Międzynarodowy Komitet Olimpijski odgrodził debatę w sprawie powrotu Rosjan na igrzyska olimpijskie

Międzynarodowy Komitet Olimpijski odgrodził debatę w sprawie powrotu Rosjan na igrzyska olimpijskie

Thomas Bach, prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Po naleganiu na wyjaśnienie swojego stanowiska Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) omówi we wtorek powrót Rosjan i Białorusinów do międzynarodowych zawodów, możliwość, która budzi napięcia dyplomatyczne w związku ze zbliżaniem się igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 r., których kwalifikacje dla niektórych dyscyplin już się zaczęło. .

Patrzeć: Mistrz Ukrainy juniorów w boksie Maskym Galinichev umiera podczas walki

Jak długo może myśleć Komitet Olimpijski, kiedy w grudniu ubiegłego roku ogłosił, że „bada sposoby” na odzyskanie tych, którzy przestali uprawiać światowy sport, po zaleceniu wykluczenia ich pod koniec lutego 2022 r. z powodu inwazji armii rosyjskiej na Ukraina?

Oficjalnie Komitet Wykonawczy MKOl planuje „przejrzeć wnioski i informacje zwrotne zarejestrowane na koniec kilku konsultacji telefonicznych” ze swoimi członkami, Narodowymi Komitetami Olimpijskimi (NKOL), federacjami międzynarodowymi (IF) i przedstawicielami sportowców.

Z trzech punktów porządku obrad dwa budzą wątpliwości: „Sankcje wobec Rosji i Białorusi”, czyli zakaz oficjalnych symboli obu krajów, a także międzynarodowych zawodów na ich własnym terenie, zostaną utrzymane w tym samym sposób „Solidarność”, zwłaszcza finansowa, będzie kontynuowana z ukraińskimi sportowcami.

dodatkowy: Alcaraz wchodzi do 1/8 finału w Miami, a Ruud i Schwartzman pakują walizki

Flaga Rosji znajduje się obok flagi Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).

Zdjęcie: Agencja EFE

pod neutralną flagą

Podniesiono stan niepewności co do możliwości zniesienia „środków zapobiegawczych” wobec sportowców z obu krajów, czyli wykluczenia ich z większości zawodów ze względu na wrogość wynikającą z ich obecności i zagrożenie, które wpływa na prawidłowy przebieg zawodów. testy.

Dla Organizacji Olimpijskiej nie można było przedłużać tego komentarza: „Żaden sportowiec nie powinien być powstrzymywany przed startowaniem wyłącznie na podstawie paszportu” – oświadczał MKOl przez kilka miesięcy, opierając się m.in. na opinii dwóch ekspertów ONZ.

dodatkowy: Nosi klasyczny niebieski kapitał

Organ z Lozanny wymyślił w styczniu sposób powrotu sportowców tych dwóch narodowości do zawodów, pod warunkiem, że „nie wspierali aktywnie wojny na Ukrainie”, co jest kryterium trudnym do oszacowania, dlatego Rosjanie i Białorusini mogą ponownie wziąć udział w zawodach. „pod banderą”. neutralny.

ale kiedy? Międzynarodowy Komitet Olimpijski, który ma nadzieję konsultować się ze światem olimpijskim tak długo, jak to możliwe, nie wyznaczył żadnego terminu, z drugiej strony utrzymuje, że Międzynarodowe Federacje (IF) będą „wyłącznymi władzami” przeprowadzającymi ich testy.

Organizacja olimpijska była w stanie podjąć jednoznaczną decyzję w sprawie dyskwalifikacji Rosjan i Białorusinów w zeszłym roku, ale mając mniej niż 500 dni do igrzysk w Paryżu, wszyscy czekają, czy będą mogli wziąć w nich udział.

Zagrożenia wandalizmem

Obie federacje podchodzą do sprawy na różne sposoby: W zeszły czwartek IAAF potwierdziło wykluczenie „w najbliższej przyszłości” sportowców z obu krajów, kiedy ich kwalifikacje do Igrzysk już się rozpoczęły.

I odwrotnie, szermierka stała się pierwszym sportem olimpijskim 10 marca, który przywrócił ją od kwietnia na początku okresu kwalifikacyjnego, „z zastrzeżeniem wszelkich przyszłych zaleceń / decyzji MKOl”.

Możesz być zainteresowany: Alcaraz wchodzi do 1/8 finału w Miami, a Ruud i Schwartzman pakują walizki

Rosja na Igrzyskach Olimpijskich w Rio 2016.

Zdjęcie: EFE — Jonathan Brady

Pierwsze reakcje pokazały skalę trudności, jakie trzeba pokonać przed wysłaniem Rosjan i Białorusinów na Igrzyska 2024, kiedy około trzydziestu krajów, w tym Francja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Kanada, zażądało „wyjaśnień” od Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego pod tym względem. .

W miniony czwartek Niemiecki Związek Szermierczy zrezygnował z organizacji etapu Pucharu Świata kobiet w szermierce, zaplanowanego na początek maja w Tauberbischofsheim, argumentując, że jest „zbyt wiele otwartych pytań” dotyczących reintegracji wykluczonych zawodniczek.

Kilka dni później Ukraińska Federacja Dyscyplinarna ogłosiła, że ​​zbojkotuje wszystkie zawody, do których zarejestrowani są rosyjscy i białoruscy sportowcy.

🚴🏻⚽🏀 Najnowsze wiadomości sportowe?: Wszystko, co musisz wiedzieć o sporcie światowym, znajdziesz w El Espectador

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *