Mimi Reinhardt, sekretarz Oskara Schindlera, umiera inspiracją do „Listy Schindlera”

Mimi Reinhardt, sekretarz Oskara Schindlera, umiera inspiracją do „Listy Schindlera”

Sekretarz Oscara Schindlera Ja ja ReinhardtaW piątek jego rodzina, która sporządziła słynną listę niemieckiego przemysłowca, który podczas II wojny światowej uratował życie ponad tysiącowi Żydów, poinformowała, że ​​zmarł w Izraelu w wieku 107 lat. „Moja kochana i jedyna babcia zmarła w wieku 107 lat. Mam nadzieję, że odpoczywa w pokoju” – napisała jego wnuczka Nina w liście po hebrajsku w liście widzianym przez AFP.

pochodzenia austriackiego, Ja ja Reinhardtażydowska, mieszkała w Krakowie przed II wojną światową i została zatrudniona przez Oskara Schindlera, który pracował dla niej do 1945 roku. W czasie wojny sporządzała listy pracowników żydowskich, których Oskar Schindler uratował z hitlerowskich komór gazowych. przez film „Lista Schindlera” w reżyserii Stevena Spielberga, która zdobyła siedem Oscarów i dziesiątki międzynarodowych nagród.

Reinhardta, który po wojnie przeprowadził się do Nowego Jorku, wyemigrował do Izraela w 2007 roku, w wieku 92 lat, aby dołączyć do swojego jedynego syna, ówczesnego profesora socjologii na Uniwersytecie w Tel Awiwie, i swoich wnuków. „Czuję się jak w domu” – wyjaśniła nieśmiało dziennikarzom czekającym na nią na lotnisku Ben Gurion w Tel Awiwie.

Ja ja Reinhardta Twierdził, że spotkał Stevena Spielberga, ale przyznał, że obejrzenie jego filmu zajęło lata. Zostałem zaproszony na premierę w Nowym Jorku. Ale musiałem wyjechać przed koncertem, było mi bardzo ciężko”. W ostatnich latach Ja ja Reinhardta Mieszkał w domu opieki w Herzliya, wysadzanym palmami nadmorskim mieście na północ od Tel Awiwu.

Kilka lat temu spotkał się z nią fotograf Gideon Markovic z izraelskiej gazety „Israel Hayom” w ramach projektu poświęconego ocalonym z Holokaustu. „Zaangażowałam się w działalność domów opieki, byłam bohaterką brydżową, surfowałam po Internecie i śledziłam giełdę” – powiedziała AFP.

Pomimo ryzyka i trudności, Spielberg chciał, aby film był czarno-biały, aby zachować autentyczność dokumentów, a nie hollywoodzki akcent serialu Holokaust.. Z tą samą mentalnością zrezygnował ze stosowania nowoczesnych technik fotograficznych i skupił się niemal wyłącznie na radzeniu sobie z aparatem na ramieniu, aby obrazy wyglądały tak, jakby zostały wzięte od naocznego świadka wydarzeń, a nie od zawodowego filmowca. Wyobraźnia. Niektóre sceny, takie jak ekshumacja i kremacja żydowskich ciał, są niesamowite ze względu na swoją technologię, ponieważ wydają się pochodzić z prawdziwych filmów dokumentalnych.

Co ciekawe, Lista Schindlera została nakręcona w Polsce w tych samych miejscach, w których miały miejsce wydarzenia 50 lat temu, za 23 miliony dolarów i jest najtańszym filmem w karierze Spielberga. Jeśli chodzi o aktorstwo, nie ma wątpliwości, że Liam Neeson dał się poznać jako Oscar Schindler. Jednak wielkiego objawienia dokonał angielski aktor Ralph Fiennes, który gra przywódcę obozu koncentracyjnego Plaszoff, Amona Gotha.

Jedyny egzemplarz Listy Schindlera pozostawiony w prywatnych rękach został wystawiony na sprzedaż w 2010 roku za 2,2 miliona dolarów. Dokument, który zainspirował film reżysera Stevena Spielberga, datowany jest na 18 kwietnia 1945 roku i zawiera nazwiska i zawody 801 Żydów, których niemiecki biznesmen Oskar Schindler zwerbował do pracy w jednej ze swoich fabryk i tym samym uratował z nazistowskich obozów koncentracyjnych podczas wojny światowej II.

Gary Zimmet, specjalista od dokumentów historycznych i mediator w tej pracy, powiedział Reuterowi, że cenny przedmiot był w posiadaniu rodziny Isaaca Sterna, księgowego Schindlera przez 55 lat. Został jednak sprzedany niezidentyfikowanej osobie. 14-stronicowy dokument jest jedną z pięciu pozostałych kopii siedmiu oryginałów. Jeden znajduje się w Muzeum Holokaustu w Stanach Zjednoczonych, drugi w Niemieckich Archiwach Federalnych w Koblencji, a dwa pozostałe znajdują się w Muzeum Yad Vashem w Izraelu.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *