Inauguracja gmachu Muzeum Historii Polski przy WXCA | O architekturze i nie tylko

Inauguracja gmachu Muzeum Historii Polski przy WXCA |  O architekturze i nie tylko


Opis projektu wg WXCA

Warszawski Zamek Muzeów.
Prace projektowe architektoniczne nad Muzeum Historii Polski na Zamku Warszawskim rozpoczęły się w 2016 roku. Projekt powstał na zlecenie polskiej pracowni architektonicznej WXCA, która w 2009 roku zwyciężyła w międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym na nową siedzibę Muzeum Wojska Polskiego. Znajduje się na miejscu XIX-wiecznego fortu. Tym samym, podobnie jak w innych metropoliach europejskich, w Warszawie narodziła się koncepcja zespołu muzealnego: cytadela muzeów pomyślana została jako publiczna przestrzeń budownictwa społecznego poświęcona kulturze, pamięci oraz codziennej rozrywce i wypoczynkowi.

W swoim projekcie pracownia WXCA Architects przyjęła za odniesienie XVIII-wieczną strukturę przestrzenną terenu, na którym znajdowały się koszary Polskiej Gwardii Królewskiej. Projektanci zaproponowali układ urbanistyczny składający się z trzech budynków ze zlokalizowanym pośrodku Muzeum Historii Polski oraz dwóch niższych, bliźniaczych budynków Muzeum Wojska Polskiego, zamykających od północy i południa reprezentacyjny wewnętrzny plac Gwardii Polskiej. Integralną częścią całego kompleksu jest park miejski o powierzchni ponad 30 akrów.


Budynek Muzeum Historii Polski autorstwa WXCA. Fot. Daniel Ciesielski.

Historia wyryta w kamieniu.
Siedziby obu firm wyróżniają się wyrazem architektonicznym, który podkreśla kontrastujące profile. Jej wyjątkowość wyrażała się także w kształcie i doborze materiałów. Architektura Muzeum Historii Polski pomyślana została jako filozoficzna opowieść o procesie dziejowym, gdzie językiem opowieści o odnalezieniu śladów przeszłości jest kamień.

Wszystkie warstwy układają się w starannie zaprojektowaną kompozycję, niektóre powtarzają późniejsze warstwy bloków, inne zaś je odzwierciedlają. Architekci zastosowali sześć różnych metod kamieniarki, przy czym poszczególne obszary różniły się odcieniem i fakturą. Detal architektoniczny w formie dekoracyjnej, nawiązujący do dziedzictwa architektonicznego, stanowi symboliczne dopełnienie całości projektu. Można je interpretować jako artefakty z różnych okresów w przekroju archeologicznym. Nie są to jednak cytaty bezpośrednie, a raczej grafiki przestrzenne poddane przekształceniom geometrycznym, nawiązujące do form takich jak płaskorzeźba bramy gnieźnieńskiej, znane z okresu gotyku szklane sklepienie (np. bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsk), dekoracje kościoła św. Zygmunta w Krakowie, czy motyw współczesnego stadionu Spodek w Katowicach.


Budynek Muzeum Historii Polski autorstwa WXCA. Fot. Daniel Ciesielski.

Żywe Centrum Kultury.
Muzeum Historii Polski zajmie powierzchnię prawie 45 000 metrów kwadratowych i będzie gotowe na przyjęcie około 500 000 zwiedzających rocznie. Oprócz powierzchni wystawienniczych oraz obiektów do przechowywania i konserwacji zabytków, będzie posiadał także szereg obiektów kulturalnych, w tym salę koncertową na 600 miejsc, teatr kinowo-teatralny, bibliotekę, sale konferencyjne i edukacyjne oraz usługi cateringowe. punkty widokowe, a także taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na Warszawę.

W zeszłym miesiącu otwarto Muzeum Historii Polski wraz z Muzeum Wojska Polskiego, a także Pawilon X i Muzeum Katyńskie, zlokalizowane już na miejscu Zamku Warszawskiego, które staną się jednymi z największych i najnowocześniejszych w Europa. . W pierwszym etapie prac ukończono plac miejski z parkingiem podziemnym i nowym wejściem od strony Wisłostrady wraz z południowym budynkiem Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Wkrótce powstanie kładka dla pieszych łącząca teren Cytadeli z Aleją Wojska Polskiego i Żoliborzem. Kolejne etapy obejmują dokończenie północnego gmachu Muzeum Wojska Polskiego, zadaszenie ekspozycji plenerowej oraz renowację historycznych elementów fortyfikacji.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *