​oznacza to „ryzyko naruszenia sankcji UE”, ale także „operacyjne ryzyko finansowe”.

Decyzja rosyjskiego giganta energetycznego oznacza, że ​​do października 2 mld metrów sześciennych gazu nie trafią do Holandii.

Rząd „rozumie” decyzję Gastiry o niestosowaniu się do „jednostronnej” prośby Gazpromu. „Ta decyzja nie ma wpływu na dostawy gazu do holenderskich gospodarstw domowych” – powiedział na Twitterze holenderski minister klimatu i energii Rob Getten.

W zeszłym tygodniu rosyjski gigant naftowo-gazowy Gazprom ogłosił, że przestanie wykorzystywać duży polski gazociąg do przesyłu do Europy w odpowiedzi na zachodnie sankcje związane z atakiem na Ukrainę. Przyjęcie tych rosyjskich kontrsankcji „oznacza zakaz wykorzystywania gazociągu należącego do grupy EuRoPol GAZ (odpowiedzialnej za polską część gazociągu Jamał–Europa) do transportu rosyjskiego gazu przez Polskę”.

Rosja zapowiedziała nałożenie sankcji na ponad 30 firm z Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Singapuru w odpowiedzi na środki zastosowane przez te regiony w celu przeprowadzenia ataku na Ukrainę. Wśród firm EuRoPol GAZ SA, który jest właścicielem polskiej części gazociągu Jamał-Europa, ważnej infrastruktury do transportu rosyjskiego gazu do Niemiec przez Białoruś i Polskę.

Sankcje Zachodu wobec Rosji są bezprecedensowe i obejmują zamrożenie rosyjskich rezerw, zakazy dotyczące aktywów strategicznych i sankcje finansowe. Z kolei Gazprom już w kwietniu ogłosił, że zawiesi dostawy gazu do Bułgarii i Polski, będących członkami Unii Europejskiej, bo te kraje nie chcą płacić w rublach.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *