Las importaciones de armas en Europa se multiplicaron casi por dos en 2022, debido al suministro masivo hacia Ucrania, które se ha convertido en el tercer destino mundial de armamento, según un informe del Instituto Internacional de Estudios para la Paz de Estocolmo (SIPRI) publicado Poniedziałek.
Przy wzroście o 93% w ciągu jednego roku, import również wzrósł z powodu wyższych wydatków wojskowych w wielu krajach europejskich, takich jak Polska i Norwegia, trend, który według tego badania przyspieszy.
„Inwazja spowodowała już znaczny wzrost zapotrzebowania na broń w Europie, która nie pokazała jeszcze swojego pełnego potencjału i może doprowadzić do dalszego wzrostu importu” – powiedział Peter Weizmann, współautor rocznego raportu od ponad 20 lat AFP. Trzy dekady.
Poza Ukrainą, według danych Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI), wzrost europejskiego importu w 2022 roku wyniesie 35%.
Ukraina, dotychczas niewielki importer, stała się w ubiegłym roku trzecim co do wielkości krajem docelowym broni na świecie, po Katarze i Indiach, dzięki pomocy Zachodu w walce z rosyjską inwazją.
Według danych przesłanych do AFP przez SIPRI, była republika radziecka koncentruje 31% importu broni w Europie i 8% na świecie.
Według agencji import Kijowa, w tym darowizny z Zachodu, wzrośnie ponad dwukrotnie do 2022 roku.
– „Całe spektrum” –
Wzrost europejskiego importu oczekiwano po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, ale przyspieszył on z trendu notowanego już od kilku lat, po aneksji ukraińskiego Krymu przez Moskwę w 2014 roku.
„Kraje europejskie już złożyły zamówienia lub planują to zrobić na wszystkie rodzaje broni. Okręty podwodne, samoloty bojowe, drony, pociski przeciwpancerne, działa, radary” – mówi Wezeman.
„Wszystko jest analizowane”, dodaje, „ponieważ chodzi o zwiększenie zdolności wojskowych w całym spektrum” technologii wojskowej.
W ciągu ostatnich pięciu lat (2018-2022), czyli okresu wyznaczonego przez SIPRI w celu określenia trendów, import europejski wzrósł o 47% w porównaniu z poprzednimi pięcioma latami. Z drugiej strony globalnie liczby spadły o 5%.
W przeciwieństwie do Europy, inne kontynenty i regiony odnotowały pięcioletni spadek importu, ze znaczącymi spadkami w Afryce (-40%), Ameryce Północnej i Południowej (-20%), a nawet w Azji (-7%) i Bliski Wschód (-9%), wiodące rynki światowe.
Kolejny ważny fakt: region Bliskiego Wschodu stanie się głównym kierunkiem eksportu broni w 2022 r., odpowiadając za 32% światowego eksportu.
Wyprzedziła Azję i Oceanię (30%), które od lat zajmowały pierwsze miejsce, oraz Europę (27%).
Według Instytutu SIPRI Chiny uzbrajają się w dużych ilościach, ale produkują coraz więcej na rynku krajowym, zmniejszając eksport do Azji.
Na poziomie importerów plasują się Katar (10% ogółu), Indie (9%) i Ukraina (8%), następnie Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie (po 7%) oraz Pakistan (5%).
Jeśli chodzi o źródła, w pierwszej piątce krajów nadal znajdują się Stany Zjednoczone (40%), Rosja (16%), Francja (11%), Chiny (5%) i Niemcy (4%).
jll-map / en / zm
„Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie.”