Łotwa, Litwa i Polska ostrzegają NATO przed „zagrożeniem”…

Madryt, 7 (prasa europejska)

Urzędnicy z Łotwy, Litwy i Polski ostrzegli przed rosnącym „zagrożeniem” dla regionu Białorusi w liście wysłanym w piątek do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

W liście zwraca się uwagę, że „współpraca między Rosją a Białorusią” wzrosła w ciągu ostatniego roku, „podważając bezpieczeństwo w regionie i całej przestrzeni euroatlantyckiej”.

Dlatego prezydenci Łotwy, Litwy i Polski odpowiednio Egils Levits, Gitanas Nauseda i Andrzej Duda podkreślili „jedność i jedność w walce z tym rosnącym zagrożeniem” przed przyszłotygodniowym szczytem NATO w Wilnie.

W tym sensie oskarżyli Rosję o wykorzystywanie terytorium Białorusi i jej zasobów do „brutalnej i nielegalnej wojny z Ukrainą”, co jest wzmacniane przez „militarną integrację” obu krajów, zwłaszcza w jej wyniku. Rozmieszczenie rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi.

W czwartek prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko potwierdził transfer broni nuklearnej do kraju, który ma zostać w pełni zakończony do końca roku, chociaż Rosja twierdzi, że będzie gromadzić broń tylko na terytorium swojego sąsiada, „tak jak USA robią to u sojuszników”. terytorium”.

Nauseda, Duda i Levits ostrzegają przed możliwymi konsekwencjami obecności najemników z grupy Wagnera na Białorusi, gdzie część wojsk ma się przemieścić w wyniku porozumienia zawartego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Po buncie 24 czerwca.

Mogłoby to „zagrozić stabilności politycznej na Białorusi, powodując utratę kontroli nad bronią jądrową i konwencjonalną” – napisano w liście.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *