Międzynarodowa Federacja Szermiercza dopuszcza Rosjan i Białorusinów

Międzynarodowa Federacja Szermiercza dopuszcza Rosjan i Białorusinów

Nadzwyczajny Kongres zatwierdza ich powrót 91 głosami za i 46 przeciw i mogą one uczestniczyć w Pucharze Świata Kobiet 21 kwietnia.

W ramach zdalnego procesu Międzynarodowa Federacja Szermierki (FIE) zorganizowała w zeszły piątek nadzwyczajną konferencję, na której omówiono trzy punkty dotyczące powrotu lub braku powrotu rosyjskich i białoruskich sportowców na zawody. Konferencja miała się odbyć od 2022 roku i odbyła się, ponieważ zdaniem Komitetu Wykonawczego FIE „istnieje szczególna potrzeba przejrzystości”. Wynik był zdecydowanie na korzyść rosyjskiej tezy: 91 głosów do 46Jeśli więc nic nie stanie na przeszkodzie, zawodniczki obu narodowości będą mogły wziąć udział w pierwszej ważnej nagrodzie w międzynarodowym kalendarzu: Pucharze Świata Kobiet, który odbędzie się 21 kwietnia w Poznaniu.

Decyzja już wywołała falę w FIE, na czele której obecnie stoją Grecy Emmanuela Katsiadakisakonsensualny i powszechnie szanowany człowiek, zastąpił byłego magnata Rosji Aliszer Usmanow, który w wyniku wojny na Ukrainie musiał nagle opuścić kierownictwo organizacji. Katsiadakis ogłosił w poniedziałek oficjalne oświadczenie, ale trudno będzie uciszyć głosy przeciwne osiągniętemu porozumieniu. Pomimo faktu, że niektóre sporty, takie jak tenis, już uznają obecność Rosjan, fakt, że jeden ze sportów składowych Igrzysk Olimpijskich wkracza na tę ścieżkę, budzi niepokój w wielu krajach, a także w innych dyscyplinach.

Proces głosowania był bezbłędny, mimo że był zautomatyzowany. Notariusz i prawnik wraz z personelem FIE w Lozannie zatwierdzali proces i każdy głos. Ale w tym nienagannym zarządzaniu, jak również przytłaczającym wyniku, kryje się wielka ironia. lub dwa. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest to Demokracja przy tej okazji działała na korzyść Rosji. Finał wywołał gromki śmiech wybitnego członka Rosyjskiej Federacji Szermierczej, który nie znajdując przeciw niemu żadnych argumentów, zauważył: „To pierwszy krok”. A jaki będzie drugi w takim razie powrót Usmanowa na stanowisko prezesa Międzynarodowej Federacji Wystaw? Nic dziwnego, że odpowiedź jest niejednoznaczna: „Może”.

Kolejnym paradoksem jest jednocześnie ostra krytyka ze strony tzw. „bloku zachodniego”, bo jeśli przyjrzymy się, które państwa głosowały za powrotem rosyjskich zapaśników na ring, to łatwo zauważyć, że zdecydowana większość – z kilka, choć godnych uwagi wyjątków, takich jak Chiny czy Wenezuela – Szermierka jest najmniejszym z ich obaw: Wyspy Dziewicze, Burkina Faso, Liban, Nigeria, Kostaryka, Ghana, Gujana… Potwierdza również Jose Luis w dółI Jagoda, prezes Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Szermierczej (RFEE), „Głosowanie jest tajne, ale wynik był już znany. Większość Europy solidaryzuje się z narodem ukraińskim, ale Międzynarodowa Federacja Szermiercza jest pod silnym wpływem Rosjan”. Nie chce więcej dodawać. Nie chce poruszać tej tajemnicy poliszynela, która krąży od wielu lat.

Wysoki urzędnik z Unii Europejskiej wspomina o sprawie, która być może jasno wyjaśnia sytuację pojedynków na świecie. Według niego na niezbyt odległej konwencji myśleli, że mają już dość głosów, by kandydatura ich kraju zwyciężyła. Ku ich zaskoczeniu zostają pokonani w ostatniej chwili niewielką przewagą. Wygrała nominacja, popierana przez Rosję. Domagali się wyjaśnień od części delegatów, z którymi wcześniej się porozumieli, a ci zawstydzeni przyznali się do tego Zmienili kierunek swojego głosowania, bo otrzymali propozycję nie do odrzucenia. I w dziwnym skoku – godnym „zamrożonych piłek” w losowaniu Ligi Mistrzów, które nas dopadło Alfredo Rillano– Dodali, że zostali zmuszeni do sfotografowania jedynej posiadanej karty do głosowania, oznaczonej wymaganą od nich opcją. Dopiero dzięki temu dowodowi graficznemu, który otrzymali z własnego telefonu komórkowego, dostali obiecane pieniądze.

Tajne źródło Federacji Rosyjskiej stanowczo temu zaprzecza. „Nigdy nie płaciliśmy ani nie prosiliśmy nikogo o głosowanie na nas”. To może być prawda, ale prawda jest taka, że ​​im to nie jest potrzebne, bo ten, kto te manewry wykonuje, ma – tym razem tak – imię i nazwisko. jego nazwa Witalij Łowin Jest członkiem Komitetu Wykonawczego FIE, a także prezesem Pan American Fencing Federation, bo mimo wyraźnych słowiańskich cech reprezentuje Meksyk. Jednogłośnie uważany jest za prawą rękę Aliszera Usmanowa w szermierce międzynarodowej i należy do tych postaci, o których imieniu mówi się szeptem.

Jednak poza tymi rzekomymi procesami, które co najmniej dotykałyby granic moralności i poddawały w wątpliwość samą istotę systemu demokratycznego, fakt, że źródła po obu stronach są wspólne, jest skrystalizowany: to znaczy Wojna na Ukrainie nie martwi go zbytnio – i coraz mniej – dla wielu krajów w Azji – gdzie tylko Korea Południowa i Japonia nałożyły blokady – Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Z drugiej strony nie można zapominać, że wejście Aliszera Usmanowa na szefa FIE oznacza znaczne zwiększenie budżetu na sporty mniejszości, które nie przyciągnęły dużych firm reklamowych. Trzecia fortuna Rosji – szacowana według Forbesa na 14,4 miliarda dolarów – właściciel dużych firm telekomunikacyjnych, stalowych i energetycznych, a także właściciel 30% klubu piłkarskiego Arsenal, nie miał nic przeciwko dodaniu impulsu temu, co było jego potężnym dniem. Hobby, z którego skorzystała cała szermierka. Przewaga, która nagle zniknęła wraz z wojną, powodując sytuację ekonomiczną FIE, która w tej chwili wydaje się nie do utrzymania.

Źródła FIE – z których wszyscy odmawiają podania swoich nazwisk, ponieważ „każde słowo dnia badane jest pod lupą” – zakładają, że „nikt nie wie co się stanie” oraz że czyni się wszystko co możliwe aby zapewnić „przetrwanie ” tego sportu… i że ostatecznie sytuacja jest „niezwykle niebezpieczna”. Zapowiedź powrotu rosyjskich i białoruskich sportowców mogła nie nadejść w najlepszym momencie. Te same źródła mają jednak nadzieję, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) na czele, nawiasem mówiąc, niemieckiego szermierza Tomasza Bacha, podjął zdecydowaną i nieodwołalną decyzję w tej sprawie przed wspomnianym już 21 kwietnia. Ze swojej strony Federacja Rosyjska prosi o amnestię tylko dla poszczególnych zawodów. Wydarzenia drużynowe zostały już skreślone, ponieważ wiedzą, że w tej chwili rosyjska drużyna w żadnym sporcie nie jest możliwa. Oczywiście to samo poufne źródło zapewnia, że ​​nikt nie będzie zmuszał swoich graczy do podpisania antywojennego manifestu w celu rywalizacji. „FIE nigdy by tego nie zrobił” — zapewnia z naciskiem.

Jednak nawet gdyby uznano istnienie rosyjskich sportowców, problemy nadal byłyby kolosalne. Na przykład, jak wskazuje Abajo, są kraje takie jak Polska – czy Hiszpania – które obecnie nie wydają wiz obywatelom Rosji i Białorusi. Byli nawet tacy, którzy sugerowali przeniesienie najbardziej dostępnych zawodów dla rosyjskich szermierzy, aby nie mogli w nich uczestniczyć. Ze swojej strony prezes federacji oczekuje na instrukcje Naczelnej Rady Sportu i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ponieważ ta sytuacja może negatywnie wpłynąć na międzynarodowe imprezy, które odbywają się w Hiszpanii. Co by się stało, gdyby Rosjanin i Ukrainiec spotkali się w „piłce” lub bezpośredniej eliminacji? Ukraińcy wycofali się z rywalizacji już na początku wojny Ponieważ to była ich kolej przeciwko ich teraz zaprzysiężonej wrogiej drużynie. I wielu poszło za jego przykładem. Ryzyko, że każdy konkurs przerodzi się w niemożliwy do opanowania skandal, jest oczywiste.

Mimo tragedii czasami pojawia się przebłysk nadziei, przebłysk człowieczeństwa. Rosyjskie źródło potwierdziło, że krótko po rozpoczęciu wojny zaproponował ugoszczenie ukraińskiej rodziny Sabermanów w Baku, stolicy Azerbejdżanu. Wadima Gotzeta, o złoty medal w Barcelonie 92 reprezentantów Związku Radzieckiego. Rodzina odrzuciła ofertę, a żona Sabermana pojechała do Hiszpanii, gdzie przebywała przez około trzy miesiące. Vadym Gotzet jest obecnym ministrem sportu Ukrainy i był już wtedy.

standardowo

Projekt zaufania

wiedzieć więcej

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *