Od podpisania w lipcu 2017 r. Umowy o współpracy gospodarczej między Paragwajem a Republiką Chińską (Tajwan), ustanawiającej preferencyjne taryfy na eksport produktów między obydwoma krajami, rozpoczął się znaczący wzrost wysyłek na ten rynek. Dziś plasuje się na szóstym miejscu wśród najważniejszych destynacji pod względem towarów z branży spożywczej.
Jak poinformowało Ministerstwo Przemysłu i Handlu (MIC), w ciągu tych 12 miesięcy z przesyłek zrealizowanych do kraju azjatyckiego odnotowano 219 mln dolarów dochodu, na podstawie danych Banku Centralnego Paragwaju (BCP). Głównym z nich była wołowina na poziomie 76%, podczas gdy ropa naftowa również produkowała, ale w niewielkich ilościach, według wiceministra przemysłu Francisco Ruiza Diaza.
Prognoza eksportu na przyszły rok to 300 mln USD, ale po niedawnym ogłoszeniu otwarcia rynku mrożonej wieprzowiny szacuje się, że wartość ta przekroczy 350 mln USD. „Tajwan wcześniej nie pojawiał się wśród naszych przesyłek, jednak dziś jest szóstym krajem docelowym. W ramach tej koncepcji uważamy, że za dwa, trzy lata mógłby być na drugim lub trzecim miejscu” – skomentował La Nación/Nación Media.
Czytaj więcej: Tymczasowo umożliwili ruch kołowy w tunelu Tres Bocas
Dodał, że współpracują z 9 tajwańskimi naukowcami nad zaprojektowaniem nowej polityki rozwoju przemysłu. „Sam dokument identyfikuje priorytetowe sektory, w których istnieje duży potencjał eksportowy między Mercosurem a rynkiem tajwańskim” – dodał. Wśród tych sektorów o wysokim potencjale biznesowym są branża spożywcza, odzieżowa, czysta energia elektryczna i mobilność elektryczna.
Należy zauważyć, że według początkowej akumulacji towarów rolno-przemysłowych od stycznia do listopada 2022 r. Chile zajmowało pierwsze miejsce w eksporcie z 21%, następnie Brazylia i Argentyna z 12%, Rosja z 9%, Tajwan z 6% i 3%. Poszło do Polski, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Indii i Urugwaju, podczas gdy Pakistan, Wielka Brytania, Włochy i Peru miały po 2%.
Może Cię to zainteresować: Importerzy pojazdów uważają środek kontroli emisji za niepraktyczny
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”