Opis projektu wg WXCA
Warszawski Zamek Muzeów.
Prace projektowe architektoniczne nad Muzeum Historii Polski na Zamku Warszawskim rozpoczęły się w 2016 roku. Projekt powstał na zlecenie polskiej pracowni architektonicznej WXCA, która w 2009 roku zwyciężyła w międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym na nową siedzibę Muzeum Wojska Polskiego. Znajduje się na miejscu XIX-wiecznego fortu. Tym samym, podobnie jak w innych metropoliach europejskich, w Warszawie narodziła się koncepcja zespołu muzealnego: cytadela muzeów pomyślana została jako publiczna przestrzeń budownictwa społecznego poświęcona kulturze, pamięci oraz codziennej rozrywce i wypoczynkowi.
W swoim projekcie pracownia WXCA Architects przyjęła za odniesienie XVIII-wieczną strukturę przestrzenną terenu, na którym znajdowały się koszary Polskiej Gwardii Królewskiej. Projektanci zaproponowali układ urbanistyczny składający się z trzech budynków ze zlokalizowanym pośrodku Muzeum Historii Polski oraz dwóch niższych, bliźniaczych budynków Muzeum Wojska Polskiego, zamykających od północy i południa reprezentacyjny wewnętrzny plac Gwardii Polskiej. Integralną częścią całego kompleksu jest park miejski o powierzchni ponad 30 akrów.
Budynek Muzeum Historii Polski autorstwa WXCA. Fot. Daniel Ciesielski.
Historia wyryta w kamieniu.
Siedziby obu firm wyróżniają się wyrazem architektonicznym, który podkreśla kontrastujące profile. Jej wyjątkowość wyrażała się także w kształcie i doborze materiałów. Architektura Muzeum Historii Polski pomyślana została jako filozoficzna opowieść o procesie dziejowym, gdzie językiem opowieści o odnalezieniu śladów przeszłości jest kamień.
Wszystkie warstwy układają się w starannie zaprojektowaną kompozycję, niektóre powtarzają późniejsze warstwy bloków, inne zaś je odzwierciedlają. Architekci zastosowali sześć różnych metod kamieniarki, przy czym poszczególne obszary różniły się odcieniem i fakturą. Detal architektoniczny w formie dekoracyjnej, nawiązujący do dziedzictwa architektonicznego, stanowi symboliczne dopełnienie całości projektu. Można je interpretować jako artefakty z różnych okresów w przekroju archeologicznym. Nie są to jednak cytaty bezpośrednie, a raczej grafiki przestrzenne poddane przekształceniom geometrycznym, nawiązujące do form takich jak płaskorzeźba bramy gnieźnieńskiej, znane z okresu gotyku szklane sklepienie (np. bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsk), dekoracje kościoła św. Zygmunta w Krakowie, czy motyw współczesnego stadionu Spodek w Katowicach.
Budynek Muzeum Historii Polski autorstwa WXCA. Fot. Daniel Ciesielski.
Żywe Centrum Kultury.
Muzeum Historii Polski zajmie powierzchnię prawie 45 000 metrów kwadratowych i będzie gotowe na przyjęcie około 500 000 zwiedzających rocznie. Oprócz powierzchni wystawienniczych oraz obiektów do przechowywania i konserwacji zabytków, będzie posiadał także szereg obiektów kulturalnych, w tym salę koncertową na 600 miejsc, teatr kinowo-teatralny, bibliotekę, sale konferencyjne i edukacyjne oraz usługi cateringowe. punkty widokowe, a także taras widokowy, z którego roztacza się panoramiczny widok na Warszawę.
W zeszłym miesiącu otwarto Muzeum Historii Polski wraz z Muzeum Wojska Polskiego, a także Pawilon X i Muzeum Katyńskie, zlokalizowane już na miejscu Zamku Warszawskiego, które staną się jednymi z największych i najnowocześniejszych w Europa. . W pierwszym etapie prac ukończono plac miejski z parkingiem podziemnym i nowym wejściem od strony Wisłostrady wraz z południowym budynkiem Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Wkrótce powstanie kładka dla pieszych łącząca teren Cytadeli z Aleją Wojska Polskiego i Żoliborzem. Kolejne etapy obejmują dokończenie północnego gmachu Muzeum Wojska Polskiego, zadaszenie ekspozycji plenerowej oraz renowację historycznych elementów fortyfikacji.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”