Kontrowersje wokół prawa przywracania własności żydowskiej w Polsce: rząd „nie ma slota, nie euro, nie dolara”

Prezydent Polski Matos Moraveki. EFE / EPA / BASEN / STEPHANIE LECOCQ / BASEN / Plik

Wiceminister spraw zagranicznych Powell Japlonsky spotyka się w poniedziałek z ambasadorem Izraela w Warszawie Tal Ben-Ari Yalon Polskie prawo ogranicza restrukturyzację majątku do narodu żydowskiego i powstał w związku z tym spór dyplomatyczny.

Spotkanie poprzedziła wymiana wrogich wypowiedzi między rządami Polski i Izraela oraz napięta sytuacja dyplomatyczna.

W najbliższą niedzielę ambasadorowie Polski i Izraela zostali zaproszeni na konsultacje reprezentujące swoje kraje w poszczególnych krajach.

Przed II wojną światową Torno było 50-tysięcznym miastem, z czego 50% stanowili Żydzi.
Przed II wojną światową Torno było 50-tysięcznym miastem, z czego 50% stanowili Żydzi.

Ustawa została uchwalona przez polski parlament 24 czerwca, a następnego dnia izraelski minister spraw zagranicznych Jair Lapid nazwał ją „niemoralnym atakiem na prawa ocalałych z Holokaustu”, na co jego polskie nazwisko Gibniev Rao odpowiedziało oskarżeniami o „brak wiedzy” i „złej woli”. „

Ze swojej strony obiecał to szef polskiego rządu Matos Moravsky Dopóki jest premierem, „Polska nie zapłaci za niemieckie zbrodnie: ani złotówki, ani euro, ani nawet dolara”.

„Nie interesują nas polskie pieniądze, sugerując, że są antysemickie” – odpowiedział następnego dnia szef MSZ.

W Warszawie ambasador USA Pix Aliu napisał list do rzecznika polskiego Kongresu, w którym wyraził „głębokie zaniepokojenie” prawem i możliwością „nieodwracalnych szkód” ofiarom Holokaustu i ich potomkom.

Dzieci żydowskie pochowane w niebieskich pociągach w czerwcu 1942 r. zmasakrowane przez polskich Żydów w rejonie Dornowa.
Dzieci żydowskie pochowane w niebieskich pociągach w czerwcu 1942 r. zmasakrowane przez polskich Żydów w rejonie Dornowa.

Tak się po prostu dzieje W ciągu kilku dni na cmentarzu w Pelesko-Piała w południowej Polsce zniszczono około 70 cmentarzy żydowskich.

Gmina żydowska miasta wydała oświadczenie Wydarzenia te kwalifikują się jako „cios w historię miasta i wszystkich ludzi zaangażowanych w konserwację grobowca”, który został założony w 1849 roku i jest uważany za zachowany obiekt historyczny od 1983 roku.

Polskie prawo, oczekujące na zatwierdzenie przez Senat, nie unieważnia roszczeń o przejęcie nabytej nieruchomości, które zostały zgłoszone 30 lat temu.

Celem operacji było 90% ocalałych z Holokaustu i ich potomków
Ten ruch „negatywnie wpłynie” na 90% ocalałych z Holokaustu i ich potomków. Jacob Porsci / Agent Gazette przez REUTERS

Według szefa izraelskiej polityki zagranicznej Alona Bara ograniczenie to wyeliminowałoby żądania Żydów mieszkających w Polsce podczas II wojny światowej i podczas rządów komunistycznych. „Negatywnie wpłynie” na 90% ocalałych z Holokaustu i ich potomków.

Zmiana legislacyjna jest wywołana przez zastosowanie orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., zgodnie z którym działania przeciwko decyzjom administracyjnym powinny być terminowo ograniczane.

Polski rząd zdecydował, że limit ten zostanie utrzymany przez ostatnie 30 lat.

(z informacjami z EFE)

Kontynuuj czytanie:

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *